Civanperçemi Faydaları Zararları Nedir ? Zayıflatırmı, Adet Söktürücü Mü ?

Civanperçemi faydalarından son günlerde televizyonlarda bitki uzmanları kadın sağlığına yararlarından bahsediyor. Civanperçemi faydaları Çin tıbbında çok fazla kullanılmakta ve yaralarda, iltihaplanmalara, kas spazmlarına, dolaşımın artmasında, yüksek tansiyon, kanser riskine karşı ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Antiseptik ve antibakteriyel özelliği ile her evde kullanılan civan perçemi sağlık sorunlarına iyi gelir.

Civanperçemi Faydaları

 • Yaraları İyileştirir

Yaralara antiseptik içeriği sayesinde iyileştirici etkilere sahiptir. Kanamanın önlenmesinde yardımcı olan civanperçemi kan akışının yavaşlamasını sağlarken mikrop kırıcı etkisi ile bu bölgedeki acının da azalmasında yardımcıdır.

 • Yüksek Tansiyona Faydalıdır

Atardamarları ve damarları tedavi eder, kan basıncı seviyesini kontrol altında tutar. Yüksek tansiyonun yükselmesinde en büyük etkenlerden biri olan stresin azalmasında yardımcı olur, solunum rahatsızlıklarına ve yüksek tansiyona iyi gelmektedir.

 • Sindirim Sistemine Yardımcıdır

Kramp, ishal, kabızlık ve spazm sancılarına neden olan sindirim sorunlarına iyi gelir, mide ve sindirimin rahatlamasına yardımcıdır. Sağlıklı kas hareketlerini destekleyen civan perçemi mikropların giderilmesini sağlayarak probiyotik etki sağlar.

 • Terlemeye Yardımcı Olur

Terlemek isteyenler için önerilen bitkiler arasında baş sıradadır. Bitkisinden elde edilen yağ vücudu sürülüp yedirildiğinde terlemeyi sağlar ve toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Vücutta biriken sodyum miktarını azaltır ateşli hastalıklarda kullanılabilir.

 • Safra Kesesindeki Enfeksiyonları Azaltır

İçerisinde yer alan bileşenler safrada bulunan dolaşımın rahatlamasını sağlayarak bu bölgedeki mikrobiklerin ve enfeksiyonların giderilmesini sağlar. mikrobiklerin giderilmesi bu bölgedeki taşların da oluşumunu engellemektedir.

 • Alerjik Problemleri İyileştirir

Alerjik rahatsızlıklarda alerjinin getirdiği semptomları ve hasarları azaltan civanperçemi sinüzit, astım ve burun akıntılarının getirdiği tıkanmaları ve solunum problemlerine iyi gelir. mukozaları rahatlatan civanperçemi üst solunum yolları problemlerinde iyidir.

 • Kas Ağrılarını Hafifletir

Kas kasılmaları sonucunda ortaya çıkan kas spazmları ciddi acılar verebilir geçmeyen şiddetli öksürüklere neden olabilir. Civanperçemi kullanılarak solunum yolları rahatlatılırken spazm çözücü etkisi ile daha sağlıklı sinir, kaslar ve solunum yolları sağlanabilir.

 • Strese Karşı Etkilidir

İçerisinde bulunan bileşenler vücudun rahatlamasını sağlayarak stresin azalmasında yardımcı olur. Civanperçemi ile hazırlanan çay akşamları yada stresli olan zamanlarda içilerek stresin kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve doğal bir antidepresandır.

 • Dolaşımı Arttırır

Dolaşımın sağlıklı olmasını sağlayan civanperçemi bitkisi düzenli tüketim sonucunda kan basıncını dengede tutarak sağlık fonksiyonlarını arttırır. Civanperçemi çayı içilebilir ve vücut temizliğinde toksinlerin atılmasını sağlayarak yaşam kalitesini arttırır.

 • Kanser Riskine Karşıdır

Barındırdığı içeriklerden dolayı kanserden koruma etkisi vardır. Serbest radikallerin vücuda verdiği zararı önleyen bitki özellikle prostat, mesane, kolon ve karaciğer kanser risklerine karşı koruyuculuk sağlar ve kanser hücrelerinin büyümesini engeller.

Civan Perçemi Zararları

 • Civan perçemi çay olarak alındığında ve bitkiden elde edilen yağ ölçülü miktarlarda kullanıldığında çok fazla zararı yoktur. Fakat aşırı tüketim sonucunda vücutta bir takım yan etkilere neden olabilir.
 • Tek başına cilde uygulandığında ciltte kızarıklık, kaşıntı ve tahrişlere neden olabilir.
 • Hassas bünyeye sahip olan kişilerde vücutta uyuşukluk ve halsizlik yapabilir.
 • Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için risk teşkil edeceği için kesinlikle tüketimi tavsiye edilmez. Hamileler için zararlı olan civanperçemini risk oluşturma sıkıntısından dolayı doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 • Ameliyat olacak yada operasyon geçirecekseniz civan perçemi bitkisinin tüketimi kesilmelidir. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasında 15 gün tüketilmemelidir.
 • Kanın akışını hızlandırdığı için kanama problemlerine neden olabilir. Herhangi bir yara veya kan akışı ile sıkıntınız varsa kullanmamalısınız.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için otlu bitkilere alerjik sorunları olanlar kesinlikle dikkatli olmalıdır.

Civanperçemi Çayı

Kendi kendine yetişebilen ve sıcak iklimlerin dağ ve bayırlarında rastlayabileceğiniz civanperçemi bitkisinin çok fazla türü mevcuttur. Civanperçemi çayı içerek içeriğinde yer alan vitamin ve minerallerden faydalanılabilir. Civanperçemi faydaları arasında vücuttaki dolaşımın hızlanması, safra kesesi sağlığını arttırması, idrarın sökülmesini sağlaması, alerjik durumlardan koruması, bayanlarda görülen miyom rahatsızlıklarına iyi gelmesi ve kanser riskine karşı vücudu koruması yer alır.

Civanperçemi Çayının Faydaları

 • Safra Kesesini Onarır

Civanperçeminde yer alan bileşenler safra kesesinin dolaşımını sağlıklı hale getirerek safra taşı problemlerini azaltarak sindirimin daha rahat çalışmasını destekler.

 • Dolaşımın Artmasını Sağlar

Dolaşım fonksiyonlarının olumlu yönde etkilenmesini sağlayan civanperçemi kan basıncını düzenleyerek oluşabilecek kardiyovaskülr rahatsızlıkların da oluşumunu engeller. Dolaşımın sağlıklı olması aynı zamanda vücuttaki toksinlerinde atılımını sağlar.

 • Alerjik Semptomları Azaltır

Civanperçemi çayından ara, ara tükettiğinizde alerjiden kaynaklı oluşan kaşıntı ve burun tıkanıklıkları gibi olguları azaltır. Alerjiden oluşan sinüzit problemleri ve sinüzitten kaynaklı oluşan hapşurma ve tıkanmaların oluşumu engellenir.

 • İdrar Söktürücü Etkisi Vardır

Civanperçemi çayı içerek idrar yollarında oluşan bakteri ve enfeksiyonların oluşumu engellenir ve idrar yollarının temizlenmesi sağlanır. Mesanenin rahatlamasını ve sağlıklı kalmasını sağlayan civanperçemi çayı idrarın sökülmesini sağlayarak bu bölgede bulunan mikrobikleri de temizler.

 • Stresin Azalmasında Etkendir

Civanperçemi çayında yer alan bileşenler vücudun rahatlamasını ve gevşemesini sağlar. Geceleri yatmadan 1 – 2 saat önce içilen civanperçemi çayının vücudu stresten arındırarak daha rahat uyku uyumanızı kolaylaştırır.

 • Miyomları Küçültür

Civanperçemi çayını birçok kadın hastalığında kullanımı tavsiye edilir. Miyomlarda kadınların ağrı ve sızı oluşumunu önleyen miyomlar miyomdan kaynaklı şişkinlikler ve ağrıların azalmasını sağlar. regl dönemlerinde oluşan sancılar civanperçemi çayına ısırgan otu eklenerek aşırı oluşan kanamaların dinmesi sağlanır.

 • Kan Akışını Hızlandırır

Kanın pıhtılaşmasını önleyen civan perçemi çayı yaralar ve kesiklerde hızlı iyileşmeyi kolaylaştırır. Antimikrobik özelliği sayesinde yara tedavisinde eşsiz bir yeteneği bulunur, yara tedavilerinde etkindir.

 • Tansiyonu Düşürür

Civan perçemi çayı içildiğinde baş dönmeleri, ritim bozukluğu problemleri ve stres ile kendini gösterir ve bu durum kalbin yorulmasını sağlayarak problemleri beraberinde getirir.

 • Sindirim Sistemini Onarır

Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayan civanperçemi çayı tüketimi midenin hazımsızlıktan kaynaklı ağrılarında oluşmasını engeller. Aynı zamanda iştahın açılmasını sağlar kilo almak isteyenler için tavsiye edilir.

Civanperçemi Çayı Nasıl Yapılır ?

Civanperçemi ( 1 tatlı kaşığı )

Su ( 1 bardak )

Limon ( 1 – 2 dilim )

Hazırlanışı: 1 bardak suyu cezveye ekleyip kaynatın. Kaynamış olan suyun altını kapatın ve civanperçemlerini ekleyip 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süre sonunda karışımı süzdürün ve içine lezzetini arttırmak için bir iki dilim limon ekleyip için.

Civanperçemi Bitkisinin Kullanımı

 • Dekorasyon Olarak: Bitkisini güneşte kurutup dekorasyon olarak kullanabilirsiniz.
 • Cilt Temizliğinde: Hazırladığınız, çayı ile cildinizi yıkayarak sebum dengesinin fazlalığını atabilirsiniz. Ciltteki tahrişleri de önler, suyu özellikle yağlı ciltler için tavsiye ediliyor.
 • Yemeklerde Kullanımı: Bitkisinden istediğiniz yemekleri lezzetlendirmek için ekleyebilirsiniz. Özellikle salata ve omlette tercih edilir, suyunu içmek istemeyenler için harika bir seçenektir.
 • Nefesi Rahatlatır: Hazırladığınız civan perçemi suyunu solumak üst solunum yollarının rahatlamasını sağlayarak astım ve bronşit gibi nefes daralması semptomlarını azaltır.
 • Göğüs Bölgesini Rahatlatır: Bitkisinden elde edilen yağı ile göğüs bölgenize hafifçe masaj yapın. Civan perçemi yağı ile masaj yaparken içine nane ve badem yağı da eklenebilir.

Civan Perçemi Çayının Zararları

 • Aşırı civan perçemi çayının tüketimi vücutta bir takım yan etkilere neden olabilir.
 • Çok fazla içmek konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar için önerilmez çünkü uyuşukluk yapabilir.
 • Bu tarz bitkilere alerjisi olanlar civan perçemi bitkisinden de uzak durmalıdır.
 • Çok fazla tüketim sonucunda tahriş ve sorunlara neden olabilir.

Civanperçemi Çayı Adet Söktürücü Etkisi

Regl olmadan yaklaşık 3 – 4 gün önce yukarı da tarifini verdiğimiz civan perçemi çayının dan içmeye başlayarak adet oluncaya kadar günde 1 ile 2 bardak tüketirseniz civanperçemi çayı adet söktürücü olarak sizlere yardımcı olacaktır. Adet döneminizin bitimine kadar çayı içmeye devam ederseniz regl döneminiz daha ağrısız ve rahat geçecektir.

Civanperçemi Oturma Banyosu

Yaklaşık 1 avuç dolusu 50-60 gr kadar kurumuş şekliyle bitkiyi 1 lt suyun içerisine atarak ağır ateşte kaynatıyoruz. Daha sonra suyu posasından ayırarak banyo suyuna karıştırıyoruz. Evde küvet mevcut ise bir küveti doldurup içerisine bu civanperçemi suyunu koyarak oturma banyosu yapıyoruz. Bu şekilde cilt yüzeyinde bulunan yaralara ve bakterilere elveda demiş oluyoruz.

Civanperçemi Zayıflatırmı ?

civanperçemi veya civan perçemi çayı tek başına sizlere bir kilo kaybı yaşatamaz. Ancak doğru bir diyet ve spor programı ile sizlere sağlıklı zayıflama konusunda yardımcı olabilir. Yazımızın başında kan dolaşımının artmasına, sindirimi kolaylaştırması ve terlemeye yardımcı olmasına değinmiştik. Tam da bu faydaları sayesinde civanperçemi zayıflatırmı sorusunun cevabı evet oluyor.

Civanperçemi Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Yazımızın başından beri her ne kadar bu bitkiyi kullananlar tarafından karşılaşılacak olumlu veya olumsuz koşulları belirtmiş olsak da en sağlıklı bilgiyi yine daha önceden civanperçemi kullananlar tarafından yapılan kullanıcı yorumlarından elde edebiliriz. Bir ilacı, bir yöntemi veya bir bitkiyi şifa diye kullanıyorsak ve bize ne gibi getirisi olacağını merak ediyorsak bunu en iyi kullanıcı yorumlarından elde ederiz. Sizler de daha önceden bu bitkiyi kullanmış ve belli başlı fikirler edinmişseniz makalemizin yorumlar kısmından yazarak herkesin bilgilenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay