Deve Dikeni Faydaları ve Zararları Nedir ? Tohumunun Faydası Neler ?

Deve dikeni faydalarından en çok süt devedikeni ile yararlanabilirsiniz. Antibakteriyel ve antioksidan etkisi bulunan deve dikeni toksinleri temizler, karaciğerin işlevini arttırır, böbrek taşlarını düşürür, kanser tedavisinde kemoterapinin kötü etkilerini azaltır, beyin gelişimini destekler ve kilo vermede yardımcıdır. E vitamini değeri yüksek olan deve dikeni serbest radikallerle savaşarak yaşlanmanın etkilerini azaltır. Farklı yörelerde sütlükengel, meryemanadikeni, devekengeli adları ile de bilinir o yüzden yaz içerisinde bazen bu tanımları da kullanacağız.

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

 • Karaciğerin Korunmasında Yardımcıdır: Karaciğerde detoks etkisi oluşturan deve dikeni bitkisi karaciğerin temizlenmesini sağlayarak karaciğer rahatsızlıklarına karşı önlem almaya yardımcıdır. Karaciğer rahatsızlıklarında iyileşmenin hızlanmasını sağlayan sütlükengel alkol alımında etkilenen karaciğeri onararak eski sağlığına geri kavuşturur. Devedikeninde yer alan silimarin maddesi doğal bir karaciğer koruyucusudur. Vücuda giren sigara ve alkolün verdiği zararları diskalifiye eden deve dikeni bitkisi karaciğer hücrelerini koruyarak karaciğer semptomlarını azaltır ve onarımında yardımcı olur.
 • Beyin Sağlığını Geliştirir: Deve dikeni bitkisi nörolojik rahatsızlıklarda etkili fayda sağlayarak Parkinson, demans ve Alzheimer gibi yaşlılıkta baş gösteren rahatsızlıkların önlenmesinde etkilidir. Anti inflamatuar etkiye sahip olan meryemanadikeni nöron koruyuculuk içerir ve oksidatif hasarı önler.
 • Kemikleri Güçlendirir: Kemik kaybından doğan osteoporoz rahatsızlığı kemik kırılmalarına neden olur ve deve dikeni bu etkileri en aza indirir. Yapılan araştırmalar sonucundan deve diken faydaları arasında kemikleri güçlendirici etkisi görülmüş ve kemik kaybının yeniden kazandırdığı gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda devekengeli bitkisinin ileriki yaşlarda oluşabilecek kemik sağlıklarının yaşanmasını engeller. Silimarin içeren sütlükengel kemik erimelerinin önlenmesini yardımcı olur ve kemik dokusunun oluşumunu engelleyerek östrojenin neden olduğu kemik kayıplarının yaşanmasını engeller.
 • Kanser Riskinden Korur: Antikanser etkilere sahip olan sütlükengel kanser tedavi gören kişilere yardımcı olur ve kanser tedavisinde görülen hasarların azalmasında destektir. Yapılan çalışmalarda kesin olmamakla birlikte kanser hücrelerini azalttığı gözlenmiş ve kemoterapi tedavisi görenler için etkilidir.
 • Günümüzün en ciddi hastalıkları arasında kabul edilen yumurtalık, meme, kolon ve prostat kanserlerinde etken tedaviye yardımcı oluyor. meryemanadikeni bitkisinin kanser hücrelerinin ilerlemesini engellediği ve kemoterapinin verdiği deformasyonları azalttığı biliniyor.
 • Cilt Sağlığına İyi Gelir:cilt altında biriken toksinlerin giderilmesinde sütlükengel bitkisi faydalı bir bitkidir. Cildin alt yapısında oluşan mikrobiklerin giderilmesine yardımcı olan deve dikeni akne ve sivilce problemlerinin önüne geçer. Oksidatif strese iyi gelen devekengeli akne ve sivilcelerin oluşumunu engeller.
 • Deve dikeninde yer alan antioksidan serbest radikallerin vücuda verdiği zararları engeller ve yaşlanmanın gecikmesini sağlar. yapılan araştırmalar sonucunda çıkan sütlükengel bitkisi yaşlanmayı azaltmak için ince çizgileri önler ve koyu lekelerin azalması için gereklidir.
 • Kan Şekerini Düşürür Diyabete Destektir: Kan şekerinin düşmesinde etkili olan deve dikeni insülin direncini arttırarak diyabet rahatsızlığından etkendir. Antioksidan ve antiinflamatuar etkilere sahip olan deve dikeni diyabetik ile doğru orantılı olan böbrek rahatsızlığının da iyileşmesinde yardımcıdır. Deve dikeni bitkisinden ölçülü miktarda tüketerek şeker hastalığına yakalanma riskini de azaltabilirsiniz.
 • Kolesterolü Düzenler: Yapılan araştırmalar sonucunda meryemanadikeni bitkisinin kolesterol dengesini sağlar. omega 3 yağ asitleri içeren deve dikeni oksidatif stresi azaltarak vücuttaki deformasyonları önler ve birçok kalp rahatsızlığına karşı da vücudu korur.
 • Sindirim Sistemini Güçlendirir: Tüm organların sağlıklı işleyişini destekler, sindirimi düzenler ve sindirim sağlığını iyileştirir. Sindirim sisteminin sağlıklı olması bağırsak hareketlerini de canlandırarak makata zarar vermeden zararlı bakterilerin atılımını hızlandırır.
 • Safra Taşlarını Önler: Vücudun metabolik sağlığını koruyan sütlükengel bitkisi böbreklerin ve dalağın daha sağlıklı olmasını sağlayarak safra taşlarının önlenmesinde ve atılımında yardımcıdır.
 • Bağışıklığın Güçlenmesine Yardımcıdır: Deve dikeni bitkisi enfeksiyonlarla savaşarak vücudun hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Oksidatif stresle mücadelede yardımcı olan bitki kış hastalıklarına karşı sizi korur.
 • Böbrekleri Çalıştırır: Karaciğer sağlığını koruyan sütlükengel bitkisi doğal yollarla böbrek sağlığını da doğrudan etkiler. Böbrek ve safrada oluşan taşların kontrollü şekilde vücuttan atılmasını sağlayan deve dikeni bitkisi diyabetik rahatsızlıklarda görülen böbrek fonksiyon bozukluklarını önlemektedir.
 • Diyabet Sağlığına Faydalıdır: Kan şekeri seviyelerini dengeler ve insülin direncini yükseltir. Diyabetin getirdiği deformasyonları onaran sütlükengel bitkisi insülin salması ile önemli rol oynar.
 • Sağlıklı Kalbi Destekler: Deve dikeni bitkisi kötü kolesterolün düşmesinde yardımcı olurken kalp hastalıkları problemlerini azaltır. Aynı zamanda inflamasyonu azaltan sütlükengel kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcıdır. Oksidatif stresten vücudu koruyan deve diken kanın temizlenmesine desteklerken stresten dolayı oluşan damar tıkanıklıklarını açar. Yapılan araştırmalar sonucunda kan basıncını düzenleyen deve dikeni kalp hastalıklarının tedavisinde etkendir.
 • Zayıflamaya Yardımcıdır: Devedikeni kilo kaybına yardımcı olabilecek bileşenler içerir. Yağlı yiyecekler yiyen fareler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda devedikeni tüketmeleri zayıfladıkları gözlemlenmiştir. Kilo kaybına yardımcı olur, kan şekerini düzenleyerek zayıflamaya destektir.
 • Beyin Gelişimini Arttırır: Parkinson ve Alzheimer rahatsızlığının başlangıcında hastalığın ilerlemesini önlemek için deve dikeni bitkisi kullanılır. Beyin gelişimini destekleyen meryemanadikeni hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır ve depresyon ve anksiyete gibi beyinden gelen sağlık sorunlarını da önler.
 • Bağışıklığı Güçlendirir: Deve dikeninde yer alan bileşenler vücudu enfeksiyonlardan arındırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Karaciğer fonksiyonunu geliştirerek bağışıklığı güçlendirir detoks etkisi yaparak vücuttaki toksinlerin atılmasını etkendir.
 • Sindirim Sistemini Düzenler: Safra üretimin arttıran sütlükengel bitkisi sindirim sağlığını destekler ve anti inflamatuar etkisi göz önüne alınarak bağırsaklarda yer alan enfeksiyonları giderir.

Deve Dikeni Tohumunun Faydaları

Anti kanserojen etkisi ile kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyici etkilere sahiptir.

Karaciğer sağlığını destekleyen sütlükengel tohumu alkol ve sigaranın verdiği zararları engeller.

Mantar yendiği zaman karşılaşılan zehirlenmelerde panzehir olarak tavsiye edilir.

Siroz ve hepatit rahatsızlıklarına yarar sağlar.

Cildin alt tabakasını temizleyerek sivilce oluşumunu engeller.

Bağırsaklara yerleşmiş iltihaplanmaları azaltan deve dikeni tohumu sindirim sistemi sağlığını da onarır.

Böbrek ve safra taşların atılmasına yardımcıdır.

Alkolün karaciğere verdiği zararları en aza indiren sütlükengel bitkisi karaciğerin oluşturduğu deformasyonları önler.

Anti kanser etkisi oluşturarak kanser hücrelerinin oluşumunu azaltarak var olan kötü hücrelerin giderilmesinde etkendir.

Cildin altında biriken mikropları nötr hale getirerek sivilcelerin giderilmesine yardımcıdır.

Panzehir etkisi bulunan sütlükengel mantardan zehirlenen kişilere önerilir.

Kolesterolün dengelenmesinde yardımcı olur iyi kolesterolü arttırarak kötü kolesterolün azalmasında destek verir.

Sağlıklı sindirim için çalışan devekengeli bağırsakların iltihaplanmasında etkendir.

Böbrek sağlığını iyileştiren meryemanadikeni böbrek ve safrada bulunan taşların azalmasında etkilidir.

Deve dikeni faydalarından en çok Akdeniz bölgesi nasiplenir. Mor renk çiçeklere sahiptir adından da anlaşılacağı gibi dilenli bir bitkidir. sütlükengel faydaları arasında karaciğeri koruma özelliği en özel yeri alırken, kolesterol, safra, kanser riski, kalp sağlığı ve zayıflamak isteyenlerin yardımcısıdır. Deve dikeni faydalarını ve zararlarını ayrıntılı olarak yazımızda okuyabilirsiniz.

Deve Dikeninin Zararları

Büyükler için tavsiye edilen bir bitkidir ve ağız yolu ile aşırı alımda ishal gibi yan etkilere neden olabilir.

Aşırı tüketim sonucunda bazı kişilerde hazımsızlık, ödem, ağrı ve iştah eksikliği oluşturabilir.

Yeni anne olmuş kişiler ve anne adaylar meryemanadikeni tüketiminden uzak durmalıdır.

Bitkilere karşı vücudunuz alerjik bir tepkime gösteriyorsa devekengeli bitkisinin tüketiminden de uzak durmalısınız.

Kan şekerini düşürücü etkisi ile bilinen sütlükengel bitkisi kan şekeri düşük diyabet rahatsızları için kullanımı önerilmez.

Deve dikeni ne kadar faydalı olduğunu düşünsek de bu konuda tam bir bilgi yoktur ve herhangi bir farklı durumla karşılaşırsanız hemen tüketimi kesiniz.

Anne adayı veya yeni anne olduysanız uzak durmalısınız.

Çiçek kökenlerine alerjiniz varsa sütlükengel bitkisi de bazı semptomların oluşmasına neden olabilir.

Diyabet rahatsızlığına iyi geldiği söylense de diyabet ilaçları ile birlikte alındığında etkisi farklı ve zararlı olabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay