Çocuklarda Dikkat Geliştirme Egzersizleri

Eğer çocuğunuz derslere tam olarak odaklanamıyor, anlatılanları bir süre sonra dinlemeyerek başka şeylerle uğraşıyor ise dikkat bozukluğundan şüphelenmeye başlamalısınız.

Çocuklarda Dikkat Bozukluğu Belirtileri

  • Dersleri dinlemeyerek, derste anlatılanların bir çoğunu hatırlamaması.
  • Birlikte ödev yaparken, dikkatini etraftaki eşyalara veya insanlara odaklanması.
  • Etkinlik ve ödev gibi yüksek dikkat isteyen sorumluluklarından kaçması
  • Normal bir sohbet esnasında bir noktadan sonra sohbetten uzaklaşarak farklı konular açması.
  • Her hangi bir durumda (ödev,etkinlik veya oyun) konsantrasyon sağlamış iken çok basit şekilde bu konsantrasyonunu kaybetmesi.
  • Çok basit unutulmayacak detayları unutarak hata yapması.

Bu saydığımız nedenleri çocuğunuzda görüyorsanız büyük ihtimalle çocuğunuzda görsel ve işitsel dikkat bozuklukları olabilir.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Çözüm Önerileri

Çocuklarınızın sinirsel veya zihinsel bir hastalığı yoksa bu hastalığın nedeni büyük ihtimalle uygun olmayan yetişkin – çocuk iletişiminde sorun var demektir. İlk önce bu iletişimi olumlu bir şekilde değiştirmeniz gerekmekte. Peki nasıl ? şöyle ki; çocuğunuza eğer ki bağırarak bir şeyler anlatıyorsanız, yapması gerekenleri yüksek sesle ve kalp kırıcı bir şekilde anlatmaya çalışıyorsanız ilk önce bunu düzeltmeniz ve çocuklarla kesinlikle yüksek sesle konuşmamanız gerekmekte. Çocuğunuzu suçlayıcı ve toplum içerisinde küçük düşürecek şekilde hitap etmemeniz gerekmekte.

Çocukların zihinleri aynı bir vücut geliştirmeye benzer zihin ne kadar çalışırsa fonksiyonları gelişecek, yani çocuğun zihnini yaşına göre çalıştırmanız gerekmekte. Bu çalışmaları görsel, hafıza ve işitsel dikkat artırıcı yöntemler kullanmalısınız. Bunları evde çok basit yöntemler ile yapabileceğiniz gibi bunlar için adapte edilmiş oyunlar ve setleri kullanabilirsiniz. Kontrol yayıncılık tarafından yayınlanan görsel dikkat seti paketlerinden birini çocuğunuzun yaşına göre seçerek görsel dikkat yetisini artırabilirsiniz. Bu set sonunda el-göz koordinasyonu artacak sınıflama ve sıralama becerisi gelişecektir.

Aynı eğitim paketine ek olacak işitsel dikkat seti çocuğunuzun dikkat dağınıklığına çözüm olabilir. Bu paketin sonunda çocuğunuzun işitsel algı yetenekleri artacak, aktif olarak dinlemeyi öğrenecek. Fonolojik farkındalık ayrıca işitsel hafıza yetenekleri ilerleme gösterecektir.

Dikkat ve hafıza seti ile çocuğunuzun ders çalışma başarısında artış, renkler, geometrik şekiller ve kavramları öğrenme becerisi artacaktır. Bu 3 seti kesinlikle kullanmalı ve faydalarının farkına varmalısınız.

Kontrol Yayıncılık ve sitemiz arasında yapılan anlaşma gereği bu sitemiz okurları siparişlerinde koşulsuz şartsız %15 indirim uygulanacaktır. Yapmanız gereken tek şey sepette  indirim kodu kutucuğuna “kadinaozelsirlar” yazarak indirim kodunuzu kullanmak.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay