Buğday Yağı Faydaları ve Zararları Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Buğday yağının faydaları arasında cildi sıkılaştırması, sağlıklı kalbi desteklemesi, diyabet rahatsızlıklarında, zayıflamaya yardımcı olmasında, saçları güçlendirme, mide ve bağırsakları koruma ve yaşlanma belirtilerini önleme yararları arasındadır. A, B, D ve E vitaminleri buğday yağının faydaları içeriğidir aynı zamanda omega 3 ve omega 6 yağ asitleri gibi faydalı yağlar barındırır.

Buğday Yağının Faydaları

 • Saçları Besler

Omega 6 yağ asiti bakımından zengin olan buğday yağı linoleik asit içeriği barındırır ve saçların derinden beslenmesine yardımcı olur. Buğday yağını seyrelterek saç bakım kürlerinde, saç kremlerinde ve şampuanlarda kullanılarak faydalarından yararlanılabilir. Saçların kökten beslenmesini sağlayan buğday yağı saç kepeklerini giderirken saçların erken dökülmelerini de engeller.

 • Enerji Seviyesini Yükseltir

Buğday yağında yer alan etken bileşenler kişiye enerji vererek istediğiniz dirençliği size geri kazandıracaktır. Gün içinde ayılmak yerine tercih ettiğiniz kahveden alacağınız negatiflik yerine buğday yağı kullanarak gün boyu sağlıklı, enerjik ve hareketli olabilirsiniz. Omega 3 yağ asiti bakımından da zengindir, kas gücünün artması için gereklidir.

 • Cildi Temizler

Ciltte mikroptan yada başka işlevsellik bozukluklarından kaynaklanan cilt iltihaplarını ve cildin dışarıdan tahriş olmasını önleyen E vitamine sahiptir. Buğday yağında yer alan bileşenler cildin sağlıkla kan geçişini sağlayarak oluşabilecek cilt rahatsızlıklarını ve kuruluktan kaynaklı cilt döküntülerini giderir.

 • Şeker Hastaları İçin

Magnezyum değeri yüksektir, şeker hastaları için gerekli mineraller arasındadır. Kan şekeri seviyesinin kontrol altında olmasını sağlayan buğday yağı insülin değerini normal seviyede tutarak şeker hastalarının ihtiyacı olan sağlıklı seviyeye gelmesini sağlar.

 • Sağlıklı Kalbi Destekler

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri değeri açısından zengin olan buğday yağı sağlıklı kalbi destekleyen bitkisel içeriklerdir. Vücutta kolesterol seviyesini dengeler kan basıncını aşağıya çekerek olası kalp krizi ve felç gibi kalp semptomlarının oluşumunu engeller. Dolaşımın hızlanmasını da sağlayan buğday yağı dengeli tüketildiğinde vücudun sağlık oranını yükseltecektir.

 • Beyin Gelişimini Destekler

A ve E vitaminleri dışında güçlüde antioksidan desteğine sahip olan buğday yağı bellek gelişimini destekleyen içerikler barındırır. Beyin hücrelerine zarar veren serbest radikallerin aktivesini zayıflatır, hafızayı güçlendirerek ileride karşılaşılabileceğiniz hafıza sorunları ve unutkanlık rahatsızlıklarının görülme olasılığını azaltır.

 • Yaşlanmayı Yavaşlatır

Cilt yaş aldıkça eski elastikiyetini ve hücrelerin kendini yenilemesini bırakacağı için gün geçtikçe kırışır ve çökmeye başlar. Bu etkilerin yaşanma hızını azaltarak daha geç yaşlanmaya ve kırışıklıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Buğday yağını diğer yağlarla harmanlayıp cildinize uyguladığınızda hem yaşlılık lekeleri giderken hem de ince çizgilerin görünümü azalır.

 • Şişmanlamayı Önler

Omega 3 sağlıklı yağ asiti bulunduran buğday yağı vücutta yağ olarak depolanmayıp enerjiye çevirir. Özellikle kilo verme döneminde kullanılır, kalori yakım hızını arttırırken zayıflama sürecinizde size yardımcı olacaktır.

Buğday Yağının Zararları

 • Buğday yağını tüketiminde faydalı olduğu bilinse de aşırı tüketim sonucunda birçok hastalığı tetikleme ve yan etkilere neden olabilir.
 • Tansiyonun düşmesinde etken olan buğday yağı tansiyonun düşmesi için kullanılan ilaçlarla çakıştığında kötü sonuçlar doğurabilir.
 • Buğday yağının direk olarak cilde uygulanması tavsiye edilmez. Seyreltilmeden kullanılırsa ciltte tahriş ve iltihaplanmalara neden olabilir. Alerjiniz olup olmadığını anlamak için öncelikle az bir alanda denemekte fayda vardır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay