Badem Yağı Saç İçin Faydaları Nelerdir ? Nasıl Kullanılır ?

Badem yağı bilim tarafından incelemeden önce atalarımız tarafından saç ve cildi güzelleştirmek için kullanılıyordu. Hem cilde, hem saçlara hem de vücuda badem yağının faydalarından yararlanabilirsiniz. Badem yağının faydaları arasında kalp sağlığını iyileştirme, sindirim sistemini arttırma, hafızayı güçlendirme, kemik gelişimini destekler, kanser riskinden korunma, enerji verir ve kilo vermeye yardımcıdır. E ve K vitamini içeren badem yağının faydalarını ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Sağlıklı Kalbi Destekler: Tekli doymamış yağ asitleri bulundurur, kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi gelirken sağlıklı kalbin artmasını sağlar. Badem yağında bulunan doymamış yağlar, potasyum, protein ve folik asit içerir, mikro besin kaynağıdır ve kalp sağlığını arttırır.
 • Kabızlığa İyi Gelir: Müshil etkisi bulunur, kabızlık sorunu çekenler için tavsiye edilir. Badem yağından bir iki damla ılık suya ekleyin ve aç karnına sabah ve akşam için. Midenin temizlenmesinde yardımcı olacaktır, kabızlık çekenler için ilaç görevi görür.
 • Kolesterol ve Kan Basıncını Düzenler: Kolesterol ve kan basıncının düzenlenmesini sağlar, kalbin korunmasını sağlarken karaciğer sağlığını da iyileştirir. Potasyum değeri yüksektir, sodyumu düşürerek kalp semptomlarını azaltır.
 • Zayıflamaya Yardımcıdır: Kilo verme sürecinde yardımcı olmakla birlikte ılık suya eklenebilirken süte de ekleyerek tok kalmanıza ve bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olur. Kilo vermeyi desteklerken tekli doymamış yağ asiti bakımından zengindir ve zayıflamaya yardımcıdır.
 • Sindirim Sistemini Çalıştırır: Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır, enfeksiyonlardan ve zararlı bakterilerden vücudu korur. Sindirim sistemini de sağlıklı çalıştıran bağırsak yollarını yumuşatarak dışkının geçişini kolaylaştırır.
 • Beyin Gelişimini Destekler: Badem bellek gelişimini arttıran bileşenlere sahiptir. İçeriğinde omega 3 yağ asitleri bulunan badem yağını sütünüze ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Her gece uykudan önce badem yağını süte ekleyebilirsiniz.
 • Anne Adayları İçin: Hamilelik döneminde herkes bir akıl verse de siz en doğrusunu doktorunuza sorun. Bu dönemde bebek gelişimi için faydalı olsa da doku oluşumunu destekler ve hücre gelişimini arttırıcı özelliklere sahiptir. Bebek gelişimini destekleyen badem ve yağı tüketimi tavsiye edilir.
 • Kemik Gelişimini Destekler: Kemik gelişiminin desteklenmesini sağlar. D vitaminine sahiptir ve kalsiyum minerali içerir. Kan dolaşımını arttıran ve cilt sorunlarını önleyen içeriklere sahiptir ve kemik dokusunu güçlendirerek kemik erimelerinin de oluşumunu engeller.
 • Kanser Riskine Karşıdır: Yemeklerinize eklerseniz, kanser riskine karşı sizi korurken kanser hücrelerinin çoğalmasını da önler. Lif değeri yüksek olan badem yağı hücre büyümesini engeller.
 • Enerji Verir: Vücudun enerji toplanmasını sağlar yorgunluk ve halsizlik için birebirdir. Enerjinin yeniden fullenmesini sağlar manganez ve bakır içeriği sayesinde kendinizi daha dinç ve enerjik hissedersiniz.
 • Ağrıları Hafifletir: Badem yağını içtiğinizde de ağrıyan bölgelere sürdüğünüzde de kas ve eklem ağrılarının azalmasına neden olur. Gerildiğiniz zaman sizin rahatlamanızı sağlar, ağrıyan bölgelere birkaç damla ile masaj yapılır.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Çiğ badem ( 1 bardak kadar )

Zeytinyağı ( 2 çay kaşığı )

Kavanoz

Hazırlanışı: Bademleri blenderden geçirin ve içine zeytinyağı ekleyip tekrar blenderden geçirin. Cam kavanoza karışımı koyup 3 hafta gölge bir yerde bekletin. Karışımı süre sonunda süzdürün ve dilediğinizde kullanın.

Badem Yağı Saç İçin Faydaları

Badem yapının saça faydalarını hepimiz biliyoruz. Birçok saç bakım kürlerinin içinde yer alan badem yağı saçları besleyerek güçlendirir ve tekrar sağlıklı uzamalarında destek verir. Badem yağının saça faydaları arasında saçların dökülmesini engelleme, saçın yağını azaltma, hızlı uzamalarını sağlama, parlaklığını geri kazanması ve daha güçlü saçların çıkması yüksek E vitamini değeri ile sağlanır.

 • Sağlıklı ve Uzun Saçlar: Badem yağından düzenli kullandığınızda parlak ve kırık saç uçlarını onarır. Güçlü bir magnezyum kaynağı olarak bilinir, saçların dökülmesini önleyerek birçok saç bakım ürününde kullanılır. Haftada saçlarınıza iki kere bu yağı ile bakım yaptığınızda saç derisi nemlenerek saç dökülmeleri yarı yarıya azalır.
 • Deri İltihaplarını Azaltır: Saç derisinin deformasyona uğramasını sağlayan kir, kimyasal ürünler, kepek, iltihap ve diğer oluşan problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Bu yağ ile masaj yapılan saç derisi kirin ve yağın giderilmesini sağlayarak kafa derisinin yeniden yapılanmasını sağlar ve kan akışının yükselmesini destekler.
 • Kırık Saç Uçlarını Onarır: Saçların sağlıksız olması kırık saç uçlarından kaynaklanır. Kırık saç uçlarına birde saç diplerinin kirliliği eklendiğinde saçların kırık uçları onarılır ve saçların hızla büyümesini sağlar. Saç köklerini güçlendiren badem yağı antioksidan ve E vitamini içerdiği için uçların hızlıca toparlanmasını sağlar.
 • Kepek Tedavisinde Kullanılır: Kepek bazı kişiler için ciddi bir sorundur ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Badem yağını saçlarınıza uygulayarak siyah kıyafetlerinizi bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saç derisinin bakımını ayrıntılı olarak yapan bu yağ, amla yağı ile harmanlanıp saçlara uygulanır ve yarım saat saçlarda beklenir. Bu bakım kürü saçlarda oluşan kepek ve deri döküntülerinin giderilmesini sağlar.
 • Saçların Parlaması İçin: Saçlarınıza bu yağ ile bakım yaparak daha parlak ve canlı saçlara kavuşabilirsiniz. Saçların korunmasını sağlayan badem yağı yüksek E vitamini sayesinde saçların üst dokusunu iyileştirerek daha bakımlı ve güzel görünmesine yardımcı olur.
 • Kellik Sorununu Önleme: Badem yağını saçlarınıza uygulayarak ileride oluşabilecek kellik sorununu önleyebilirsiniz. Saçlarınıza haftada 2 kere  masajla yedirin ve ıslak sıcak bir havlu ile saçlarınızı sarın. Saç köklerini besleyen badem yağı ileride oluşabilecek kellik sorununuza da iyi gelecek ve oluşumunu engelleyecektir.

Badem yağı sürekli kullanımda saçların kendi renginin korunmasına yardımcıdır. Saçların yıpranmasını ve beyazlamasını engeller, en kötü haftada 1 kullanılmalıdır.

Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem yağının cilde faydaları sadece saç ve vücutla sınırlı değildir. Cildin yüzden başlayarak ayak ucuna kadar her bölgesini besleyen badem yağının cilde faydalarından yararlanmak için düzenli olarak kullanabilirsiniz. Cildin daha sağlıklı olması, göz altlarındaki kararmaların önlenmesi, yaşlanma etkilerini yavaşlatması, ölü cilt hücrelerini giderme ve ciltte oluşan egzama ve sedef rahatsızlıklarına badem yağının cilde faydalarından birkaçıdır.

 • Sağlıklı Cilt İçin: A, B ve E vitaminlerine sahiptir, cildin temizlenmesini sağlayarak daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Mucizevi yağlar arasında gösterilir ve cildin derinlemesine nemlenmesini sağlayarak gözeneklerin tıkanmasını engeller.
 • Çatlakları Azaltır: Vücuttaki çatlaklar dönem dönem utanmanıza neden olabilir. Yeri gelir karında, bacaklar ve kollarda olabilen çatlakların geçmesi için etken bir ilaçtır. Cildin nem seviyesinin artmasını sağlayan badem yağı çatlak oluşumunun artmasını da engelleyerek kan akışının artmasında yardımcıdır.
 • Gözaltı Morlukları İçin: Gözaltında oluşan morlukların giderilmesi için badem yağından faydalanabilirsiniz. Yüksek miktarlarda kremlere para vermek yerine çok daha uygun fiyata  alıp gün aşırı uygulayabilirsiniz. Gözaltlarında ki karanlık bölgenin aydınlanması için düzenli kullanmak şarttır.
 • Masaj Yağı Olarak Kullanılır: Masaj salonlarında, spa merkezlerinde ve termallerde vücudun rahatlaması için badem yağı en çok kullanılan bitkiseller arasındadır. Düzenli kullanımda cildi rahatlatan badem yağı kasları gevşeterek rahatlatır.
 • Yaşlanmanın Gecikmesini Sağlar: Genç ve sağlıklı kalan bir cilde sahip olmak istiyorsanız uygulayabilirsiniz. Yaşlanmanın etkilerini azaltan badem yağı cildin elastikiyetini arttırarak E vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesine ve kırışıklıkların azalmasına yardımcıdır.
 • Ölü Hücreleri Giderir: Cildin dışarıdan aldığı kir ve ter gibi gözenek tıkayan nedenler gözenekleri kapatarak cildin sağlığını bozar. Tıkanık cilt gözeneklerinin açılması için tavsiye edilen yağlar arasındadır. Ölü cilt hücrelerini arındıran badem yağını biraz süt, limon suyu ve çok az unla karıştırıp cildinize uygulayın. Yarım saat ciltte beklettikten sonra temizleyin.
 • Badem yağı ve şeker karışımı da ölü cilt hücrelerinin temizlenmesinde etkilidir.
 • Kirpikleri Uzatır: Her gece yatmadan önce kirpiklere sürülen badem yağı uzamasını istediğiniz kirpikleriniz için ilaç görevi görür. Kirpik diplerini güçlendiren badem yağı daha hızlı ve güçlü kirpik çıkmasını sağlayarak kirpiklerinizi besleyin.
 • Cilt Hastalıklarında Etkilidir: Egzama, sedef ve aknelerin giderilmesinde badem yağının etkisi yüksektir. Cilt sorunlarında düzenli kullanılırsa sert deri yüzeyinin yumuşamasını sağlar ve cildin daha sağlıklı olmasına yardımcıdır.
 • Kırışıklıkları Azaltır: Kaz ayakları ve cilt kırışıklıklarının önlenmesinde badem yağı çok güçlü etkilere sahiptir. Kan dolaşımının artmasını sağlayan badem yağı cildin yaşlanmasını önleyerek ince çizgilerin azalmasında yardımcıdır. Bunun için E vitamini yağından 2 damla badem yağından 2 çay kaşığı karıştırıp cildinize uygulayın. Ciltte 15 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi temizleyin.
 • Dudakların Çatlamasını Engeller: Dudakların çatlamasını ve daha pembe görünmesini sağlar, istediğiniz dudaklara kavuşmanızı sağlayacaktır. Cilde akamdan uygulayarak sabaha kadar bekletin ve dudak çatlaklarının giderilmesini sağlayın. Kan dolaşımını arttırdığı için dudak rengini de onararak rengini daha güzel hale getirir.
 • Güneş Yanıklarını Hafifletir: Güneşten yanan cildinizin rahatlaması ve acımasını önlemek için badem yağını güneş sonrası cildi ferahlatmak için kullanabilirsiniz. Güneşin zararlı ışınlardan etkilenmesini azaltır, cildi besler ve hızla onarılmasını sağlar.
 • Makyajı Temizler: Makyajınızı temizledikten sonra badem yağı ile cildinizi son kez silin ve gözeneklerin tıkanmasını önleyin. Badem yağı ayrıca sivilce ve akne oluşumunu da engelleyerek cildi tazeler.
 • El ve Ayak Kremi: E vitamini değeri yüksek olan badem yağını akşamdan el ve ayaklarınıza yedirerek nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Daha yumuşak ve erken yaşlanmayan cilt için badem yağını ihmal etmeyin. Çinko barındıran badem yağı çatlak topukları onarırken ellerin erken yaşlanmasını engeller.

Badem Yağının Zararları

Badem yağının kullanımını ölçülü miktarda tuttuğunuz sürece herhangi bir zararı yoktur.

Acı badem yağı kullanımı zehir etkisi oluşturacağından kullanımında dikkatli olunmalıdır.

E vitamini değeri yüksek olan badem yağı alımını ölçülü şekilde kullanmalısınız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay