Çay Ağaçı Yağı Nedir ? Ne İşe Yarar – İnanılmaz 5 Faydası

Faydaları ile dikkat çeken çay ağacı yağı sıklıkla tercih edilen bitkisel yağlardan bir tanesidir. Çeşitli faydaları olan bu yağ ile ilgili merak edilen pek çok husus var. Zira bu yağın kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor. Ciltten saçlara mantardan aknelere kadar birçok soruna şifa olabilmektedir. Bu noktada önemli bir bilgiye değinilmesi gerekir. Çay ağacı yağı, direkt olarak tüketilemez. Yani, içilemez. Bu ciddi zararlara neden olur. Bu nedenle kesinlikle tüketilmemelidir.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağı, Melaleuca alternifolia adıyla da bilinmektedir. Mersingiller familyasının bir üyesidir. Bitkinin, ana gövdesi kara olup dalları beyaza yakındır. Yeni Zellandalı gemiciler tarafından keşfedilen yağ, çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Çay ağacının en önemli özelliği anti bakteriyel etkiye sahip olmasıdır. Bu özelliğiyle en saf ilaçtır.

Aynı zamanda anti bakteriyel olması sebebiyle pek çok rahatsızlığa şifa olmaktadır. Avustralya’ya özgü bir bitkidir olup yeşil ağaç ve çalılardan oluşur. Taşıdığı özelikler sayesinde birçok sağlık sorunu için tercih edilmektedir. Saf ve doğal bir yağ olmakla birlikte çay ağacını dalları da kurutularak çay yapılmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Cilt temizliği ve cilt sorunlarının giderilmesi bakımından fayda sağlar. Akne, sivilce ve uçuk gibi cilt problemleri üzerinde etkilidir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Bitkisel yağlar içinde çay ağacı yağı, en çok tercih edilenler arasındadır.

Sağladığı faydalar;

Yüksek ateş, düzensiz ve yanlış beslenmeler neticesinde ağız içinde iltihaplı yaralar meydana gelebilmektedir. Çay ağacı yağı, bu yaraların iyileşmesine yardım eder.

 • Diş aralarında biriken yemek artıklarının temizlenmesinde etkilidir.
 • Düşme ve travma sonrası ciltte meydana gelen morarmaların hafiflemesi için de çay ağacı yağı tercih edilir. Bu morlukların üzerine sürülerek morlukların hızla iyileşmesi sağlanır.
 • Diş taşlarının meydana gelmesini önler. Diş taşı oluşumunun önüne geçer. Bununla beraber dişlerin daha beyaz görünmesini sağlar.
 • Diş etlerinin çeşitli sebeplerden dolayı deformasyona uğramasının önüne geçer. Diş eti sağlığını korur.
 • Tükürük içinde bakteriler bulunmaktadır. Bu bakterileri azaltır. Buna bağlı olarak bakterilerden kaynaklanan ağız kokusu önlenmiş olur.
 • Orta şiddette ve çok şiddetli kulak ağrılarında etkili bir ilaçtır. Kulak içine bir damla damlatılırsa kulaktaki ağrıyı keser. Kulak içinde birikmiş olan iltihabı dağıtır. İltihabın dağılmasıyla ağrının geçmesini sağlar.
 • Birçok insan, tırnak kırılmaları ya da tırnak uzamaması sorunlarıyla karşı karşıya kalır. Bu sorunlar için de  önerilir. Bu yağ tırnaklara düzenli olarak uygulanırsa tırnaklar daha sağlıklı uzar. Tırnaklardaki kırılma ve çatlamalar son bulur. Tırnaklar güçlenir.
 • Böcek sokmaları sonrasında ortaya çıkan etkileri azaltır. Bunun yanı sıra; böcekleri uzaklaştırmak için de önerilmektedir. Bu yağ, vücuda sürüldüğünde böcek ve sinekler yaklaşamaz.
 • Ciltte oluşmuş olan her tür yara üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Yaranın üzerine sürülerek kısa sürede yaranın iyileşmesini sağlar.
 • Özellikle koltuk altı ve bikini bölgesi gibi uzun süre kapalı olan bölgelerde koku oluşma ihtimali yüksektir. Çay ağacı yağı bu kötü olan kokuları engeller. Bu bölgelere hafif ve doğal bir koku verir.

Pek çok sağlık sorununda etkili şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Sağlık açısından önemli olduğu kadar güzellik alanında da önemli bir yer edinmeyi başarmıştır.

Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları

Çay ağacı yağı cilt güzelliği için tercih edilmesinin yanı sıra farklı cilt problemleri için de uygulanabilmektedir.

Çeşitli cilt sorunlarına karşı kullanılmaktadır.

 • Ciltteki sivilce ve akne gibi iltihaplı oluşumları engeller.
 • Sivilce ve aknelerden ötürü ciltte beliren leke ve izlerin kısa zamanda geçmesini sağlar.
 • Kırışıklıkların azalmasını sağlar. Ciltte yeni kırışıkların oluşmasına engel olur.
 • Cilde ferahlık verir ve cildi rahatlatır.
 • Cilt gözeneklerini açarak cildin rahat nefes almasını sağlar.
 • Burun kenarı ve dudak bölgesinde sıklıkla görülen uçukların hızlı bir şekilde geçmesini sağlar.
 • Çıbanları kısa sürede geçirir.
 • Banyo sırasında banyo suyuna bir miktar eklenirse ciltteki tüm gözenekler açılır.
 • Saç dökülmesi, kellik ve kepek gibi saç derisi rahatsızlıklarına da çözümdür. Saçların gürleşmesi, saç dökülmesinin bitmesi ve saçın canlanması için de önerilir. Bunun için şampuana bir iki damla  ilave etmek yeterlidir. Saçlar bu şampuanla yıkanmaya devam edilirse saçlardaki tüm sorunlar ortadan kalkar.
 • Boğaz ağrıları ve diş ağrıları için etkili bir şifa kaynağıdır.
 • Vücudun terlemesi dengelenir. Böylece cilt, terleme ile daha kolay bir şekilde toksin atar.
 • Egzama tedavisinde  sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle saç bölgesindeki egzamaların tedavisinde kullanılır.
 • Doğal bir dezenfektandır. Yapılan araştırmalar sonucuna göre temizleyicilerin içine çay ağacı yağı konularak dezenfektan özelliği artırılabilmektedir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara sebep olan mikropları öldürür. Bu özelliğiyle dikkat çekmektedir.
 • Tamamen doğal olan bu yağ ile cilde canlılık kazandırmak ve cildi birçok sorundan kurtarmak mümkün. Bunlara ilave olarak çay ağacı yağı evde peeling yapılabilir.

Özellikle kadınlar bu pelling tarifini sıklıkla uygulamaktadır. Bunun için; küçük bir kap alınır. Kabın içine yarım su bardağı miktarınca şeker, ¼ su bardağı susam yağı ya da zeytinyağı konulur. Bu karışımın üzerine bir çorba kaşığı bal ve yaklaşık olarak on damla kadar çay ağacı yağı karıştırılır. Haftada bir kez olmak üzere bu uygulama yapılabilir.

Evde Çay Ağacı Yağı Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de evde yapımıdır. Ancak evde yapımı mümkün olmayan bu ürünü, aktarlardan alındıktan sonra kullanım amacına göre şifa verici karışımlar elde edilebilir.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı kullanım amacına göre uygulanır. Söz gelimi; çay ağacı yağını saçlar için kullanılacaksa en pratik yöntem şampuanın içine çay ağacı yağı katmaktır. Ancak; sivilcelere uygulanacaksa sivilceler için önerilen maskeleri uygulamak gerekir.

Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Çay ağacı yağı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Diş eti hastalıkları, mantar, sedef, egzama, kellik, herpes virüsü, pek çok deri hastalığının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Mantara İyi Gelir Mi?

Mantar enfeksiyonları en sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Tedavi açısından da uzun zaman alabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle tırnak mantarları için çay ağacı yağı önerilmektedir. Çay ağacı yağı zeytinyağı ile karıştırılır. Bu karışım mantarlı tırnağa sürülür. Başarılı bir sonuç elde edilene kadar bu uygulamaya devam edilir. Bunun yanı sıra; vajinal maya mantarı ve deri mantarı enfeksiyonunun tedavisinde de kullanılmaktadır.

Mantar hastalığı için bu yağ ile bir mantar merhemi elde etmek mümkün. Küçük bir kap içine iki damla çay ağacı yağı, bir damla lavanta yağı ve bir çay kaşığı hafif aromalı bir yağ ilave edilir. Burada bahsi geçen hafif aromalı yağ; susam yağı, zeytinyağı ya da badem yağı olabilir. Bu tercih tamamen kişilerin isteğine bağlıdır.

Bu yağın katılma amacı aroma içindir. Bu karışım mantarlı bölgeye sürülür. Bu merhem günde birkaç kez uygulanabilir. Bir süre sonra bölgenin mantarlardan arındığı görülür.

Sivilce için Nasıl Kullanılır?

Cildin en büyük sorunlarından biri de ciltte meydana gelen sivilce ve aknelerdir. Yukarıda da bahsedildiği gibi çay ağacı yağı, sivilce ve aknelerle savaşan en etkili bitkisellerden bir tanesidir. Çay ağacı yağı, antiseptik içerdiği için bu tür cilt problemlerine karşı önleyici bir işlev görür. Ciltte sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer. Var olan sivilce ve aknelerin hızlı bir şekilde yok olmasını sağlar.

Bilindiği gibi sivilce ve akneler geçtikten sonrası ciltte izleri kalır. Çay ağacı yağı, bu iz ve lekeleri de yok eder. Cilde pürüzsüz bir görüntü verir ve cildi adeta yeniler.

Bir parça pamuğun üzerine bir iki damla miktar konur. Daha sonra pamuk sivilceler üzerine nazik bir şekilde sürülür. Bu uygulamayla gözenekler açılı ve temizlenir. Bu sayede cilt bakterilerden arın ve sivilceler yok olur. Bu uygulama hafta bir ya da iki kez uygulanabilir. Bu uygulama sonrası cilt yıkanarak temizlenir.

Sivilce tedavisinde diğer bir öneri çay ağacı yağı ve bal karışımıdır. Bu maske, sivilceler üzerinde son derece ciddi bir etkiye sahiptir. İki çay kaşığı bal ile beş damla çay ağacı yağı karıştırılır. Burada kullanılacak balın organik olması gerekmektedir. Bu özel ve doğal karışım sivilceli bölgelere uygulanır.

Cildin karışımı iyice emebilmesi için masaj yaparak uygulanması önerilir. Yavaş hareketlerle masaj yapılması önerilir. Yaklaşık beş dakika kadar beklendikten sonra ılık su ile cilt güzelce yıkanır ve maskeden arındırılır. Akşamları yatmadan önce bu maske uygulaması yapılabilir. Sivilcelere karşı etkili bir çay ağacı maskesidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay