Bebeklerin Gazını Gidermek İçin Neler Yapılmalı ?

Anne ve babanın en büyük korkulu rüyası, yeni doğmuş bebeklerinin nedenini bilmeden ağlamasıdır bunun çözümü bebeklerin gazını gidermek olabilir. Yeni doğan bir bebek tam anlamıyla fiziksel gelişimini tamamlamıştır. Vücudu bir yetişkin vücudunun taşıması gereken özellikleri taşımaz. İç organları daha tam gelişmediğinden bizlerden çok farklı bir şekilde çalışırlar. Yeni doğmuş bir bebeğin ağlamasının pek çok sebebi olabilir. Genellikle gaz problemi bunlardan en sık rastlanan ve bireylerin en büyük korkusu ve kabusudur. Sindirim sistemi tam gelişmeyip yeteri kadar çalışmayan bir bebek, yediği bir şeyi tam anlamıyla sindiremez ve oluşan gaz ile ağlamaya başlar. Böylelikle anne ve babaları da uykusuz ve ağlayan bir bebeği susturmakla uğraşacakları uzun geceler bekler. Yeni doğmuş bebeklerin gaz problemlerini çözen birkaç yöntem mevcut. Bebeğinizin gaz sorununu varsa ve bu problemi çözmek istiyorsanız eczanelerde satılan ilaçlara ihtiyaç duymanıza gerek yok. Unutmayınız ki önce her şeyin doğalı.

bebeklerin gazını gidermek nasıl olur

Bebeklerin Gazını Gidermek için Yardımcı Yöntemler

1) Bebeğinizin gerçekten neyi olduğundan ve neden ağladığından emin olun: Yeni doğan bir bebek çoğu zaman ağlayabileceğini unutmayın. Örneğin karnı acıktığı için ağlıyorsa ve siz karnını doyurmak yerine gazını çıkartmaya çalışıyorsanız bu bebeği daha çok ağlatmaktan öteye gitmeyecektir. Bebeğin karnını bir güzel doyurup, atlını pislettiyse bunu temizledikten sonra bebeğiniz hala ağlamaya devam ediyorsa gazı vardır.
2) Bebeğiniz sırtına masaj ve egzersiz yapın: Bebeğinizi kucağınıza alarak, sırtına yavaş yavaş vurmak en çok bilinen gaz çıkarma yöntemidir. Bunun yanı sıra bebeği sırt üstü yatırarak, karnını ovalayabilirsiniz. Ayrıca bacaklarını karnına geçip tekrar ileri bırakmak gazı çıkartmasına yardımcı olur.
3) Geleneklerden ayrılın: Hala pek çok kişi kundakta bebeklerin rahat olduğunu düşünse de kundak tarzı şeyler, bebeğin çoğu hareketini kısıtlar. Hareket edemeyen bebek bir süre sonra hareketsizlikte gaz sorunu çeker. Bebeği rahat rahat hareket edebileceği bir yerde bırakmak daha iyi olacaktır.

4) Su içirmeyi deneyebilirsiniz: Anne sütünün içinde oldukça fazla oranda su vardır. Bebeğiniz artık bir canlı ve onunda tıpkı diğer herkes gibi su ihtiyacı var. Özellikle anne sütü içmeyen ve hazır mama tüketen çocuklarda gaz sorunu daha fazla görülür. Az miktarda su vermek sindirime yardımcı olacaktır.

5) Rezene ve anason çayı rahatlatıcı etkisi vardır: Gaz sancısı çeken bebek için rezene ve anason çayından birkaç yudum verebilirsiniz. Bitkisel çayları vermeden önce doktora danışmayı unutmayınız. Bitki çayları bebeğin daha iyi uyumasını sağlar.
6) Ebeveynler dikkat! Eğer hala emziren bir anne iseniz mutlaka yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Gaz yapan yiyecek ve içecekler sütünüz yoluyla bebeğinize geçtiğini unutmayınız.

Ağlayan bir bebeği rahatlatmak oldukça zor bir iştir. Anne ve babanın bu zamanlarda özverili, anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekir. Ağrısız bir bebeğin sizi ne kadar mutlu edeceğini unutmayınız.

Anne Ve Çocuk Kategorimizde ki diğer yazılara göz atmak isteyebilirsiniz :

Anne İle Bebek Arasında Kan Uyuşmazlığı 

Bebeğiniz İçin Sağlıklı Besleniyor Musunuz ?

Bebeğiniz ile Birlikte Uyumanın Faydaları ve Sakıncaları Nelerdir ?

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay