Dekoratif Fincan Modelleri

Kahve yüzyıllardan beridir değişmeyen tadı ve kültürüyle bu güne kadar gelmiştir. Eskiden kıraathane olarak bilinen toplanma alanlarında pişen kahveler bu ismin kahvehane olarak değişmesine etki edecek kadar önemli bir yere sahip olmuştur. Kahvenin özenle ve yavaşça pişirilmesi sunumunda lokumun ve suyun eşlik etmesi fincanların şıklığı bu kültürün gelecek nesillere de aktarılması adına korunmaya devam ediyor. Günümüzde sosyal medya hesaplarından kahve görseli paylaşırken değişik ve dekoratif bir çok kahve fincan modelleri görmekteyiz.

Fincan Modelleri Eskiyle Olan Bağını Koparmıyor

Fincan modelleri sürekli yenilerek eski modelleri de içinde barındırmaya devam etmektedir. Sunum kültürüne istinaden modellerde bu yönde değişiklikler yapılmaktadır. Kahve tabağına yapışık vaziyette kuş, kelebek, çiçek figürleri ayrı bir sunum görseline ihtiyaç duyulmadan zahmetsiz bir şekilde ihtiyaçları gidermeyi amaçlamaktadır. Bu figürler aynı zamanda fincanların sap kısımlarında da yer almaktadır.

 

 Tabaklar

 

Fincan tabakları kare ya da oval dışında asimetrik şekilleriyle dikkat çekmektedir. Fincan tabaklarında su bardağını koymak için özel bir alan açılmış olup şeker, çikolata, lokum ikramlarının konulabileceği özel bölmeler oluşturulmuştur.

 

 Farklı Renkler

 

Fincanlarda üste doğru daralan görünümler çokça kullanılmaktadır. Bu modellerde kahvenin daha sıcak kaldığı belirtilmektedir. Fincanların orta kısmının daha ince olduğu modellerde desenler orta kısımda yoğun kullanılır. Renklendirme her fincan için farklıdır. Altılı bir takımda aynı renk fincanın olmadığı modeller de bulunmaktadır. Fincanlar çok çeşitli desenlerle süslenmiştir. Armalar, çiçekler, çizgiler, motifler birbirinden farklı işlemeler sayılamayacak kadar fazladır.

 

 Bakır işlemeli fincan

 

Lale desenli, Osmanlı figürlü, gül işlemeli bakır fincan modelleri bir tabak, bir fincan, kulplu tutma aparatı ve kapaktan oluşur. Desenler birbiriyle tamamen uyum içindedir. Fincan düz bir şekilde tasarlanmış olup porselen mamulüdür. Eskitme ve gümüş renklerle tasarlanan modelde kahve tepsisi de dahil olabilmektedir. Dekorasyon amacıyla da kullanımı çok yaygındır.

 

 Damat Fincanı

 

Kız isteme merasimlerinde tuzlu kahvenin ikram edildiği fincan diğer fincanlardan farklıdır. Üzerinde damat fincanı yazısı yer alan modeller olduğu gibi, damadı simgeleyen bıyık ya da papyon çizimleri de yer alabilmektedir. O güne ait tarihin, çiftin isimlerinin yazılabildiği genellikle tabakları büyükçe tasarlanan bu modeller beyaz renklidir. Kırmızı bir fiyonk fincan sapına ya da fiyonk için özel oluşturulan alana takılır.

 

 Çift Fincanları

 

Kalp temalı tasarlanan fincanlardır. Takım altı değil iki fincandan oluşur. Yan yana koyulduklarında kalp şeklini alır. Genelde sap kısmı kalbin yarısını oluşturur diğer yarısı ise fincanın içine doğru oluşturulan özel oyukla tamamlanır. Tabakları da kalp şeklindedir.

 

 Taş İşlemeli Modeller

 

Bu modeller nadiren kullanılır. Özel tasarım olarak üretilen etrafı taşlarla süslü fincanlar yıkamaya karşı dayanıklı olmayacağından günlük kullanım için uygun değildir.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay