Çörek Otu Yağı Saça Faydaları Nedir ? Çocuklarda Nasıl Kullanılır ?

Asya Kıta’sına özgü bir bitki olan Nigella Sativadan elde edilen çörek otu, küçük ve hilal şeklinde siyah renktedir. Çörek otu yağı kullanımı Mısır Firavunlarına kadar uzanır. Kleopatra ve Hipokrat’ın da kullandığı bilinen yağ, pek çok derde deva niteliğindedir. Bitkinin siyah tohumlarında elde edilen yağ, pek çok bilimsel ve klinik çalışmaya malzeme olmuştur.

Çörek Otu Yağının Faydaları

“Ölüm dışında her derde deva” olan bitki, mucizevi etkilere sahiptir. Özellikle kan şekeri ve kandaki yağlar üzerinde dengeleyici rol oynayan bitki, balla birlikte tüketilir.

Bereket tanesi olarak değerlendirilen tohumlar;

 • Her türlü hastalığa karşı koruyucu rol oynarken
 • Karaciğeri güçlendirir
 • Cilt yaralarını tedavi eder
 • Akrep ve yılan sokmasında kullanılır
 • Enfeksiyon ve soğuk algınlığını giderir.

Yorgunluk ve halsizliği gideren çörek otu yağı, metabolizmayı hızlandırarak kilo alımını da engeller. Doğal saflık ve güzellik için yıllar boyunca kullanıldığı bilinen tohum, kanser tedavisinde de etkili rol oynar. Öksürükten baş ağrısına, sindirim sistemi rahatsızlıklarından romatizmaya kadar pek çok sağlık sorununda çörek otunun gücünden fayda sağlanır.

Çörek Otu Yağı Saça Faydası

Çörek otu yağının sayısız faydalarından birisi de saçlara olan etkisidir. Saçlarda kökten uca beslenme, doğal parlaklık ve güzellik sağlayan yağ, saç beyazlamasının engellenmesinde de kullanılır.

 • Bitkisel yağ
 • Protein ve
 • Karbonhidrat bileşenlerine sahip olan çörek otu bitkisi, saç derisini de güçlendirir.

Saçların hızlı ve kolay uzamasını da sağlayan içeriği yeni çıkan saçların daha sağlam ve kuvvetli olmasını sağlar.

Kuru saç derisinde oluşan kepek sorununa karşı etkili bir çözüm olur ayrıca, mat ve cansız görünen saçlarda da etkilidir. Günlük kullanım sebebiyle yaşanan aşınmalar ve dış etkilere karşı doğal koruma sağlayan içeriği, kopmaların da engellenmesi için etkilidir. Beyaz saçların eski rengine dönmesini ve saçtaki renk pigmentlerinin yeniden harekete geçmesini sağlayan formül, yeni saçların çıkmasını da hızlandırır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Soğuk sıkım şeklinde hazırlanan çörek otu yağı, günde 1 çay kaşığı şeklinde tüketilebilir. Aç karnına olması etkilerinin daha hızlı alınmasını sağlar. Çörek otu yağının kokusundan rahatsız olanlar tok karnına ve gece yatmadan önce 1 çay kaşığı alabilirler. Hamilelerin kullanımı için mutlaka hekime danışılması şarttır. Midesinde ülser olanların yemeklerden en az 2 saat sonra kendisini direk olarak veya kapsülü alması önerilir. Hafızanın kuvvetlenmesi için; bir su bardağı suya 8-10 damla kadar eklenerek günde iki kere içilmesi tavsiye edilir.

Çörek Otu Yağı Çocuklarda Nasıl Kullanılır?

7’den 70’e herkes için deva niteliği taşıyan çörek otu yağı bebek ve çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır. Dozu doğru ayarlanan yağ, özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yönünde etki gösterir. Gaz sorunu yaşayan bebeklerin sırt bölgesine çörek otu yağıyla yapılan masaj, kısa sürede etki sağlar.

 • Cilt lekelerinin azalmasında
 • Uyku bozukluklarının giderilmesinde
 • Çocukların sakinleşmesinde
 • Bademcik ve boğaz ağrısının giderilmesinde kullanılabilir.

Bebek ve çocuklarda kullanım dozu bir-iki damlayı geçmemelidir. Özellikle gece öksürüğü yaşanması halinde yatmadan önce verilecek bir çay kaşığı yağ ciddi bir rahatlama getirir. Açık sarı renkli akışkan, tortu bırakmayan ve cam şişede satılan ürün, doğru muhafaza edildiği zaman son kullanma tarihine kadar tazeliğini muhafaza eder.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Hızlı ve etkili bir kilo kaybı için çörek otu bitkisinden destek alınabilir. Serbest radikal moleküllerinin vücutta yarattığı strese karşı antioksidan sistemini harekete geçiren doğal kaynak, insülin direncini önler. Yapılan klinik çalışmalar düzenli kullanımın hızlı kilo kaybını desteklediğini net olarak ortaya koymuştur. Diyabet yani şeker hastalığının tedavisinde etkili olan bitki, dolaşım sistemi üzerinde de etkilidir.

Çörek Otu Yağının Zararları

Doğru doz ayarlaması yapılması halinde çörek otu yağının yetişkinler için bilinen bir yan etkisi yoktur. Yiyeceklerle birlikte tüketilen oran, lezzet kaynağıdır. Çörek otu özü ya da yağı kullanırken kısa vadeli planlar yapılmalıdır. Özellikle alerjik bünyeye sahip olanlarda kullanım sonrası kısa süreli kaşıntı gözlenebilir. Kullanılan çörek otu yağı tadı acıysa bozulmuş olabilir. Etkilerin kişiden kişiye değişeceği kullanım öncesinde göz önünde tutulmalıdır. Az miktarda kullanım güvenli ve sağlıklı bir yaşamı destekleyicidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay