Bebek Gazı Sorunu İçin Bitkisel Çözümler

Bebekte Gaz Neden Oluşur?

Bebeklerin doğduklarında henüz yutma ve çiğneme refleksleri gelişmemiştir. Bu durum da bebeklerin süt emerken veya ek gıda alırken yiyecekler ile birlikte hava da yutmalarına neden olmaktadır. Bunun sonucunda da bebek gazı meydana gelir. Bebek gazı için genellikle şişkinlik, ağlama veya geğirme gibi durumlarda varlığından söz edilebilir. Gaz problemi ile bebekler ağladıklarında da hava yutmaya devam ederler ve sürekli gaz oluşmaya başlar. Sadece emme veya çiğneme ile gaz oluşmamaktadır.

 

Bebeğin yediği yiyecekler de gaz yapan yiyecekler olur ise bebekte gaz meydana gelecektir. Yeni doğanlarda gaz sorunu ise sadece anne sütü aldıklarından emerken veya annenin yedikleri ile anne sütünde oluşan gaz ile meydana gelebilmektedir. Yeni doğanlarda gaz sorunu kaçınılmazdır. Çünkü bebekte emme refleksi bile henüz yoktur. Hala kendini anne karnında hisseder ve uykulu emer, emerken de yorulur. Yorulduğu içinde daha çok hava çekmeye başlar. Bu nedenle çocuklarda gaz sorunu doğumun ilk haftalarında daha yoğun yaşanır.

 

 Çocuklarda Gaz Sorununu Gidermenin Yolları

 

Çocuklarda gaz sorununun giderilebilmesi için çocuğun geğirtilmesi gerekir. Bebeğin göğsünün omzumuzun üzerine gelecek şekilde dik tutup sırtının sıvazlanması faydalı olacaktır. Bebeklerin gıda almalarından bir süre sonra yüzüstü yatırılıp havanın yiyeceklerden ayrılıp çıkması sağlanabilir. Hala çıkmadı ise gaz ilaçları satılmaktadır. Fakat evinizde hazırlayabileceğiniz bitkisel çaylar da gazın giderilmesinde kullanılabilir.

  •  Bitkisel olarak en çok bilinen gaz giderici bitkiler anason ve rezenedir. Bu bitkiler çay olarak tüketilebileceği gibi bitkilerden elde edilen yağlarından alınıp yiyeceklere 1 veya 2 damla katılarak da gaz giderilebilecektir.

 

  • Bebeklere aşırı üst üste kıyafetler giydirilmemesi gerekir. Fazla kıyafet olduğunda bebeğin hem kan dolaşımı hemde hareketleri kısıtlanacaktır. Bu durum da gazın çıkmasını engelleyecektir.

 

  • Bebekler bulundukları ortamın sıcaklığına göre de gaz sancısı yaşarlar. Bebeğin kaldığı yer ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

 

  •  Bebekler beslendikten sonra yan veya karın üstü yatırılmalıdır. Böylelikle gıda ile alınan havanın mideye inmeden ağız yolu ile dışarı çıkması sağlanmış olur. Her beslenmeden sonra sırtı sıvazlanır ise bebekte gaz birikmesi de önlenmiş olur.

Bebeklerin Gazını Gidermek için yazdığımız diğer yazımız için tıklayınız https://www.kadinaozelsirlar.com/bebeklerin-gazini-gidermek/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay