Doğal Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Küçük ama fazlasıyla önemli olan ince kemiklerden ve narin kas gruplarından oluşan ayaklarımız yaşamımızda hayati bir önem taşıdığının altını kazıyarak vurgulamamızda fayda var. Yapılan araştırmaya göre ayak bakımı konusunda dikkat eden bireylerin oranı sadece %30 ile sınırlı kaldığını görüyoruz. Ancak ve ancak bu durum yeni doğan bebekler için %96 oranlarına kadar yüksek bir hal alabiliyor. Bu oranın nedeni ise yetişkin çağına doğru yaşlandıkça ayakların bütün vücudun ağırlığını taşıdığını unutup önemsiz bir organmış gibi davranabiliyoruz. Ayak problemlerini yaratan durumlardan bazıları ise aşırı kilo almak, kötü ayakkabı tercih etmek, sürekli sert bir zeminde yürümek, hamilelik süreçleri ve yaşlılık gibi konuları sıralayabiliriz.

Kızsal Sorunlar

Doğru Bir Şekilde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru bir şekilde ayak bakımı için bu işi titizlikle yapan kurumlara başvurabileceğiniz gibi kendi evinizde de doğal yollar ile rahatça bir şekilde kendi bakımınızı istediğiniz kadar kendiniz yapabilirsiniz. Eğer ki ayak bakımını herhangi bir yerde yaptırma niyetiniz varsa bu işin mutlaka uzmanları olmasına yüksek derecede dikkat etmelisiniz. Aksi bir takdirde tırnaklarınızın enfeksiyon kapıp, başınızın derde girebilme olasılığı oldukça yüksektir. Sağlıklı bir ayak bakımının en can alıcı konularından birisi de bu işi olması gerektiği gibi ciddiye alarak rutin bir iş haline getirip sürekli devam ettirebilmeniz den geçiyor.

ayak bakımı çözümleri

 

Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Konuları Nelerdir?

  • Ayaklarınızı, ilk önce sıcak suyla temas ettirin ve ayak derinizi yumuşattıktan sonra doğru ve düzgün bir biçimde ayak tırnaklarınızın kesilerek törpülenmesi gerekmektedir. Tırnaklarınızı törpülerken tırnaklarınızı deformasyona uğratmamak adına törpüyü tek yöne doğru hareket ettirin. Daha iyi bir performans almak için ayaklarınızı soktuğunuz sıcak suyun içine limon suyu ve kristal şeklinde öğütülmemiş organik deniz tuzu kullanılması bu bakımın daha iyi sonuç vermesini sağlayacaktır.
  • Ayak nasırlarınızı başka bir deyişle ayağınızdaki ölü derileri atmak için banyodan hemen sonra ayak deriniz daha yumuşakken ponza taşı ile veya fazla sert olmayan sürtücü bir taş yardımıyla ayak derinizi çok tahriş etmeyecek şekilde zımpara yapar gibi ölü deriden arındırılmalıdır. Bu tekniğin asıl amacı ayağınızdaki sertliğe neden olan ölü derilerden kurtulup vücuttaki kan dolaşımınızı hızlandırmanızı sağlamaktır. Her duştan sonra ayakların alt ve topuklarında nasır olmaması için yumuşatıcı kremle masaj yapılması gerekmektedir.
  • Düzenli spor yapan kişilerin veya fiziki gücüyle çalışan insanların ayakları sürekli olarak hareket halinde olduğundan dolayı ayakların şişip nasır olacağından dolayı ayak deodorant ürünlerini kullanmaları, yaşam kalitesini daha da arttırmak için oldukça önem arz etmektedir.
  • Ayak mantarı sorununu gidermek için ayaklar daima temiz tutulmalıdır. Aynı zamanda ayak mantarı rahatsızlığı olan kişilerin ayakkabıları ve çorapları asla giyilmemelidir. Toplu yerlerde bulunan (spor salonları gibi) duşlar mutlaka terlik giyilerek kullanılmalıdır. Duştan çıktıktan sonra mutlaka ayaklarınızı kurulamayı unutmayınız. Islak bırakılan ayaklar mantar oluşumunu hızlandırır.

 

Güzel Ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Tavsiyeler

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay