Biberiye Yağının Faydaları ve Zararları – Saça ve Cilde Uygulanışı

Aslında biberiye bizlerin mutfaklar da sıkça kullandığı ve mutfakta kullanılmasına alıştığımız bir bitki. Ancak çok uzun yıllardan beri güzellik, sağlık ve sarkıklar da biberiye yağı sıkça kullanılıyor. Kan dolaşımı hastalıklarının neden olduğu gut hastalığı, selülit gibi rahatsızlıklar da kan dolaşımını hızlandırıcı yönde sıkça kullanılmakta. Bu yazımızda biberiye yağı ile ilgili tüm merak edilen sorulara teker teker cevap vereceğiniz.

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır ?

Biberiye yağının onca faydasından bahsedeceğiz ama ilk önce biberiye yağı nasıl yapılır ? sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. 5-6 dal biberiye bitkisinin dalını iyice temizlendiğine emin oluncaya dek yıkayınız. Yarım litre kadar zeytin yağını ufak bir tencereye koyun ve ocağın altını açın.  Yağımız biraz ısındıktan sonra içerisine biberiye bitkisini ilave ediniz ve 7-8 dk yağ ile birlikte ısınmasını bekleyin. Metal bir süzgeç ile yaprakları yağdan süzün, yağın soğumasını bekleyin. Biberiye yağı nasıl yapılır evde bile bu kadar kolay yapılabilir ancak dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta yağın kesinlikle zeytin yağı olması gerekiyor, ay çiçeği yağı kullanımları sizlere olumlu sonuçlar vermeyecektir. İbrahim Saraçoğlu hocamız tarafından bizzat bu şekilde hazırlanması kitaplarında ve söyleşilerinde tavsiye ediliyor.

Biberiye Yağının Faydaları

 • Saçlar köklerini besleyerek hem dökülmesini engelliyor hemde uzamasını sağlıyor.
 • Sürülen yerde kan dolaşımını artırıcı özelliği sayesinde selülitlere iyi gelmekte.
 • Gut hastalığına iyi gelmekte.
 • Ciltte kırışıklara veya aşırı kilo vermesi sonrası oluşan sarkıklar için şifa olabilir.
 • Kabızlığı giderir.
 • Baş ağrısına iyi gelmek ancak bunun için içmeniz değil biberiye yağını koklamanız gerekir.
 • Saça uygulandığında kepek sorununu giderir.
 • Beyin ve sınır hastalıklarında kullanılmasında olumlu sonuçlar alınmıştır.

Biberiye Yağının Zararları

 • Hamilelik veya emzirme dönemindeki hanımlar bu yağı kullanmamalı. Doktorunuza danıştıktan sonra belirtilen ölçülerde kullanabilirsiniz.
 • Eğer cildinize uygulayacaksanız alerjiniz olup olmadığını kontrol etme amaçlı küçük bir bölgeye uygulayın. Sorun çıkmaması halinde kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Biberiye yağını kesinlikle tek başına kullanmamalısınız. Zeytin yağı veya jojoba yağı ile seyrelterek kullanmalısınız.
 • Kan dolaşımında etkilisi olduğu için tansiyon hastalarının kullanılması önerilmez.
 • Aşırı şekilde uygulanması sonucunda mide bulantısı ve akciğerlerde ödem gibi sorunlara yol açabilir.

Biberiye Yağı Saça Nasıl Uygulanır ?

Herkesin sorduğu biberiye yağı saç uzatırmı sorusunun cevabı “evet” ancak biberiye yağını saça nasıl uygulanır ? bu konuya açıklık getireceğiz.  İlk önce bizlere lazım olan 1 adet 100 150 ml büyüklüğünde kavanoz. Boş şurup şişesi olabilir. Bunun içerisine zeytin yağı ile dolduruyoruz, 1 tutam biberiye, 2 tutam ada çayı ve 4 diş sarımsak ilave ederek ışık gelmeyecek şekilde bir dolap içerisine koyunuz. 7 günün sonunda karışımımız hazır. Peki bu karışımı saçımıza nasıl uygulayacağız ?

Bir tencere içerisine kavanozun boyuna gelecek kadar su koyuyor ve kaynatıyoruz. 7 gün beklettiğimiz karışımımızı kavanozla birlikte kapağını açmadan bu tencerenin içerisine koyuyor ve 15 dk boyunca suyun kaynayan suda bekletiyoruz. Kavanozu tekrardan güneş almayacak şekilde bir dolap içerisinde 24 saat kadar bekletiyoruz. Bu karışımı banyodan çıktıktan sonra saç diplerine sürerek, saçımıza streç ile sarıyoruz. Bir kaç hafta boyunca her banyodan çıktığımız bunu uygulamamız sonucunda biberiye yağının saça faydalarını göreceksiniz.

Biberiye Yağının Saça Faydaları

 • En çok merak edilen soru biberiye yağı saç çıkarır mı ? Cevabı evet. Makalemizde anlattığımız gibi bir uygulama yaparsanız saç çıkmalarına tanık olacaksınız.
 • Saç derisindeki pullanmayı giderir.
 • Kepeği önler, kepek ile alakalı çok daha detaylı bilgiyi kepek nasıl önlenir ? makalemizi okuyabilirsiniz.
 • Gün boyunca saç derinize yapışan toz ve pislikleri temizler.
 • Saç derisi altında kan dolaşımını artırarak sağlıklı bir saç köklerine sahip olmanızı sağlar.

Biberiye Yağı Zayıflama

Düzensiz yapılan diyetler, sağlıksız beslenme ve stresli yaşam koşulları özellikle bayanların göbek ve basen bölgesinde yağlanma olarak geri dönmektedir. Biberiye yağı zayıflama yöntemi tam olarak burada devreye giriyor çünkü biberiye yağı ile göbek ve basen bölgesinde bulunan yağları yakabilir, toksin atımına yardımcı olabilir. Peki biberiye yağı bölgesel zayıflama için nasıl kullanılır ? Yapmanız gereken aslında çok basit. Elinize bir miktar biberiye yağını dökün ve avuçlarınızı bir birine sürterek yağın sıcaklığını hissedene kadar devam edin. Daha sonrasında basen veya göbek bölgesine hangi bölgenden zayıflamak istiyorsanız masaj yaparak o bölgeye uygulayın. Her evde olan streç ile göbeğinizi içeri çekerek streç ile güzelce dolayın, bu işlem doğal bir sauna etkisi yaratacaktır. Daha sonra günlük işlerinize devam edebilir veya imkanınız varsa koşu, yürüyüş, aerobik yapabilirsiniz. işlemin sonunda streç çıkartığınızda o bölgenin ter içinde kaldığının ve yağların nasıl yakıldığının farkında olacaksınız. Bu şekilde sadece göbek veya basen değil, biberiye yağı ile bacak inceltme veya farklı bölgesel inceltmeler için kullanılabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay