Bebeğiniz İçin Sağlıklı Besleniyor Musunuz ?

Bebeğiniz İçin Sağlıklı Besleniyor Musunuz ? Vücut gelişimini doğru bir şekilde tamamlayabilmek için doğru bir şekilde beslenme anne karnından itibaren başlayan çok önemli bir süreçtir. Gebelik sırasında anne ne kadar sağlıklı yemek yerse, bebek o kadar sağlıklı bir gelişim gösterir ve gelişir. Peki nelere dikkat etmeliyiz? Hamilelik ve emzirme dönemleri ile birlikte başlayan bu süre zarfı nasıl bir beslenme planıyla desteklenmelidir?

Bebek için Annenin Beslenmesinin Önemi

İlk olarak anne adaylarının doğru bir şekilde beslenmesi hem kendi sağlığı hem bebeğin sağlığı için oldukça önemli bir durumdur. Gebelikte çok kilo almanın doğru olan değil, doğru beslenme planıyla beslenip yeteri kadar kilo almanın asıl önemli olduğunu unutmayınız. Örnek vermek gerekirse; karbonhidrat türü besinlerin ağırlıklı olarak tüketildiği veya kimyasal katkılı gıdalar yemenin bebeğin gelişimine yararı olmayacağı gibi zarar vermesi de son derece doğaldır. Bu sebepten karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral gibi vücudun en temel yapıtaşlarını karşılayıp gelişime olumlu yardım sağlayan her madde mümkün oldukça eşit miktarda tüketilmelidir. Bu yüzden her gün mutlaka süt ürünleri ya da yoğurt tüketerek kalsiyum; et, balık, tavuk ya da kuru baklagiller yiyerek protein, sebze ve meyve çeşitleri tüketerek vitamin ve mineral açısından zengin en fazla 3 dilim ekmek tüketerek, karbonhidrat dengesini korumayı sağlamak daha kolay mümkün olacaktır. Bu beslenme düzeni tablosunun yanı sıra uzman doktorunuzun size özel önereceği vitamin takviyeleri de beslenmenizi ayrıca destekleyici ve bebeğinizin gelişimine ekstra yardımcı özellikli ek gıdalar olarak belirlenebilir.

Emziren Annelerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte alıştığınız beslenme düzenini hamilelik döneminden sonra da uzun süre devam ettirmeniz sağlığımızı toparlamamız açısından gereklidir. Çünkü bebeğiniz nasıl ki karnınızdayken sizin yediğiniz gıdalarla beslenip gelişiyorsa, doğduktan sonra da yediğiniz gıdaların sütünüze karışmasıyla beslenmeye devam eder. İşte bu yüzden bebeğinizi emzirdiğiniz süre boyunca hamilelik döneminde uyguladığınız aynı düzeni devam ettirmenizde fayda vardır.

Öncelikle yeni doğanlarda dikkat edilmesi gereken birkaç konudan söz etmek gerekir. İlk altı aylık dönemde sadece anne sütüyle beslenmelidir. Daha sonra ufak tadımlarla ek gıdalara geçiş yapılabilir. Bunun dışında yeni doğan acıkmadıkça onu beslememeniz önerilir. Karnı acıkmadan onu sürekli yedirmeniz karnında gaz sıkışmasına sebep olabilir. Bebeğinizi emzirirken ya da mama yedirirken yavaş yavaş yedirmeye özen göstermeli ve ara ara bekleyerek vücudu dinlendirmelisiniz. Bu uygulama onun daha kolay sindirmesine yardımcı olur ve gaz oluşumunu azaltır.

Bu konulardan başka, emziren annelerin ağırlıklı olarak gebelik dönemine benzer şekilde beslenmeye devam etmeleri her iki taraf içinde oldukça önemli ve uygun olacaktır. Bol bol su içmeleri, uyku düzenlerine oldukça dikkat etmeleri gerekir. Ancak bu şekilde, bebeklerinin beslenme dönemlerinde en çok tüketmesi gereken anne sütünü sağlıklı bir şekilde üretip, bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay