Aynısefa Bitkisi Yağı ve Kreminin Faydaları Nelerdir ?

Aynısefa bitkisi kolay yetişen ve birçok yerde görebileceğiniz faydalı çiçekler arasındadır. Kendi tohumu ile Akdeniz bölgesinde daha çok yetişen aynısefanın faydaları kanser riskine karşı, antibakteriyel olması, sindirim sistemini çalıştırması, cilt ve saç sağlığına etkileri, adet dönemlerinde yaşanan sıkıntıları hafifletmesi ve üst solunum yollarını rahatlatmasıdır. Enfeksiyonlardan koruyan aynısefanın faydaları arasında vücudu böcek ve haşare ısırmalarına karşı koruması da bulunuyor.

Aynısefanın Faydaları

 • Ağız Bakımı Yapar: Aynısefa bitkisinden yapılan çay ile ağzınızı gargara yaptığınızda ağız içinde yer alan mikropların giderilmesi sağlanır. Ağız gargarası olarak kullanıldığında ağız içindeki iltihaplanmalar ve diş etlerinde oluşan iltihaplarda azalma sağlanır.
 • Boğaz Ağrılarını Dindirir: Aynısefa çiçeği ile yapılan çay boğaz bölgesinde oluşan mikrobikleri gidererek ağrıların azalmasına yardımcı olur. Bademciklerde oluşan ağrı ve şişmelerin giderilmesinde etken olan aynısefa çiçeği anında bir rahatlama sağlar ve bu bölgedeki tıkanıklıkları azaltır.
 • Göz Sağlığını Etkiler: Yapılan araştırmalar sonucunda aynısefa bitkisinde yer alan antioksidanlar görme yetisini güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Beta karoten içeriği ile göz sağlığını destekleyen aynısefa çiçeği ileride oluşabilecek sarı nokta göz hastalığı ve katarakt hastalığından sizi korur.
 • Kanser Hastalığından Koruyor: Çiçeğinden elde edilmiş yağ araştırmalar sonucunda incelendiğinde anti kanser etkenleri görülmüştür. Kanser riskine karşı vücudun korunmasını sağlayan bitkinin çiçeği kanserden korunmak isteyenler için yardımcı olabilir.
 • Sindirim Sistemini Onarır: Çiçeğinde yer alan içerikler safra kesesinde bulunan tıkanmaların ve safra kesesi sorunlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini destekleyen bitkinin çiçeği bağırsakların çalışmasına destek vererek sağlıklı sindirimi destekler.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Çiçeği turuncu renge sahiptir ve aynı havuç meyvesi gibi beta karotenden alır bu özelliğini. Yüksek oranda A vitamini içeriğine sahip olan bu bitkinin çiçeği ile çay yapılarak tüketildiği bağışıklık sistemini güçlendirir ve güçlü bağışık sayesinde hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.
 • Cildin Beslenmesine Yardımcıdır: Antioksidan etkisine sahip olan bu bitki cildin ihtiyacı olan içerikleri karşılar ve cildin toksinlerden ve mikroplardan arınmasına yardımcı olur. Böcek ısırmalarına da iyi gelen aynısefa çiçeği cildin alt yapısını nemlendirerek elastik yapısını arttırarak ince çizgiler ve kırışıklıkların oluşumunu engeller.
 • Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcıdır: Karaciğerin temizlenmesinde mucizevi bir etki sunan bitkinin çiçeği karaciğerin sağlıklı seviyede olmasını sağlayarak karaciğerdeki yağlanmanın ve toksinlerin giderilmesinde etkendir.
 • Regl Dönemlerinde Rahatlatır: Kadınların regl dönemlerinde görülen sancı ve krampların giderilmesi için çiçeğinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Sadece regl dönemlerinde değil ileri ki yaşlarda da oluşabilecek ateş basmaları, mide bulantılar ve kusmalar önlenebilir.

Aynısefa Kreminin Faydaları

Aynısefa kremini kullananlar tarafından görülen faydaları sıraladık. işte 7 madde ile bu bitki kreminin faydası;

 1. Serbest radikallere karşı vücudu koruyan içeriklere sahiptir ve bu sayede vücutta oluşan yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olur.
 2. Cilt rahatsızlıklarından pişik, egzama ve deri döküntülerinin giderilmesinde etkendir.
 3. Anti aging etkisi sayesinde cildin erken yaşlanmasını önleyerek daha genç kalmasını sağlar.
 4. Cildi derinlemesine nemlendirdiği için kuru ciltli kişilere tavsiye edilir.
 5. Varis ve suçiçeği rahatsızlıkları bulunan kişiler için önerilen kremler arasındadır.
 6. Yeni anne olmuş kişilerde oluşan meme hassasiyetini giderir.
 7. Antibakteriyel etkisi yüksek olan aynısefa kreminin vücuda yerleşmiş mikropları azaltma etkisi bulunur.

Aynısefa Çayının Faydaları

 1. Aynısefa bitkisi ile yapılan çay kış günlerinde içilerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
 2. Antimikrobiyel etkisi bulunan aynısefa çayı ile gargara yapıldığında diş eti iltihaplarını azaltarak ağız bakımı yapar.
 3. Aynısefa çayını hazırlayın ve bu çay ile yara olan bölgelere kompres uygulayın. Hızlı iyileşme sağlanır.
 4. Ciltte kuruluk varsa yüz ve vücut bu su ile temizlenerek nemlendirme ve yumuşama sağlanabilir.
 5. Aynısefa çayı püskürmeli bir şişeye konularak dezenfektan olarak kullanılabilir.
 6. Ciltte tıkanık gözenekleri rahatlatır ve akne oluşumunu engeller.

Aynısefanın Zararları

 • Yeni anne olmuş kişiler ve anne adaylarının aynısefa ile hazırlanan çay ve kremleri kullanması çok da tavsiye edilmez. Bu konuda tam bir bilgi olmadığı için bu konuyu doğum doktorunuzla konuşmanızda fayda var.
 • Aynısefa kreminin günde 2 kerede fazla kullanmayınız çayını ise en fazla 3 bardak tüketime izin verilir.
 • Herhangi bir operasyon öncesinde veya sonrasın bu bitkinin kullanımına 15 gün ara verilmelidir.
 • Aşırı tüketim uyku yapabileceği için tüketimde ölçüye dikkat edilmelidir.
 • Ciddi bir rahatsızlığı bulunanlar ve düzenli ilaç kullanan kişiler kremini hekime sormadan kullanmamalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay