Çörek Otu Yağının Faydaları Ve Zararları Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

İnsanlık çörek otunun faydalarından sadece günümüzde değil çok uzun yıllardır faydalanılıyor.A, B1, B2, B6, C ve H vitaminleri içerirken, selenyum, sodyum, fosfor, potasyum, bakır, kalsiyum, magnezyum, çinko ve demir mineralleri barındırır. Birçok hastalığa şifa kaynağı olur. Astım tedavisinde, beyin gelişimi, kanser riskleri ve tansiyon rahatsızlıklarında tavsiye edilir.

Çörek Otunun Faydaları 

 • Kanser Risklerine Karşı

Hayvan denekler üzerine yapılan çalışmalar sonucunda çörek otu faydaları arasından meme ve kolon kanserinden koruma özelliği bulunur. Kanser hücrelerine kalkan oluşturan çörek otunu her daim sofranızda kullanınız.

 • Astım Hastalığı

Yağı solunum yollarını rahatlatarak birçok solunum rahatsızlığına karşı önlem almanıza yardımcı olur. Astım semptomlarının arttığı zamanlarda çörek  otu ile kahveyi harmanlayıp karıştırın ve her sabah, her akşam 2 gün süresince için. Yağı da aynı tohumu gibi astım hastaları için önerilir. Astımda solunumu rahatlatırken aynı zamanda bu yağ hem göğse hem de sırt bölgesine sürülmelidir.

 • Safra ve Böbrek Taşları

Çörek otunu güzelce havada ezin ya da öğütüp aynı miktarda bal ekleyip karıştırın. Ardından 3 diş sarımsak ekleyip 1 hafta süresince karışımı biraz limon suyu ile birlikte tüketin.

 • Yüksek Tansiyona Karşı

Yüksek tansiyon rahatsızlığından şikayetçi iseniz çörek otunun faydalarından yararlanmalısınız. Günde belli ölçülerde tansiyon hastalarına verilerek tansiyonun düşmesinde etki gösterdiği gözlemlenmiştir.

 • Bağırsakları Temizler

Bağırsaklarda yer alan tenya ve parazitlerin gitmesi için çörek otunu kullanabilirsiniz. Bunun için 1 çay bardağı sirkenin içine 1 kaşık konulup sabahları aç karnına içilmelidir.

 • İştah Açar

5 bardak su bardağı kaynamış suyun içerisine 40 gram ekleyip günde içinde 2 – 3 bardak olarak için. Bitince tekrar tazeleyin.

 • Baş Ağrıları İçin

Sürekli baş ağrısı çekiyorsanız ara, ara çörek otundan tüketebilirsiniz. Ya da baş ağrısının dinmesi için  yağı ile masaj yapılarak ovulabilir.

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir kış hastalıklarına karşı sizi koruyor.

Midenin rahatlamasını sağlar, mide yaralarına iyi gelerek bağırsak ve midenin sağlıklı olmasını destekler.

Çörek otunda yer alan potasyum, doymamış yağlar demir, folik asit ve sodyum mineralleri barındırır.

Hazımsızlık sıkıntısından kurtularak sindirim sistemini rahatlatırsınız.

Beyin sağlığını destekler, hafızayı güçlendirerek konsantrasyonu arttırır.

Cilt rahatsızlıklarından egzama, sedef ve siğil gibi problemlerin giderilmesinde hem yağı hem de tohumları etkili tedavi edicidir.

Bu otu yiyerek daha hareketli ve daha enerjik olabilirsiniz.

Çörek Otu Zayıflatır Mı?

Son yıllarda televizyonlarda da zayıflamak isteyenler için önerilir. Yağından her sabah içerek obezite rahatsızlıklarına karşı korunma sağlayacaktır. Kan şeker seviyesini kontrol eden çörek otu yağını sabahları aç karnına bir çay kaşığı içerek kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Tohumları: Çörek otunu öğütülmeden satın alarak iyice çiğneyerek tüketiniz. Kahvaltıdan yarım saat önce alabileceğiniz 1 tatlı kaşığı çörek otunu iyice çiğnedikten sonra üzerine su içiniz.

Çörek Otu Yağı: Yağı alırken soğuk pres uygulaması olmasına özen gösterin. Aç karnına 1 tatlı kaşığı bu yağı içerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Çörek Otunun Zararları?

Çörek otunun aşırı tüketimi tansiyon ve idrar için ilaç tüketenlere zarar verebilir.

Düzenli ilaç kullananlar ve ciddi rahatsızlıkları bulunanlar tüketimden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Alerjik yapınız varsa tüketiminde ölçü çok önemlidir. Fazlası bünyeye zarar verebilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi tavsiye edilmez.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Vitamin, mineral ve antioksidan değeri yüksek olan çörek otu  mide sorunları, hazımsızlık, sindirim sistemi sorunları, kabızlıktan kurtarma, kolon kanserine karşı yardımcı olması ve kanser riskinden korunması yer alır. Kış hastalıklarından korunma, alerjik reaksiyonlar, cilt rahatsızlıkları ve astım sorunlarını gidermesi yağının faydaları arasında bulunur.

 • Kolon Kanserinden Korur

Yğında yer alan antioksidanlar ve çoklu doymamış yağ asitleri kolon kanserinin önlenmesinde yardımcı olan serbest radikalleri önler. Kanser hücrelerinin diskalifiye olmasını sağlayan bu yağ hücre çoğalmasını engellerken hem kolon hem de akciğer kanserine karşı önlem alınmasını sağlar.

 • Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kilo verme çabasında bu yağın faydalarından yararlanabilirsiniz. Her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı ılık suya katıp içebileceğiniz çörek otu yağı kilo verme yolunda zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Vücutta birikmiş yağların hızlıca parçalanıp giderilmesini sağlayan çörek otu yağının organik olanını tercih edin.

 • Enflamasyonu Azaltır

Yağında yer alan faydalı yağlar vücudun sakinleşmesini sağlayarak ağrıları ve enfeksiyonları giderir. Üst solunum yollarında rahatlama sağlar mide rahatsızlıklarında da olumlu etkilere neden olabilir.

 • Hipertansiyondan Korur

Hipertansiyon rahatsızlığı hayati fonksiyonları etkileyen ciddi bir hastalıktır. Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Kalp krizi risklerini en aza indirirken felç ve olası kalp sorunlarını önler.

 • Üst Solunum Yollarını Rahatlatır

Yapılan araştırmalar sonucunda çörek otu yağının üst solunum yollarını rahatlattığı gözlemlenmiştir. Astım ve bronşit rahatsızlıklarının oluşturduğu ataklar ve tıkanmalar giderilirken nefes almayı ve solunumu rahatlamayı sağlar.

 • Diyabet Sorunlarını Önler

Tip 1 ve Tip 2 diyabet rahatsızlıklarının oluşumunu engeller, beta hücrelerinin aktifleşmesini sağlayarak diyabet riskinin görülme olasılığını azaltır. Şeker seviyesini indirir aniden çıkan veya yükselen şeker seviyesini normale döndürür.

 • Alerjik Rahatsızlıkları Azaltır

Birçok oluşumdan dolayı alerjik rahatsızlıklar oluşabilir. Bağışıklık sisteminin düşük olması ve bazı mikroplardan kaynaklı alerjik rahatsızlıklar çörek otu yağı kullanımı ile daha sağlıklı hale gelir. Alerjiden kaynaklı iltihaplanmalar, kızarıklıklar, ve tahrişler bu yağın kullanımı ile azaltılabilir.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin artması için düzenli kullanım gerektiren çörek otu yağı vücuttaki bakterilerin ve enfeksiyon sorunlarının azalmasına yardımcıdır. Vücudun koruma altına alınmasını sağlar birçok hastalığa karşı kalkan oluşturarak virüsleri hızlıca uzaklaştırır.

Çörek Otu Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Çörek Otu Yağı Cilde İyi Gelir: Yağında yer alan antioksidan ve sağlıklı yağ asitleri bulunduran besin vücuttaki bakterilerin giderilmesi, oksidatif stresi, hücrelerin yeniden çoğalması ve nemlendirmenin dengede kalmasını sağlar. Hücre dokusunu arttıran çörek otu yağı cilt görünümünü iyileştirirken ince çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasında yardımcıdır.

Saç Sağlığını Geliştirir: Çörek otu yağı ile saç derisine masaj yaptığınızda saçların canlanması ve kafa derisinde oluşan pullanma, kepek ve deri dökülmelerinin geçmesine yardımcıdır. Kafa derisinde bulunan kir ve mikropları azaltır. Kullanım sıklığı haftada 1 kere olmalıdır.

Çörek Otu Yağının Zararları

 • Hamilelik döneminde kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Rahim kasılmalarına neden olan ve kanamanın artmalarına neden olabilen çörek otu yağından bu dönemde uzak durmalısınız.
 • Kalp ve damar sorunlarınız varsa yada ciddi ilaç tedavisi görüyorsanız kullanımında mutlaka doktora danışmalısınız.
 • Alerjik rahatsızlıkları bulunanlar yada hassas bünyeye sahip olanlar bu yağı kullanımında bazı sorunlar baş gösterirse kullanımını hemen bırakmalısınız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay