Defne Sabununun Faydaları Nelerdir ?

Defne sabunu, yüzyıllardır gelen bir sürede kullanılan ve günümüzde de hâlâ kullanılmaya devam eden faydalı bir sabundur. Akdeniz bölgesinde yetişen defne ağacından yapılan, bu sabun ağacın yaprakları ve tohumlarından elde edilmektedir. Defnenin cilt için birçok faydası vardır. Cildinizi güzelleştirir ve parlaklık sağlar. Eskilerin güzellik amacı ile kullandığı bir sabundur. Defne sabununun içinde defne yaprağından elde edilebilen defne yağı, özel zeytin yağı ve saf su bulunur. Defne sabunu alırken içinde kimyasal madde olup olmadığına mutlaka bakmalısınız. Orijinal defne sabununu büyük aktarlarda bulabilirsiniz. Ayrıca bu sabun bazı yörelerde gar sabunu veya har sabunu olarak bilinmekte yazımızın bazı kısımlarında bu şekilde adlandırma yapacağız.

 

Defne Sabununun Faydaları Nelerdir ?

Defne yaprağından yapılan bu sabunumuzun başlıca faydası saçlara ve cilt yapısındadır. 2 farklı alt başlıkta defne sabununun saça faydaları ve defne sabunu saça faydaları  olarak sizlere aktaracağız.

Defne Sabunu Saça Faydaları

Defne sabunu saçlara oldukça iyi gelmekte ve faydası uzun süreli kullanımlarda kat ve kat artmaktadır. Saç bakımına birebirdir ve saç dökülmesini engelleyen doğal bir bakımdır. Saçın iç yapısını onarır, parlaklık verir ve saçları yumuşatarak daha kolay taranabilir bir hale getirir. Defne sabununun içeriğinde anti bakteriyel madde bulunduğu için saçlarda kepek problemini önler. Defne sabununun saçlarınızda düzenli olarak kullanabilirsiniz. Saçlara olduğundan daha canlı bir görüntü ve hacim katar, onarıcı yapısı vardır. Saç diplerinde olan ve saçın hava almasını sağlayan gözenekleri açar. Kan akışını harekete geçirerek saçlara güç verir ve saçların yıpranmasını önler.

Defne Sabunu Cilde Faydaları

Defne sabunu cilde de iyi geldiği ve faydası olduğu gözlenmiştir. Ergenlik çağına gelmiş gençlerde yaşanan sivilce sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Sivilceleri ve sivilce izlerini yok eder, cildi nemlendirerek yumuşatır. Cilt gözenekleri açtığı için siyah nokta oluşumunu engeller. Cildin güzel ve parlak görünmesini sağlar. Bebeklerde ise pişiğe iyi gelmektedir. Bilinen pek çok deri hastalıklarında yan tedavi ürünü olarak kullanılır.

Defne sabununun bilinen bir diğer özelliği ise yorgunluğu aldığıdır. Defne sabunuyla yapacağınız bir banyo sonrasında etkisini hemen görüp bir rahatlama hissedeceksiniz. Ayak bölgesinde oluşan varislere iyi gelir ve damar yollarını rahatlatır. Erkekler ise defne sabununu tıraş sabunu olarak ta kullanabilir. Gardıroba koyarsanız, kıyafetlerin mis gibi doğal kokacaktır.

 

Defne Sabunu Nasıl Kullanılır?

Defne sabununu kullanmadan hemen önce cildinizi iyice yıkamanız gerekir. Sabunun katkısız, doğal olup olmadığına dikkat edin. Bol su ile temizlediğiniz cildinize dairesel masajlar yaparak sabunu cildinize yedirin. Yedirdikten sonra biraz bekleyip ve tekrar bol su ile yıkayın. Sabunu duruladığınız konusunda emin olun, yoksa cilt üzerinde kalan sabun artıkları bir süre sonra sivilce problemine neden olur. Kullandığınız defne sabununu temizleyerek kuru bir yerde saklayın. Her kullanımdan önce ve sonra aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Defne sabununu saç bakımı için kullanacaksanız düzenli bir şekilde kullanmaya özel gösterin. İnternette defne sabunu ile yapılan saç maskeleri sayesinde saçlarınıza doğal ve pratik bir maske yapabilirsiniz. Saç bakımında etkisini hemen gösteren gar sabunu son derece yararlı bir saç bakım ürünüdür.

Defne Sabunu Cilt Lekeleri İçin Nasıl Kullanılır ?

Defne sabunun içerisinde bulunan zeytinyağı ile birlikte cilt sorunlarına karşı oldukça etkilidir. İlk önce sizlere defne sabunu cilt lekeleri için nasıl kullanılır bunu anlatacağız daha sonrasında defne sabunun cilt için yararlarını sıralayacağız.

Gerçek bir sonuç almak istiyorsanız bu sabunu günde en az 1 defa kullanmalısınız. Gece yatmadan önce gün boyunca cildinizde birikenleri temizlemek adına kullanmalısınız. Defne sabunu cilt üzerindeki gözenekleri açarak doğal bir peeling etkisi yapacaktır. Tam da bu sebep dolayısıyla gündüzleri uyandığınızda kullanmamalısınız çünkü açılan gözeneklere tekrardan pisliklerin dolmasını ve kaybolan siyah noktaların yerine yenilerinin gelmesine neden olur. Unutmayın ki defne sabunun cilt için en büyük yararı peeling etkisi, antiseptik oluşu ve içerisinde hiç bir doğal ürün olmayışıdır.

Gece yatmadan önce ilk önce yüzünüzü güzelce yıkayınız burada farklı bir sabun kullanabilirsiniz. Daha sonra yüzünüzü güzelce durulayın ve cildinizin temizlendiği konusunda emin olun. Şimdi defne sabununu güzelce yüzünüze yedirerek köpürtün maske uygular gibi masaj yaparak köpürtmeye devam edin. Bu şekilde yüzünüzü yıkamadan 2-3 dakika kadar bekleyiniz. Şimdi yüzünüzü bol su ile yıkayarak yatabilirsiniz. Anlattığımız şekilde bir uygulama yaparsanız aşağıda sıralayacağımız sorunlara har sabunu iyi gelecektir.

  • Ergenlikte sorun olan sivilcelere iyi gelir.
  • Sivilceler geçtikten sonra oluşan sivilce izlerine iyi gelir.
  • gar sabunu Gözenekleri açacağı için cilt nefes alarak gençleşir.
  • Siyah noktalar ortadan kaybolur.
  • Bir çok neden dolayı oluşmuş (yaşlılık, güneş vb.) cilt lekelerini geçirir.
  • Cilt kuruluğundan şikayet edenler 1 aylık kullanım sonunda şikayetlerine son verecek derecede iyileşme gözlemler.

Gerçek Defne Sabunu Nasıl Anlaşılır ?

Defne sabunu genellikle yöresel yöntemlerle köylerde üretilmektedir aslında en sağlıklısı da bu. Ancak bu seferde orjinal olmayan defne sabunu piyasaya sürülebiliyor. Gerçek defne sabunu nasıl anlaşılır sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Defne sabunu makalesini yazdıktan sonra bir çok takipçimiz bu konuda sorular sordu ve bu konuda açığın farkına vardık. Piyasada tamamen doğal olmasıyla övünen bir çok markanın aslında ucuz kimyasallar ile defne sabunu üreterek hakiki defne sabunu gibi satışa sunduğuna tanık olduk. Bu dolandırıcıları anlamamızın için en belirgin özellikleri fiyatları. Orjinal defne sabunu fiyatlarının çok altında satış yapıyorlar gerçek gar sabunu üretmek o kadar kolay ve ucuz olamaz. Diğer bir hakiki defne sabunu anlama yolu ise kokusu, orjinalinde çok keskin bir zeytin yağı ile birlikte defne yaprağı kokusu oluyor ancak sahte olanlarda ise burnu yakıcı keskin koku olmuyor.

Defne Sabunu Sivilce İzleri İçin Kullanılması

Bilindiği üzere sivilce lekeleri, sivilce patladıktan sonra oluşan gözeneğe pisliklerin girmesiyle oluşmamaktadır. Defne sabunun gözenekleri açarak peeling etkisi tam olarak burada devreye giriyor. Yüzünüzü güzelce yıkadıktan sonra, hafif nemli bir şekildeyken biraz ılık suyla birlikte har sabunu isterseniz direk isterseniz bir miktar elinize sürdükten sonra yüzünüze uygulayınız. Hassas cilt tipindeki hanımlarda bazen kızarmalar görülebiliyor. Eğer hassas cilt tipine sahipseniz çok fazla beklemeden yüzünüzü yine ılık suyla iyice durulayın. Eğer cildiniz çok hassas değilse bir süre bekledikten sonra iyice durulama işlemi yapınız. Defne sabunu sivilce izleri bulunan gözeneklerin açılmasını sağladığı için daha sonrasındaki durulama işlemi çok önemli 2-3 defa ılık suyla durulama yapabilirsiniz. Bu işlemi gece yatmadan önce yapmanız gerekmekte, aksi taktirde gün içerisinde toz ve pislikler tekrardan gözenekleri doldurabilir.

Defne Sabunu Kullananlar Tarafından Sorulan Sorular

Bu bölümde siz defne sabunu kullananlar tarafından sizlere yönlendirilen soruları elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız. Yazımızın yayınladığı 10 aydır tarafımıza yollanan onlarca e-posta içeriğinde en çok sorulan 3 soruyu buradan herkesin bilgilenmesi için yayınlayacak ve cevaplayacağız. Daha sonrasında sizlerinde sormak istediği sorular olursa hem bu konu için hemde diğer konularımız için info@kadinaozelsirlar.com adresine e-postalarınızı bekliyoruz.

Defne Sabunu Ne İşe Yarar ?

Yazımızın başından sonuna kadar anlattığımız tüm bilgileri aslında bu soruya cevap vererek toplayabiliriz. İlk defa duyan herkesin aklına ilk gelen soru bu defne sabunu ne işe yarar ? yazımızın başından beri anlattığımız gibi hakiki defne sabunu tamamen organiktir. Kimyasal sabunların renkli ve ihtişamlı renkleri yanında sönük bir rengi olması, aktarlarda ve marketlerde arka raflarda yer almasına sebep olmasına rağmen şifası renginde değil özündedir. İçerdiği doğal etki sayesinde cildi yenileyici, ferahlatıcı ve ölü deriyi uzaklaştırıcı etkileri vardır. Ayrıca bu özelliklerin toplamında peeling etkisi göstermektedir.

Zeytinyağlı Defne Sabunu Nasıl Yapılır ?

Ana ham madde olan saf zeytinyağı ve defne yağı belli oranlarda karıştırılarak kaynama yöntemiyle pişirilir. İlave olarak her firmanın kıvamı yakalamak adına attığı maddelerde mevcuttur. Daha sonra karışım köpürene kadar durmadan karıştırılarak pişirme işlemi devam eder. Karışım soğumadan, önceden hazırlanan dikdörtgen şeklindeki kalıplara dökülür. Kalıp şeklini alacak şekilde düzeltilir ve soğumaya bırakılır. Soğuma işlemi bittikten sonra kalıplar sökülür. Tabaka halindeki sabunlar paketlere sığacak şekilde kesilerek kullanıma sunulur.

Defne Sabunun Zararları Var mı ?

Defne sabunun normal kullanım koşullarda (günde 1-2 kullanım) kullananların hiç bir zarar görme ihtimali yoktur. Ancak iyi geldiği için günün her saati sürekli kullanım sonunda, cilt üzerinde kızarmalar ve tahrişler görünmekte. Hassas cilt tipinde olan kullanıcıların ise daha az kullanması (günde 1 kere) tavsiye edilir. Aksi taktirde hassas cilt tiplerinde kızarma ve tahriş yine görünebilir.

Defne Sabunu Kullanmayın Deniliyor Ne Yapmalıyız ?

Bizlere bu yönde tavsiyeler sürekli olarak geliyor ancak aksine yararlı olduğunu söyleyerek geri dönüş yapanların sayısı kat ve kat fazla. Dikkatimi çeken ise kullanmayın diyenlerin çoğu kızarma ve tahrişten bahsediyor. Bir üst satırlarda yazdığımız gibi fazla kullanım sonunda bu sorunlar görülebilir. Hassas cilt tiplerinde sorunlar görülebilir, kararında ve doğru kullanımda hiç bir sorun çıkmayacaktır.

En İyi Defne Sabunu Markası Sizce Hangisi ?

Defne sabunun ana vatanı herkesin bildiği gibi Hatay (Antakya), en iyi defne sabunu markaları bu şehrimizden çıkmakta. Geleneksel olarak bin yıl öncesinden kullanılmaya başlanan defne sabunu, Hatay ilimizde hala geleneksel yöntemler kullanarak üretimi devam ediyor. Ancak uzak diyarlarda olan okurlarımız bu işi daha büyük çapta yaparak firmalaşmış güvenilir markalar aramaktalar. Bu konuda en çok bilinen zeytinyağlı defne sabunu Mehmet Aydın ve Dalan Defne Sabunu markalarıdır. İkisininde kullanımında bir sakınca yoktur, ülkemizdeki çoğu aktarda bu iki marka bulunmaktadır.

Dalan Defne Sabunu Kullananlar Memnun  Mu ?

Dalan defne sabunu tavsiye ettiğimiz günden itibaren bir çok kullanan olmuş ve bu kullanıcıların yorumlarını merak edenlerde bir hayli fazla. Dalan defne sabununu cilt için kullananlar gayet memnun durumdalar. Ev yapımı tadında olduğunu doğallık ve geleneksellik kokusunda olduğunu söylüyorlar. Ben hiç kullanmadım deneme şansımda olmadı ama bir gün cilt veya saç sorunları yaşarsam deneyerek buradan tekrardan düşüncelerimi paylaşacağım.

Hakiki Defne Sabunu Fiyatı Ne Kadardır ?

Ülkemiz insanlarının her zaman kullandığı bir yoldur, mali fiyatı ile kıyaslamak. Yaklaşık 10 adet bu içerikle e-posta geldi bende güvendiğim firmaların direk olarak fabrikasından fiyat sordum kilosu 70 TL – 80 TL arasında satıldığını söylediler. Tabi ki bu ilden ile farklılık gösterebilir. Bu fiyatı paket ağırlığına endeksleyerek ne kadar bir ücret çıktığını bulabilirsiniz. Sizlerinde Farklı soruları olursa aşağıdan yorum yazabilir veya info@kadinaozelsirlar.com adresine e-posta atabilirsiniz.

Har veya Gar sabunu Faydaları Nelerdir ?

Bu soruyu makaleyi yayınladığımız günden itibaren neredeyse her gün alıyoruz. Aslında makalemizin bir eksiği yüzünden bu sorular kafalar da oluşuyor. Şöyle ki; Gar sabunu veya Har sabunu aslında defne sabunun diğer adlarıdır. Bazı yörelerde bu sabuna gar sabunu denildiği gibi bazı yöreler de har sabunu denilmektedir. Makalemizin en başından beri belirtiğimiz özellikler gar sabunu ve har sabunu içinde geçerli..

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay