Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır ?

Anne sütü yeni doğan bir bebeğin 4-6 ay içindeki tüm besin ihtiyacını karşılar. Ama bu dönemin sonunda Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır ? Paketlenmiş hazır gıdalar ve dışarıdan ek besinlere asla erken dönemlerde başvurulmamalıdır. Eğer ki hazır mamalara erken başvurulursa bebeğinizin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için erken dönemde ek gıdalar sonucunda sindirim ile alakalı tehlikeler oluşabilir. Bu tehlikelerden en çok bilineni ve tehlikeli olanı ise ishaldir. Yeni doğanlarda ishal hayati tehlikeye yol açmaktadır. Bu tehlikeye yol açmamak için ilk olarak az miktarla gıda desteğine başlanılmalıdır. Bu gıdalara örnek olarak meyve püresi, sebze püresi, yoğurt gibi gıdalar sayesinde sindirimi fazla yormadan ek beslenmede bulunulur.

 

Ayrıca ek beslenmede şu maddelere dikkat edilmelidir:

Ek Besinlere 4-6 Aydan Önce Asla Başlamayın:

İlk başlanan ek gıda mamaları mutlaka bebeğin ayına uygun olmalı ve en önemlisi tatlı olmamalıdır. Çünkü tatlı mamalar bebeğinize tatlı alışkanlığını kazandırır ve alabileceğinden fazla enerji alarak kilolu bir bebek olma ihtimali ortaya çıkar. Ek gıdalara yavaş yavaş başlanmalıdır. Ek gıdalar kaşıkla ufak miktarlarda başlanarak verilir. Eğer bebeğiniz ek gıdalara olumsuz bir tepki vermiyor ise miktarda zamanla arttırabilirsiniz. Ek gıdaları bebeğinizin karnı tam aç iken vermeniz çok daha uygun olacaktır. Gıdaları koyacağınız kapların temizliğini yapmayı, sıcak suya kaynatmayı ise asla unutmayınız.

 

Ek mamaların hepsine birden aynı hafta içinde başlanması önerilmez. Bir mama denendikten sonra herhangi bir alerji belirtisi gelişirse bu mamayı asla bir daha vermeyiniz. Bebeklere 2 yaşına kadar ılıtılmış su verilmesi daha sağlıklıdır. Sebze, meyve, mercimek, pirinç gibi ürünler iyice temizlenmeli ve yıkandıktan sonra verilmelidir. Bebeğinizin için kullanacağınız tüm tabak ve kaşıkları bol sabunla temiz ve hijyenik bir şekilde yıkanıp durulamalısınız. Tüm malzemeler sıcak sudan geçirilmelidir. Bebeğinizin ek gıdalarına 1 yaşına gelene kadar asla tuz atmayınız. Hazır bulunan ek gıdaların içinde bebeğinizin ihtiyacı olan tüm mineraller mevcuttur. Bebeğinizin yemeğine tuz ya da baharat atmanız, bebeğinizin sindirimine zarar verecektir. Ek süte bal ya da şeker asla katılmamalıdır. Tıpkı sizin olduğunu gibi bebeğinizin de günlük şeker ihtiyacı yoktur. Günlük mamaları sayesinde yeterli derecede karbonhidrat ihtiyacını zaten alacaktır. Bebeğinizin tükettiği miktar, asla aynı dönemde bulunan ve eşit yaştaki diğer kardeşlerle bile karşılaştırılmaması gerekmektedir.

Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır ? Dişlerin Önemi Yok:

Bebeğinizin azı dişlerinin çıkması ve sertleşmesi için bir yıl ya da daha fazla zaman gerekir. Bebeğinize vereceğiniz besin yumuşak olduğu sürece bebeğiniz diş etlerini rahatça kullanabilir. Dişleri tamamen geliştikten sonra ise diğer besinleri daha rahat çiğneyerek sindirecektir.

 

Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay