Ayva Yaprağı Çayının Faydaları, Zararları Nasıl Yapılır ?

Kışları Türkiye’de bolca tükettiğimiz bir meyve ayva, ancak ayva yaprağı meyvesinden ayrı bir çok hastalığa şifa oluyor. Bunların başında öksürük ve grip geliyor. Doğa, her hastalığın şifasını yine kendisi vermiştir. Kış aylarında öksürük ve grip artış gösterebilir, bununda şifası yine kış aylarında yetişen ayva yaprağında bulabiliriz. Detaylı olarak ayva yaprağının faydalarını listeleyeceğiz.

Ayva Yaprağının Faydaları

  • En önemli faydası kesinlikle öksürük, grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Regl zamanı ağrıları hafifletir.
  • Vajinal akıntıların kesilmesine yardımcı olur.
  • Geceleri uyumadan içilirse strese ve yorgunluğa iyi gelir.
  • Yine soğuk kış günlerinde en çok karşılaştığımız boğaz ağrılarına iyi gelir.
  • Damar sertliğini önleyerek ilerde baş gösterecek kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.
  • Kış günlerinde en çok ihtiyacımız olan c vitamini deposudur.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ?

30 gr kadar ayva yaprağı çayı hazırlanması için yeterlidir. 4 su bardağı kadar suyu kaynatın. Su kaynadığı zaman ocağın altını kısık ateşe alarak 4 dk kadar birlikte kaynamasını bekleyin. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bu sürenin uzamaması gerekir. Eğer 4 dk üzerinde bir kaynatma olursa ayva yaprağı çayı özelliğini kaybedebilir. Bu çay ağız tadınızın alışık olmadığı açı bir tadı vardır bu yüzden şeker, tatlandırıcı, bal veya pekmez ile birlikte günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Ayva Yaprağının Zararları

  • Ayva yaprağının zararları çığ tüketildiğinde baş gösterebilir, kesinlikle çığ bir şekilde tüketilmemelidir.
  • Kabızlık sorunu olanlar bu çayı kullanmamalıdırlar.
  • Yüksek tansiyon hastaları bu çayı tüketmemeleri gerekir.

Birazda bu yazıyı kaleme almamıza neden olan sizlerden bizlere gelen e-postalarda sorulan sorulara cevap verelim.

Ayva yaprağı öksürüğe iyi gelirmi ?

Ayva yaprağının içerisinde bulunan yüksek oranlı c vitamini sayesinde kışları ve mevsim geçişlerinde yakalandığımız grip, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Ailecek her gün 2-3 bardağı geçirmemek kaydıyla kullanılabilir. Bu kullanım sonucunda boğazlar yumuşayacak akabinde öksürüğe iyi geldiğini göreceksiniz.

Ayva Yaprağının Cilde Faydaları

Ayva yaprağının içerisinde cilde en yararlı vitaminlerden biri olan c vitamini bolca bulunur. Ancak ayva yaprağının çayından ziyade ayvanın kendisi ve ayva ile birlikte yapılan cilt maskelerinin cilde faydaları çok daha fazladır. Özellikle ayva çekirdeklerini çıkartıp gül suyu veya normal su içerisinde 24 saat beklettikten sonra jel kıvamını alır. Bu jeli bir hafta boyunca cildinize sürerek çok daha fazla yarar görürsünüz.

Ayva Yaprağı Ne Zaman Toplanır ?

Ayva yaprağı tam olarak sonbaharın başı yazın sonu eylül-ekim aylarında yağış olmayan bir zaman içerisinde. Öğleden sonra 12 ile akşam ezanına kadar zaman zarfında toplanırsa çok daha yararlı olur. Toz veya kire yoğun şekilde maruz kalmış ise yıkasanız da geçmeyecektir. O yüzden etrafında fabrika bulunan veya yanından yol geçen ağaçlardan ayva yaprağı toplamanız önerilmez.

Ayva Yaprağı Çayı Hamilelikte İçilirmi ?

Bu çayın içerisinde hamilelik zamanı ihtiyaç olan lif ve c vitamini bolca bulunur. Ancak tansiyon, kalp ve damar üzerinde farklı etkileri mevcut olabilir. Hamilelik gibi önemli bir konuda doktorunuza danışmadan asla bu çayı tüketmeyiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay