Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı ? Kullananlar Yorumları

Chia tohumları faydalarından son yıllarda özellikle diyet yapanlar çok yararlanıyor. Chia tohumları faydaları arasında antioksidan, lif ve omega 3 içeriği bulunması besini mikro besin kaynağı olarak listede ilk sıralara alıyor diyebiliriz. Chia tohumu faydaları arasında çözünür lifler bulunması, omega 3 – omega – 6 desteği, kalsiyum, bakır, protein, çinko, manganez, sodyum, fosfor ve potasyum mineral desteği bulunur.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

 • Chia Zayıflamaya Yardımcıdır: Kilo vermek isteyen kişilerin gözlerini boyamak için bir dünya sağlıksız ürün vardır. Bu ürünlerden yararlanmak yerine tamamen mikro besin desteğine sahip sağlıklı gıdalarla zayıflamak istiyorsanız chia tohumlarını tercih etmelisiniz. Özellikle karın yağlarının azalmasında destekleyici olan chia tohumları tokluk hissi verirken müshil etkisi ile de zayıflamaya yardımcı tavsiye edilen besinler arasında ilk sıradadır.
 • Uyku Kalitesini Geliştirir: Serotonin ve melatonin içeriğini destekleyen chia tohumları triptofan üretimine destektir. Triptofan üretimini destekleyen chia tohumları kaliteli bir uyku ve sakinleşmek için idealdir. Uyku bozukluklarına iyi gelen chia tohumunu yediğinizde uyku döngüsünü rahatlatabilirsiniz.
 • Kabızlık Sorununu Varsa Chia Tohumu: Lif değeri yüksek olan chia tohumları su alımı ile desteklenirse temizleyici görevi görür ve bağırsakların hareketliliğini azaltır. Sindirim sistemini çalıştıran chia dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlık problemlerini azaltır.
 • Glutensiz İçeriğe Sahiptir: Gluten yenmesi tavsiye edilmeyen yada glutene karşı alerjisi bulunan kişiler için chia tohumunun yenmesi riskli bir durum teşkil etmez. % 100 glutensiz olan chia tohumu çölyak rahatsızlığında da tavsiye edilir fakat kullanımdan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Kan Şekerini Düzenler: Sindirimin daha sakin olmasını sağlayan chia tohumları kan şekeri seviyelerinin de hızlıca yükselmesini önlemekte başarılıdır. Diyabet tedavisinde etken olan chia tohumları yapılan araştırmalar sonucunda diyabet rahatsızlığında tüketilebilirliği gözlemlenmiştir.
 • Anti İnflamatuar Özellikleri Bulunur: Omega – 3 lif ve protein içeriğine sahip olan chia tohumları anti inflamatuar etkilere sahiptir ve artritte başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir.
 • Kanser Riskine Karşı Chia: Ünlü bir tıp merkezinde yapılan araştırmalar sonucunda chia tohumlarının özellikle meme kanserine karşı koruma sağladığı görülmüştür. Alfa linoik asit içeren chia tohumları omega 3 yağ asitleri sayesinde anti kanser etkilerini içerir ve birçok kanser hücresinin büyümesini engelleyen bileşenlere sahiptir.
 • Yumurta Yiyemeyenler İçin Protein: Yumurtaya karşı alerjiniz varsa ya da yumurta yemekten sıkıldıysanız alternatif olarak protein seçeneklerinden biri de chia tohumudur. 1 yemek kaşığı chia tohumu 3 yemek kaşığı su ile karıştırıp sarı bir kıvam alana kadar bekletin ve dilediğinizde yemeklerinize kullanın.
 • Kolesterolü Düşürür: Omega 3 yağ asitleri içeren chia tohumları kolesterolün azalmasında etken bileşenler içerir. chia tohumlarında tekli doymamış yağlar kolesterolün düşmesinde etkendir ve günde 1 kere tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Cilt Sağlığını Geliştirir: Cilt kuruluğuna iyi gelen chia tohumlarında omega 3 yağ asitleri sayesinde nemlenmesini destekler. Ciltteki iltihaplanmalara iyi gelen besin güneşin verdiği zararlı ışınları önleyerek kırışıkları azaltır ve cildin elastik yapısını iyileştirir.
 • Enerji Verir Dinçlik Katar: Çinko, demir ve magnezyum minerallerine sahip olan chia tohumları B vitaminleri sayesinde de enerjinin artmasına yardımcı olur. Chia tohumlarını salatalarınıza ekleyebilirken süte ve smoothielerinizde de keyifli hale gelecektir.
 • Kemik ve Diş Sağlığını Geliştirir: Chia tohumları kalsiyum değere sahiptir ve komple iskelet sistemine destek verir. Kalsiyum alımını destekleyen chia tohumu dişleri güçlendirir ve kemik yapısını korur. Fosfor ve antioksidan açısından zengin olan chia tohumu kemik hasarlarını onarır ve kemik dokusunu kuvvetlendirir.
 • Egzersizlerde İçilebilir: Egzersiz öncesi veya sonrasında içilebilen chia tohumu enerjinizi geri kazanmanızı ve enerjinizin artmasını sağlayacaktır.

Günde Ne Kadar Chia Tohumu Kullanılabilir?

Gün içinde chia tohumundan 1 buçuk yemek kaşığı kadar yenebilir. Chia tohumlarını içeceklerde, salatalarda ve yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Chia Tohumunun Zararları

Standart yiyecek ve içeceklerin  bile normalden fazla kullanımı belli başlı zararlara neden olmakta chia tohumunun zararları yine normalden fazla kullanım ve doz aşımları meydana gelmektedir.

 • Chia tohumlarından aşırı tüketim gerçekleştirdiğinizde kabızlık ve şişkinlik sorunları ile karşılaşabilirsiniz.
 • Alfa linoik asit içeriğine sahip olan chia seedsları aşırı alımda prostat kanserini tetikleyebilir.
 • Lif değeri yüksek olan chia tohumları sindirimi hızlı çalışan kişilerde ishal problemine neden olabilir.
 • Kan inceltici ilaç kullananlar, ciddi bir rahatsızlığı bulunanlar yada düzenli ilaç kullananlar için doktora danışılmadan tüketim tavsiye edilmez.
 • Hamile ve emziren bayanlar için faydalı olan chia tohumlarının bir zararı olup olmadığını da bilmiyoruz. Bu nedenle hekiminize mutlaka danışmalısınız.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir ?

Zayıflamak isteyenlerin ve enerji ihtiyacı hissedenlerin besini chia tohumu nasıl tüketilir merak ediyorsanız yazımızda farklı farklı tüketim çeşitlerini bulabilirsiniz. Lif değeri yüksek olan chia tohumu faydalarından yararlanmak için yemeklerde, salatalarda ve içeceklerde chiadan ekleyerek tüketilebilir.

Zayıflamak isteyenler için chia tohumu kaslardan erimeden yağ kütlesinin azalmasını ve yağlanmanın tekrarlanmasını önleyerek kilo vermeye yardımcıdır.

 • Chia tohumunun en çok tüketim şeklidir yoğurdun içine ekleyip tüketmek. 1 kase yarım yağlı yoğurdun içerisine ekleyeceğiniz 1 yemek kaşığı chia tohumu hem tok tutacak hem de zayıflamanız yardımcı olacaktır.
 • 1 bardak ılık suyun içine ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı chia seeds 5 dakika dinlendirin. Suyunu için dibinde kalan chia tohumlarını da üzerine yiyin. Bu sayede chia tohumundaki hafif acımtırak tattan kurtulmuş olursunuz.
 • Chia tohumlarını öğütülmüş şekilde satın alabilir yada evde kendiniz öğüterek yemeklerinizin veya sabah kahvaltılarınızda omletinizin içine ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Antioksidan değeri oldukça yüklü olan chia tohumu direk olarak yada öğütülmüş halde keklerinizde ve poğaçalarınızda yer alabilir. Hamur işlerinde oluşan ısınmadan etkilenmeye chia tohumu kurabiyelerde de üzerine serpilerek tüketilebilir.

Chia tohumunda yer alan lif değeri zengin bileşenler özellikle sindirim sisteminin hareketlenmesi ve bağırsakların aktif olması için sürekli çalışır. Sindirim sistemine katkı sağlamasını istiyorsanız chia tohumundan 1 yemek kaşığı alıp 1 su bardağı suyun içine ekleyin ve iyice şişene kadar bekletip ardından tüketin.

Sabah kahvaltılarında omletinize ekleyeceğiniz chia tohumları kahvaltıdan alacağınız kalsiyum oranını arttırarak daha sağlıklı olmasını sağlar.

Kalsiyum değeri yüksek olan chia tohumundan en iyi şekilde yararlanmak için chia tohumunu öğütüp sabah veya akşam öğününde ekleyip içebilirsiniz. Dilerseniz balla tatlandırıp vitamin değerini yükseltebilirsiniz.

Toz haline getirip öğüttüğünüz chia tohumu evde hazırladığınız çorbalarınıza ekleyerek faydalarından nimetlenebilirsiniz. Chia tohumunun çorbanın tadını değiştirmemesi için 1 yemek kaşığı kadar eklemek yeterlidir.

Suyun içine eklenen chia tohumları jel haline geleceği için ekmeğe sürülebilecek kıvama gelir. Ekmek üstü bir şeyler canınız istediğinde yoğurtla birlikte chia çekirdeklerini ekmek üstü sürerek keyif yapabilirsiniz.

Evde hazırlayabileceğiniz hemen, hemen tüm tatlılarınızda chia seeds kullanabilirsiniz. Chia tatlılarınızı lezzetlendirirken kilo almanızı da engelleyecektir. Kan şekeri seviyesini dengeleyen chia tohumu tatlılarda yaşanan bayma hissini de önlemiş olur.

Özellikle sabah kahvaltısı ile yada kahvaltıdan önce suyun içine eklenip tüketilen chia tohumunun gün boyu enerjik kalmanızı destekleyecek etkisi bulunur. Detoks etkisi sayesinde vücuttaki zararlı maddelerinde atılımını hızlandıracaktır.

Chia tohumlarını akşam öğünlerinize de rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Aile bireyleri bu durumdan hoşlanmıyorsa siz sadece kendi tabağınıza chia tohumundan 1 çay kaşığı kadar ekleyip yiyebilirsiniz.

Chia Tohumunun Zayıflamaya Faydaları

Chia tohumunun zayıflamaya faydaları televizyonlarda, internet sitelerinde ve sanatçıların zayıflama programlarında çok sık dile getiriliyor. chia seedsunun zayıflamaya faydalarından yararlanmak için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemleri farklı, farklı uygulayarak menünüzde çeşitlilik hazırlayabilir diyet yaparken aynı menüleri kullanarak yememe isteğinden kurtulabilirsiniz. Lif değeri yüksek olan chia tohumunun zayıflamaya faydaları ve beslenme yöntemlerini aşağıda sıraladık.

Chia tohumunun kaslarınızın güçlenmesi ve size enerji vermesi için kullanmak istiyorsanız aşağıda verdiğimiz takviyelerle kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu yöntemler kaslarını güçlendirip, dinçlik verirken kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Chia tohumundan 1 yemek kaşığı kadar chia tohumunu 1 kase yağsız ya da en fazla yarım yağlı yoğurdunuzun içine ekleyerek tüketebilirsiniz.

1 bardak ılık suyun içerisine chia tohumundan 1 tatlı kaşığı alıp en fazla 3 dakika kadar bekletin. Süre sonunda chia tohumundan çıkan suyu için ve kalan chia tohumlarını biraz meyvede ekleyerek yiyebilirsiniz.

Chia tohumları havanda dövülerek öğütün ve salatalarınıza, sütünüze ve hazırladığınız diyet yemeklerinize öğüttüğünüz chia tohumunu ekleyin. Chia tohumu açlık hissini bastıracak, tokluk hissini arttıracak ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Omlet hazırlarken yeşillik kullanıyorsanız içine ekstra chia seedslarından da katıp karıştırabilirsiniz. Chia tohumu hem omletin lezzetini arttırırken hem de sizi sağlıklı bir şekilde zayıflatacaktır. Kalsiyum değeri yüksek olduğu için kemik sağlığını kuvvetlendirir.

Çorbalarınıza chia tohumlarından 1 tatlı kaşığı ekleyerek yiyin. Daha çabuk doyum sağlarken uzun süre açlık hissetmemenize yardımcı olacaktır. Çorbalara eklerken chia tohumunu dövüp toz haline getirmenizi tavsiye ederiz.

Antioksidan etkisi bulunan chia tohumları ister öğüterek ister öğütmeden kullanarak kilo vermeye destek verebilirsiniz. Kan şekerinin dengelenmesini sağlayan chia seeds tatlıların çok az tadını bozsa da yinede vücuda fayda sağlar.

Chia tohumları öğütülüp hamur işlerin içine eklenerek faydalarından yararlanılabilir. Antioksidan içeriği sayesinde çok güçlü besin özelliklerine sahip olan chia tohumu poğaçalarda ve keklerde lezzetli bir tat verecektir.

Evde hazırlanan yemeklerden tabağınıza aldığınızda chia tohumlarından ekleyebilirsiniz. chia seedsları tavada kavrulup da yemeklere eklenebilir ve daha sağlıklı hale gelebilir.

Enerji veren chia tohumları güne dinç ve dirençli başlamak için suya koyup 10 dakika 1 bardak suda bekletin. Aynı zamanda bu suya yarım limon suyu ekleyin ve güne enerjik bir şekilde başlamak için bu suyu için.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumunu her markette farklı markalar adı altında rahatlıkla bulabilirsiniz. Aktarcılardan da alabileceğiniz chia tohumunun önemli olan son tüketim tarihine dikkat etmektir.

Chia Tohumu Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Yazımızın en başından sonuna kadar chia seeds ile alakalı bir çok makaleden derleyerek bilgiler verdik. Ancak farklı kullanım şekillerinde farklı sonuçlar alan bir çok chia tohumu kullananlar var. Bu yüzden chia tohumu kullanıcı yorumları bizlere kayda değer bilgiler verebilir. Bu ürünü daha önceden kullananlar ve tecrübe eden okurlarımız bu tecrübelerini yorum ile bizlere iletirlerse bizlerde herkese açık olarak bu makalenin altında yayınlayarak sizlere yardımcı olacağız.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay