Doğumda Bebeğin Oksijensiz Kalması

Doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması aslına bakılırsa bebeğin bütün hayatını zora sokmaktadır.Doğumda Bebeğin Oksijensiz Kalması durumuna Yine aşırı derecede denk gelinmese de hem bebek hem de yine bebeğin ailesi için oldukça kötü bir durumdur. Gebelik esnasında annenin geçirebileceği bir çeşit kaza veya alacağı darbe bebeği oksijensiz bırakabilmektedir. Yine plasenta denilen bebeğin olduğu kese yırtılırsa yine doğum başladığı esnada anne bebeği itiyorken yaratmakta olduğu basınç beraberinde plasentaya gider ve ıkınma işlemi gerçekleşemediğinden dolayı bebek daha geç doğmaktadır ve bu nedenle de bebek oksijensiz kalmaktadır. Bir diğer neden de kordon dolanmasıdır. Bebekle anne arasında su, boşaltım gibi birçok aktarımı sağlamakta olan kordon bağı doğum esnasında bebeğin hareketleri veya çeşitli sorunlar sebebi ile boynuna dolanır ve bebeği boğarak oksijensiz kalmasına neden olur. Bildiğiniz üzere oksijensiz kalmakta olan vücut yine beyne oksijeni iletemez ve bu bölgelerdeki dokular hasar görür.

 

Doğumda Bebeğin Oksijensiz Kalması Durumunda Ne Yapılabilir?

İlk olarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi yapılabilecek pek bir şey yok. Bu durum yine bebeğin gücüne bağlıdır ve yine doğum bittikten sonra bebeğe uygulanabilecek tedaviye göre şekil alır. Bu sebeple de doğumun önemli yanı da düzgün bir hastanede doğru bir hekime yaptırmak olacaktır. Yine en düzgün tedavi bebeğinize uygulanınca hayati değerlerin normale dönmesi hızlı bir şekilde beklenmektedir. Normale dönünce diğer zamanlarda nelerle karşılaşabileceğinizi yine zaman göstermektedir. Yine doktorunuzunda anlatabileceği gibi birçok riski vardır. Yine bebeğiniz artık farklı çocuklara göre birçok hastalıkta çok daha fazla risk taşır. Bu nedenle sürekli gözlem altında olmalıdır.

Bebek Nasıl Gözlenmeli?

Bebeğin çıkardığı sesler sürekli olarak dinlenmelidir. Bebeğiniz belli bir gelişimi tamamlayınca ses çıkarmaya ve size kendinizi anlatmaya başlayacaktır. Yine neler söylediğini, ağzını ve göğüs kafesini nasıl kullanmakta olduğunu seyredin. Duyduğu sesleri taklit etmeye çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yine fiziksel hareketlerini de seyredin. Yaşıtlarının yapabildiği birçok faaliyeti yapabilip yapamadığını iyi bir şekilde incelemelisiniz. Yine bütün bu gözlemler neticesinde çeşitli farklılıklar görürseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Ve gereklitedavi önlemlerini acilen almalısınız.

 

Bebeğiniz İçin Sağlıklı Besleniyor Musunuz ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
  1. […] Çünkü bu ağrı İdrar yolu enfeksiyonu, erken doğum ve beraberinde gelebilecek bebeğin oksijensiz kalması, gebelik zehirlenmesi, böbrek taşı, dış gebeliğin yaşanması gibi durumların belirteci […]

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay