Bebekte Egzama Hakkında Merak Edilen Herşey

Genellikle  ilk aylarda cildin bazı bölgelerinde yamalar halinde kırmızı, kabuklu ve nasıra benzer biçimde bebekte egzama olur. Bu rahatsızlık sık görülmesinin yanı sıra tedavisi çok kolaydır. Vücudun her yerinde olabilir.

Yetişkin ya da yeni doğan çocuklarda görülen egzama bu hastalığın nedeni stres, yünlü kıyafetlerin tahriş etmesi, deterjanlar, aşırı sıcak gibi sebepler sayılabilir. Ayrıca anne ya da babada varsa bebeklerde egzama olma riski daha da artar. Eğer ki anne ve babasında yani ikisinde de varsa, çocukta oluşması ihtimali %50 olur. Genelde okul çağına gelmeden önce kendiliğinden geçer. Bazı çocuklar da bu rahatsızlığı ergenlik dönemine taşır ve cildin hassasiyeti yıllar boyunca devam edebilir.

Bebekte Egzama Yayılmasını Neler Engeller ? 

  • Kuru cilt; cildin kuru olması sorunlu olan bölgelerde daha fazla kaşıntıya yol açar. Özellikle kışın evde bulunan ısıtıcılar havayı kurutur, hassas cildi kurumasıyla bebekte egzama olma ve yayılma olasılığı artar.
  •  Tahriş ediciler; Yün kıyafetler, parfümlü kremler, sabunlar, çamaşır deterjanları, yumuşatıcılar v.b. Hassas ciltlerde yumuşatıcı gibi ürünleri kullanmamak çok daha doğru olur.
  • Stres; büyüklerde olduğu gibi, çocuklarda da zaman zaman stres olabiliyor. Bu durum kaşıntıyı  tetikler.
  • Sıcak ve terleme; terledikçe kızarıklar ve kaşıntı artar.
  • Alerji; uzmanlar tarafından tartışılsa da, bazı gıdalar hastalığı tetiklediği ve arttırdığı yönünde araştırmalar vardır. Farklı uzman görüşleri bebeklerde beslenmenin süt(inek), fıstık(fıstık ezmesi ve türevleri dahil), organik olmayan yumurta ve turunçgiller gibi gıdaların çıkartılması gerektiğini ve bunun sonunda egzama belirtilerinin azaltılabileceğini savunurlar.

Bebeklerde Egzama Nasıl Geçer ?

Aslında bir çok anne baba bu durumla karşılaşmakta ve bizlere bebeklerde egzama nasıl geçer ? başlığıyla e-postalar atmakta. Bitkisel olarak ve ilaç kullanmadan bu sorun nasıl çözülür anlatmaya çalışacağız. Hafif ve orta dereceli  görülen durumlarda, temizlik ve bakımı düzenli yapıldığında belirtiler azalır ve rahatlar. Nemlendiriciler, ılık banyo, krem ve merhemler kullanılabilir. Evde bakımı için sabun kullanımına da dikkat etmek gerekir. Çok fazla kat kat giydirilmemeli ve terlemesine engel olmak gerekir. Evde ne kadar dikkat etsek de belirtileri gördükten sonra doktorun görüp, teşhis koyulması ve gereken tedavileri profesyonel destek almak en doğrusu olanıdır. Dikkat edilirse ilerlemeden ve daha hafif bir şekilde bu hastalık atlatılır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay