Burun Estetiği Nasıl Yapılır ve Çeşitleri Nelerdir ?

Burun estetiği günümüzde en çok yapılan ve oldukça gelişmiş bir estetik türüdür. Hem nefes almakta zorluk yaşayan bireyler için hem de burnunun dış görüntüsünden memnun olmayanlar için burun estetiği mutlaka bir şekilde tercih edilmektedir. Burun estetiği operasyonunda burun kemiği kemerinin ya da burun ucunun şekli değiştirilerek yeniden tasarlanmaktadır. Burun estetiği işleminde burun küçültülebilir veya tam tersine istenilen oranda büyültülür. Burun estetiği yaptırılacaksa ameliyat öncesi ve sonrası oldukça önemlidir. Birey Ameliyat öncesinde ve sonrasında mutlaka doktorunun önerdiği şeyleri düzgün ve planlı bir şekilde yerine getirmelidir. Bu ameliyatın uzun bir zaman boyunca korunması dikkatli olunması gereken bir estetik ameliyatı olarak bilinmelidir. Birey gün içerisindeki yaptığı hareketlerden gece yatacağı yatış pozisyonuna kadar burnunun zarar görmemesi için tedbirli olmalıdır. Ameliyattan sonrasında ise burnunun şeklini bozacak hareketlerden tamamen kaçınılmalıdır.

Burun Estetiği değişimleri

Açık Burun Estetiği Nedir?

Açık burunun kapalı burun estetiğinden farkı burun deliklerinin arasında bulunan deri bölgesine yapılan V şekline benzeyen bir kesik ile burun derisinin tamamen açılarak burun yapısını tamamen ortaya koyabilmesidir. Açık burun estetiği sonucunda daha geniş görüş açısına olanak verir. Belirgin herhangi bir iz kalmaz.

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Kapalı burun operasyonunda ise ameliyat kesikleri burun deliklerinin iç tarafından yapılır ve burun estetiği buradan içeriye girilerek gerçekleştirilir. Bu yöntemde dikiş izi kalma olasılığı içeriden yapıldığı için yoktur. Açık burun operasyonunun aksine kapalı burun ameliyatında iz kalma durumu tamamen sıfırdır.

Burun Estetiği resim ile anlatım

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Operasyonda; burun üstündeki çıkıntı yontulur, burundaki eğrilikler düzeltilir, burun sırtı ve uç bölümünde yer alan delikler şekillendirilir. Estetik tam olarak burada devreye girer. Burun içindeki kesiler daha sonra kendiliğinden eriyen iplerle dikilerek burun dışına özel operasyon bantları yapıştırılır. Ameliyat toplamda ortalama 2 saat sürer.

Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyondan sonraki ilk gün yüze soğuk buz kompres uygulanması ve basit ağrı kesici hapların alımıyla ağrıyı azaltma yoluna gidilir. Bu uygulama estetik olan bireyin ameliyat sonrasındaki hafif sızısını dindirmeye oldukça yardımcı olur. Ameliyattan 4 gün sonrasında hafif bir şişlik ve morluk oluşması genellikle beklenen bir etkidir. 5 veya 7 gün arasında burun üstündeki bantlar doktor kontrolünde çıkarılır. Operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra ise kişi normal hayatı geri dönebilir. Uzun bir süre yeni burnunuza alışamayabilir ve aynada gördüğünüz görüntü gözünüze güzel gelmeyebilir. Beynin yıllarca alışmış olduğu yüz görüntüsünün bozulmasından dolayı kaynaklanan bu problem zaman geçtikçe kendiliğinden azalacaktır. Estetik doktorunuzun vermiş olduğu düzenli kontrol tarihlerini aksatmadan muayenelerinizi olmayı asla unutmayın. Eğer ki operasyondan sonrasında şiddetli ağrılar, istenmeyen görüntüler var ise en kısa sürede durumu doktorunuza bildirin.

Burun Ameliyatı Süreci Nasıldır ?

Burun estetiği ameliyatı kemik gelişimi tamamlandıktan sonra yapılmaktadır. Kadınlarda 15-18, erkeklerde 16-18 yaşları arasında yapılması uygun görülmektedir. Burun estetiği ameliyatının yapılma sebepleri arasında, kişinin burnundaki şekil bozukluğunun giderilmesi, nefes alış verişinin rahatlaması, daha güzel görünmek istemesidir. Bunun yanı sıra doğuştan oluşan problemleri ortadan kaldırmakta burun estetiği olma ihtiyacı sebeplerindendir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle neden estetik  ameliyat olunacağı hakkında gerekli tetkikler geniş çaplı olarak yapılmalıdır. Teşhis konulabilmesi için burunun her açıdan filmi çekilmeli ve burun içi kamera ile gözlemlenmelidir. Burunun kemik ve kıkırdak yapısı, hastanın yaşı, cilt kalınlığı doğru teşhis edildikten sonra, yüz yapısına uyacak şekilde burun tasarlanmalıdır. Hastanın beklentileri göz önüne alınarak ameliyat planlanmalıdır. Ameliyat öncesi bilgisayar destekli programlar ile hastaya yapılması tasarlanan estetik burun her açıdan gösterilmelidir.

Ameliyat öncesi yaklaşık 2 hafta öncesinden alkol ve sigara bırakılmalıdır. Ameliyatın başarılı geçmesi için estetik cerrahın önerilerine harfiyen uyulmalıdır. Bu sayede sorunsuz bir ameliyat ortamı sağlanmış ve sonrasında daha kolay iyileşme süreci yaşanacaktır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortalama 2 saat kadar süren estetik ameliyat sonrası ilk 24 saat ödem oluşabilir ve hafif ağrılar görünebilir. İlk gün baş Vücuttan yüksekte uyumaya dikkat edilmelidir. Hastanın herhangi darbeye maruz kalmaması için çok dikkatli olması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın 2 gün içerisinde ayağa kalkması beklenmektedir. Doktorun önerdiği şekilde burunda oluşan ödemi azaltmak için soğuk kompres uygulanmalıdır. Reçete edilen ilaçlar doğru miktarda ve saatinde alınmalıdır. İlk hafta burnu temizlemek için kişi kendini zorlamamalıdır.

Normal seyreden ameliyat sonrasında 2 hafta içinde günlük hayata tekrar başlanabilir. Normal hayata başladıktan sonra diğer aktivitelerle ilgili estetik cerrahın verdiği bilgilere birebir uyulmalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay