Balgam Sökütücü Bitkiler ve En iyi Bitki Çayları Hangileridir ?

Balgam söktürücü bitkiler kullanarak yaşam kalitenizi arttırabilir solunum yollarındaki mukozaların rahatlamasını sağlarsınız. Balgam söktürücü bitkilerden yararlanmak için öncelikle bu bitkiler düzenli kullanılmalıdır. Balgam renginde farklılık varsa ve gereğinden fazla balgam geliyorsa bunun için bitki tıbbından önce bit doktora görünmeli sorunun kaynağı mutlaka araştırılmalıdır.

 • Balgam Söktürmek İçin Soğan

Kuru soğan balgam söktürmek için bitki uzmanlarının ilk tavsiyeleri arasında yerini alır. 2 bardak suyun içerisine 1 tane kuru soğanı ekleyin ve 10 dakika kaynaması için bekletin. Kaynadıktan sonra soğan suyunu ılık olarak tüketin. Soğan suyu solunum yollarını rahatlatan ve hırıltının azalmasını sağlayan etkili bir besindir.

 • Andız Otu Balgam Söktürücü

Andız otu eczanelerde aldığınız balgam söktürücülerin içinde yer alan bit bitkidir. Aktarcıya kullanımını danışarak alacağınız andız otundan 1 miktar alın ve 4 su bardağı suyun içerisine ekleyip demleyin. Yemeklerden sonra andız çayını içebilirsiniz.

 • Keçiboynuzu Balgam Söktürücü

Keçiboynuzunda yer alan bileşenler mukozaların temizlenmesinde etken bileşenlere sahiptir. 2 – 3 bardak suyun içerisinde ekleyeceğiniz taze 5 – 6 tane keçiboynuzunu 10 dakika süresince kaynatın ve süzdürüp başka bir yere ayırın. Ayrılan keçiboynuzu suyunu aç karnına günde 2 kere ılık halde içebilirsiniz.

 • Sinameki Balgam Söktürür

Sinameki bitkisini kekik ve ıhlamur bitkisi ile birlikte franchpresste demlenir ve süzüldükten sonra ılık halde balda eklenip günde 1 kere olmak şartı ile içilir. Fazlası size zarar verecektir. Çünkü sinamekinin bağırsak çalıştırıcı ve ishal yapıcı etkisi vardır.

 • Kekikte İyi Gelir

Kekik mevsiminde pazarlardan yada manavlardan alınarak güneşte kurutulabilir. Yada direk olarak kurutulmuş kekik alabilirsiniz. 1 bardak suya 1 çay kaşığı kuru kekik eklenir ve  kekik suyuna bal ilave eklenerek içilebilir.

 • Çemen Otu Balgam İçin

Çemen otunu aktarlardan alacaksanız mutlaka toz halinde temin etmelisiniz. 1 bardak suyu cezveye ekleyip kaynatın ve içine yarım çay kaşığı çemen otu tohumunu ekleyin ve 1 kere günde tüketin. Bu çay balgamın daha rahat sökülmesine yardımcı olacaktır.

 • Nane Balgama Yardımcıdır

Sıcak suyun içerisine ekleyeceğiniz kuru nane bitkisini demlendirin ve içine biraz limon suyu ekleyip balda katıp tüketin. Yemeklerden sonra içebileceğiniz nane çayını içebileceğiniz gibi ölçüleri arttırarak solunum yollarından buhar olarak kullanabilirsiniz.

 • Çörek Otu Balgama İyi Gelir

Çörek otu ile hazırlayacağınız su balgamın söktürülmesinde size yardımcı olacaktır. 1 bardak kaynamış suyun içerisine çörek otundan 1 tatlı kaşığı ekleyip 5 dakika demlendirin ve ardından süzdürüp içine bal ekleyin.

 • Rezene Bitkisi Balgama İyi Gelir

Rezene çayının da balgamın giderilmesinde etkili bitkilerden olduğunu uzmanlar söylüyor. Rezene ile yapılan bitki çayı bal ve limon ile karıştırılıp içildiğinde boğazları rahatlatır ve göğsü yumuşatır.

 • Anason Bitkisi

4 bardak sıcak suyun içerisine anason bitkisinden 2 tatlı kaşığı ekleyip demlendirin. Bir leğene karışımı koyup yüzünüze buhar banyosu yapın. Günde bir kere yaparak göğüs bölgesini yumuşatabilirsiniz.

 • Papatya Bitkisi Balgama İyidir

Papatya bitkisini sadece balgam için değil sinüzitten kaynaklı bu bölgedeki tıkalı mukozaların açılması içinde sıkça tavsiye edilir. Papatya çayından günde 1 bardak demleyerek içmelisiniz. Gündüzden fazlaca içmeniz uyku yapar ve uyku halinde olmanızı sağlar.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay