Çakşır Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir ? Nasıl Kullanılır ?

Çakşır otu faydaları son yıllarda bitki uzmanları tarafından öneriliyor. Afrodizyak etkisi ile bilinen çakşır otu faydaları uzun otsu bir bitkidir. Ülkemizde de bilinip tüketilen ve birçok ilaç firması tarafından hammadde olarak ilaç sanayide kullanılıyor. Hem insan hem de hayvan sağlığında önemli bir yere sahip olan çakşır otur faydalarından yararlanmak için otun nasıl kullanılması gerektiği önemlidir.

Çakşır Otu Nedir?

Maydanozgillerdendir ve çok eskiden beri insanlar tarafından kullanılmaktadır. Her besin ve bitki gibi aşırı bu bitkinin de tüketimi yararından çok vücuda zarar verir. Halk arasında erkek çakşır olarak söylenen bitkinin dişi veya erkek olarak çeşidi bulunmaz.

Çakşır Otu Çeşitleri

 • Kerkul Çakşır Otu: Kerkul olarak bilinen küçük tohumlara sahip sarı çiçekleri bulunan türüdür. Kerkul türü tadı daha tatlı bir tada sahip olduğu için diğerleri kadar acımsı değildir. Kerkul çakşır otunun içinde süt renginde bir sıvıda bulunur.
 • Helizdağlı Çakşır Otu: Helizdağlı türü ise daha büyük tohumlara sahiptir ve ülkemizde Hakkari bölgesinde daha çok görülür. Kerkul çakşır otunun küçüklüğünden ziyade helizdağlı daha büyük tohumları bulunması ile ayırt edilir. İçinden akan sütlü sıvı kesinlikle tadılmamalıdır ve kişiye zarar verebilir. Hayvanların yediği bu ot idrarın rengini değiştirerek kırmızı olmasına neden olabilir.

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır ?

Bazı hastalıklara şifa kaynağı olabilir. Her alanda kullanılmasa da kullanımını doğru uygulamak önemlidir.

Tozunu alın ve bal ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu günde 1 kere 1 tatlı kaşığı olmak üzere tüketin.

Diğer bitki türleri gibi demlenerek tüketilebilir. 1 su bardağı suyunu kaynatın ve içine 1 tatlı kaşığı bitkiden ekleyip 5 dakika demleyip için. Aynı şekilde bitkisinin çayı da günde 1 kez içilmelidir.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Dolaşım sisteminin sağlıklı olmasını sağlar dolaşım rahatsızlıklarına karşı sizi korur.
 • Özellikle erkekler için tavsiye edilir, afrodizyak etkisine sahiptir. Yatak soğukluğu yaşayanlar için tüketimi tavsiye edilir.
 • Bazı halk inanışına göre, kullanımı çocuk isteyenler için ikiz şansını arttırmaktadır. Bu konuda kesin bir bilgi olmadığını hatırlatmalıyız.
 • Yumurtanın döllenme oranını arttırır sperm sayısının artmasına destek verir. Çocuk sahibi olmak isteyenler için bu bitkinin kullanımı tavsiye edilir.
 • Sürekli yorgunluk ve halsizlik hissediyorsanız çakşır otu çayından demleyip içerek daha enerjik ve zindelik sağlayabilirsiniz.
 • Çok gergin bir günün sonunda tüketirseniz kasların gevşemesini sağlayarak eklem ağrılarını azaltır.
 • Güçlü bir bağışıklık için tavsiye edilen bitki otu bronşit ve astım gibi solunum rahatsızlıklarına karşı önleyici bileşenlere sahiptir.
 • Daha sakin ve stressiz bir yaşam için çayından arada bir içebilirsiniz.
 • sindirim sistemini çalıştıran özelliğe sahiptir. Kabızlık şikayetleri olanlar için önerilen çakşır otu faydalarından çayını yaparak nimetlenebilirsiniz.

Çakşır Otunun Zararları

 • Aşırı miktarda tüketmek bünyede farklı tepkimeler gösterebilir.
 • Çok fazla çakşır otundan tüketirseniz sinirlilik hali gözlemlenebilir. Bu nedenle sakinleşmek için 2 – 3 günde 1 bardak çayından içmek yeterlidir.
 • Hamile ve emziren bayanlarda ne gibi etkiler sağlayacağını bilmiyoruz bu nedenle tüketimi tavsiye edilmez.
 • Sürekli ilaç kullanıyor ve ciddi bir rahatsızlık sürecindeyseniz hekiminize danışmadan çakşır bitkisinin tüketiminden uzak durmalısınız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay