Cranberry Faydaları ve Zararları Nedir ? Turna Yemişi Nasıl Tüketilir ?

Cranberry faydalarından bahsetmeden önce meyvenin cranberry Türkçe ismi turna yemişidir. Ülkemizde de manavlarda turna yemişi ismi ile gördüğümüz için bizde yazımızı bu yönde kaleme almaya karar verdik. turna yemişi faydalarından yararlanmak için meyveyi ham olarak tüketebilirken suyunu çıkartıp meyve suyu olarak da yararlanabilirsiniz. B6, C, K ve E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, çinko, potasyum, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum mineralleri turna yemişi faydaları arasındadır.

Cranberry Faydaları Nelerdir?

 • İdrar Yolu Enfeksiyonlara İyi Gelir

Turna yemişi idrar yollarını iyileştirmede en iyi bilinen meyvelerden biridir. En çok kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonları cranberryden hazırlanan meyve suyu içilerek azaltılabilir. Cranberry tüketerek mikropların idrar yolu duvarlarına yapışması önlenir ve oluşan mikroplar da bu meyve sayesinde temizlenir. Antibiyotik alımında vücudun zehirlenmesi cranberry sonucu inhibe edilir.

 • Mide Kanserine Karşıdır

En yaygın kanser türevlerinden biri de mide kanseridir. Mide kanseri; mide yaralar ve mide iltihapların sonucunda oluşabilir ve turna yemişi tüketim sonucunda mide ülserine karşı iyi gelir. Turna yemişi meyvesinden düzenli tükettiğinizde mide de oluşan enfeksiyonlar azaltılabilir ve mide kanserindeki hücrelerin büyümesi engellenir.

 • Kardiyovasküler Sağlık İçin

Dünya çapında ölümlerin en çok yaşandığı hastalıklarında başında kalp hastalığıdır. Turna yemişi meyvesinde bulunan antioksidanlar kardiyovasküler sağlığı koruyucu bileşenlere sahiptir. Kötü kolesterolün düşmesinde etken olan turna yemişi iyi kolesterolü de destekleyerek vücut sağlığını korur.

 • Bağışıklık Sistemini Korur

Turna yemişi tüketerek bağışıklık sistemini yükselten C vitamini deposudur. Kış aylarında soğuk algınlığı ve öksürük rahatsızlığından yazdan tüketilerek korunmayı sağlar.

 • Cildi Besler

Cranberry meyvesi cildin beslenmesini ve daha elastik olmasını sağlar. Turna yemişi meyvesini ezdirip içine biraz bal katın ve cildinize uygulayıp 10 dakika bekletip yıkayın.

 • Diş Çürümesine Karşı

Turna yemişi de bulunan bileşenler diş sağlığını korur ve ağızda oluşan bakterilerin azalmasına yardımcı olur.

 • Doğal Yağ Bulunur

Omega 3 ve omega 6 yağları bulunan turna yemişi meyvesi günlük ihtiyacınız olan doğal içerikleri tek bir seferde size 1 kasede sağlar.

Cranberry Nasıl Tüketilir?

Cranberry meyvesi direk yıkanarak hemen yenilebilir.

Turna yemişi meyvesini mevsiminde satın alarak güneşte doğal bir şekilde kurutup kurutulmuş olarak yiyebilirsiniz.

turna yemişi meyvesini sıkarak meyve suyu hali ile tüketebilirsiniz.

Cranberry Zararları

 • Kanın pıhtılaşmasını engellemek için tedavi görüyor ve ilaç kullanıyorsanız turna yemişi meyvesinin tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Aşırı tüketim sonucunda içeriğindeki bileşenlerden sebep ölümlere kadar götürebilir.
 • Aspirin gibi kanın sulanmasını sağlayan ilaç içtiyseniz yada cranberry meyvesi yediyseniz kan sulandırıcı ilaçlardan tüketmemelisiniz.
 • Böbrek taşını engelleyebilen turna yemişi meyvesi böbreklerde var olan taşlar için artmasına sebep olabilir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay