Bebeğiniz ile Birlikte Uyumanın Faydaları ve Sakıncaları Nelerdir ?

Dünyaya yeni gelmiş bir bebeği anlamak kadar zor bir durum yoktur. Özellikle ilk bebeğiniz ise bu durum daha da zorlaşacaktır ve bebek ile uyumak isteyeceksinizdir. Karşınızda sürekli ağlayan be ne istediğini anlayamadığınız bir bebek durur. Onu rahat ettirebilmek için elinizden gelen her şeyi yapmaya hazırsınızdır. Bebeğiniz geceleri uyanır siz uykusuz kalırsınız. Yemeğini yedirirsiniz karnı tok olduğu halde ağlar, altını değiştirirsiniz ağlar ve neden ağladığını anlayamayabilirsiniz. Belirli bir dönem bu hengâmeyle artık yorgunluğunuzun bir önemi kalmayan duruma gelir. Tek amacınız bebeğinizin rahat olmasıdır.

Bebek ile Uyumak Zararlı Mı?

Böyle bir dönem yaşarken, koşuşturmacanın vermiş olduğu durumdan ötürü doğru ve yanlış ne varsa birbirine karışabilir. Bebeğiniz size alışacağı için hep yanınızda olmak ister. Yanınızdan hiç ayrılmak istememesinden dolayı artık geceleri de sizinle olmak ve uyurken yanınızda olmanızı ister. Bebeğinizi zaman geçtikçe alıştığı alışkanlıklardan geçirmek zorlaşacaktır. Peki, bebeğinizle beraber uyumak gerçekten zararlı mıdır? Bu konuda birçok yorum ve değişik görüşler olsa da duruma göre yararlı veya zararlı olabilecek bir durumdur.

Özellikle günümüzde aileler 4-5 yaşına kadar bebekleriyle birlikte uyumaktadır. Bu konuda uzmanların farklı görüşleri bulunuyor. Birlikte uyumanın yararlı olduğunu söyleyen uzmanların gerekçelerine gelin beraber bakalım.

Bebeğiniz ile Birlikte Uyumanın Faydaları

  • Bebek ile beraber uyumanın bebeğin gelişiminde oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Bebek ufaklığında aile bireylerine yakın olduğu için kendini oldukça güvende hissedecek ve daha huzurlu olacaktır.
  • Annenin gece beraber uyumasından ötürü emzirme ve bebeği kontrol etmesi daha kolaydır.
  • Uyurken herhangi ters bir durum olmaması için yakın müdahale yapılması daha kolaydır.

Bebeğiniz ile Birlikte Uyumanın Zararları

  • Uyku sırasında kontrolünü kaybeden bireyler bebeğe uyku sırasında zarar verebilirler.
  • Çiftlerin özel anları daha azalır ve mahremiyetinin tamamen yok olmasına neden olur.
  • Bebekler bu duruma alışarak belirli bir süre sonra asla tek başına yatamaz, uyuyamaz hale gelerek kötü bir alışkanlık edinmiş olurlar.
  • Alışmış bebekleri tek yatmasına alıştırmak daha zor olacaktır.

 

Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay