Ceviz Yağının Faydaları ve Zararları Nedir ? Cilde ve Saça Faydası

Omega 3 yağ asidi değeri oldukça yüksek olan ceviz yağının faydaları arasında sağlık, cilt ve saça faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Ceviz yağının faydalarından son yıllarda ülkemizde ki vatandaşlar da çok faydalanıyor. Kardiyovasküler rahatsızlıklarda, kanser tedavisinde, zayıflamaya yardımcı olması ve kan damarlarını iyileştirmesi ceviz yağının faydaları arasında yer alır.

Ceviz Yağının Faydaları

 • Kardiyovasküler Rahatsızlıklarda

Kolesterol seviyelerinin düşmesinde yardımcı olur, kardyovasküler rahatsızlıklarda da semptomların azalmasını sağlayarak vücut sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli tüketim sonucunda sonuçlar olumlu dönüş yapacaktır.

 • Zayıflamaya Yardımcı Olur

Göbek bölgesinde biriken yağların giderilmesi için ceviz yağından faydalanabilirsiniz. Gün içinde hazırladığınız bir menüde ceviz yağı tüketimi zayıflama sürecinizde size yardımcı olacaktır. İster salatalarınıza isterseniz de domates sosunuza ekleyebilirsiniz.

 • Kan Damarlarını Rahatlatır

Düzenli kullanımı sonucunda kan damalarının genişlemesi sağlanabilir. Kan damarlarının rahatlaması kalp ve damar sağlığının da korunmasına yardımcı olur.

 • Uyku Sorunlarını Azaltır

Uyku döngüsünün rahatlamasını sağlar, tüketimi geceleri uykuya geçişi kolaylaştırarak uyku sorunu çekmenizi engeller. Uykuya geçişte zorlananlar için ceviz yağı tüketimi tavsiye edilen yağlar arasındadır.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde destekleyici etkiye sahip olan ceviz yağı solunum yollarını ve mide duvarlarını temizleyerek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ceviz yağı kış hastalıklarına karşıda sizi koruyucudur.

 • Stresten Uzaklaştırır

Kişinin sakinleşmesinde etkendir, belleği sakinleştirerek kaygı ve stresten uzaklaşmasını sağlar. Vücuda dinçlik katan ceviz yağı depresyonun verdiği semptomları azaltarak anksiyete rahatsızlıklarına karşı korur.

Ceviz Yağının Cilde Faydaları

 • Kırışıklıkların Giderilmesinde: Ceviz yağını gençleşme iksiri olarak adını değiştirebilirsiniz. İnce çizgi ve kırışıkların giderilmesi için akşamdan cildinize sürebileceğiniz ceviz yağı cildin elastikiyetini arttırarak sıkılaşmasını sağlar.
 • Antioksidan Değeri Yüksektir: Antioksidan değeri oldukça yüksektir, yaşlanmanın gecikmesini sağlayarak birçok cilt ve sağlık sorununun üstesinden gelir.
 • Enfeksiyonlarla Savaşır: Düzenli kullanarak birçok enfeksiyon sorunu ile mücadele edebilirsiniz. Özellikle mantar oluşumuna karşı koruyuculuk üstlenen ceviz yağı mikropları ve bakterileri giderir.
 • Sedef Hastalığı İçin: Cilt rahatsızlıklarından sedef hastalığına iyi gelir, direk hasarlı bölgelere uygulayabilirken küveti doldurduğunuz suyun içerisine de ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Ceviz Yağının Saça Faydaları

 • Saç Dökülmesini Engeller: Stresten kaynaklı oluşan saç dökülmelerinin önlenmesi oldukça zordur. Çünkü stresten dökülen saçlar daha fazla strese neden olacağı için saçlar kısır döngüye girer. Omega 3 yağ asiti barındıran ceviz yağı saç dökülmelerinin engellenmesinde yardımcıdır.
 • Kepek Sorunlarını Engeller: Kafa derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar, saç derisinde bulunan kirlerin ve tıkanıklıkların giderilmesine yardımcıdır. Kafa derisini nemlendirir, bu sayede egzama ve kepek sorunun önlenmesine yardımcı olur.
 • Saçları Uzatır: Potasyum değeri yüksek olan ceviz yağı omega 3 yağ asiti sayesinde hücrelerin büyümesini ve hızlı uzamasını sağlayarak sağlıklı kıvama gelmesine yardımcıdır.

Ceviz Yağının Zararları

 • Kan basıncının düşmesini sağlayan ve hipertansiyon riskini arttıran ceviz yağı kullanımı kalp ve kardiyovasküler rahatsızlıkları bulunanlar mutlaka önce doktora danışmalıdır.
 • Kan şekerini etkiler, diyabet rahatsızlığı bulunanlar ve ilaç kullananlar için doktora danışmadan tavsiye edilmez.
 • Tek başına cilde uygulandığında ciltte tahriş ve sorunlara neden olabileceği için hassas bünyeye sahip olanlar için tavsiye edilmez. Bu nedenle ceviz yağını cilde uygularken diğer yağlarla harmanlayıp kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay