Bebek Emzirme Pozisyonları – En Doğru Emzirme Tekniği

Anne sütü,  bebeğin gelişimi ve anne ve bebek arasındaki ilişkinin temel yapı taşlarından biridir. Buna istinaden pek çok anne, daha hamile iken bebeğini doğru emziremeyeceğinden korkmuş ve tedirgin bir vaziyette.

İlk kez anne olan ya da önceden çocuğu olan da mutlaka ilk emzirme deneyiminde tedirgin olabiliyor. Anneler, doğum sonrasında süt kaygısına düşmemeli ve tedirgin olmamalı. Aksine bebeğini rahat emzirmenin tadını çıkarmalıdır. Anne tedirgin olmadan rahat emzirdikçe, bebekler de rahat olacaktır.

Bebek Emzirme Tekniği

Doğru bebek emzirme taktiğinde dört temel nokta vardır. Bu dört temel noktadan bahsedecek olursam; Bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda, düz bir şekilde olmalıdır bunun için isterseniz yastık kullanabilir ve bebeğin vücudunu düz bir şekilde destekleyebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bu husus; Bebeğin başı, omuzları ve popo kısmının da desteklenmiş olması gerekir. Bebeğin burnu meme başının hizasında olacak şekilde bakmalı ve anne bebeği kendi vücuduna yakın tutmalıdır. Bu sayede anne ve bebek arasındaki rahat ve yakın bir temas başlar.

bebek emzirme teknikleri resimleri
bebek emzirme pozisyonları resimleri

Bebek Emzirme Pozisyonu

Bebeği tutuşunuz bu doğrultuda çok önemlidir. Emzirirken bebeğin emzirme pozisyonundan çok annenin rahat bir pozisyonda olması gerekir. İlk zamanlar emzirme süresi uzun sürse de alıştıkça bu süre daha da kısalmaya başlayacaktır. Emzirirken anne oturur pozisyonda olmalı. Bunun yanında sırt dik olmalı ve bel boşluğu ile sırt desteklenmelidir. Anne emzirirken boşta kalan kolunun altına yastık takviyesi de yapılabilir. Emzirirken temizlik ve hijyen unutulmamalı. Emzirmeye başlamadan önce mutlaka eller temiz bir şekilde yıkanmalı, tırnaklar kısa olmalıdır. Annenin günlük duş alması rahatlamaya ve memenin temizlenmesi açısından önemli rol oynar.

Bebek Emzirme Süreleri Nasıl Olmalı ?

Yeni doğan bebek açısından bakacak olursak, her istediğinde en geç 3 saat periyotlar şeklinde minimum 20, maksimum 25 dakika boyunda emzirilmelidir. Bebeklerin kilo alması ile birlikte, çene kasları geliştikçe ve anne süt miktarı bollaştıkça bebek emzirme süreleri daha da kısalır.

Bebeğimin Yeterli Süt Alamamasının Sebebi Nelerdir?

Yeterli süt alamamasının bir den fazla nedeni olabilir. Bunların başında sık emzirmeme, kısa emzirme olması ile birlikte, biberona alışma, ek besinler verme, annenin psikolojik durumu, kaygı, stres, sinir, bebeği kabullenememe, yorgunluk, annenin fiziksel durumu, beslenme bozukluğu, alkol, sigara, bebeğin gelişiminde bozukluk bebeğin yeterli süt alamamasından kaynaklı olabilir. Bebek mamasına tam olarak ne zaman başlayacağınızı bilemiyorsanız bebek mamasına ne zaman başlanır makalemizi okuyunuz.

Bebeğimin Yeterli Süt Almamasının Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin yeterli süt almamasının nedenleri, yetersiz kilo alımından kaynaklı yetersiz ve düzenli beslenmeme, bebeğin çok az idrar yapması, emzirmeden sonra bebeğin tatmin olmaması, bebeğin sık sık ağlaması, sık ve uzun süre meme emmesi, bebeğin memeyi reddediyor olması ya da sert, katı, yeşil dışkı yapıyorsa yeterli süt almamasının belirtilerindendir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay