Avokado Yağı Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir ? Zayıflatırmı ?

Avokado tropik bir meyvedir. Tadında hem ekşilik hem de tatlılık barındırır. Sıcak iklim kuşağında yetişir. Ülkemizde de başta Antalya olmak üzere Akdeniz Bölgesinde de yetişen yerler vardır. Avokado, daha çok yağı ile ünlü olan bir meyvedir. Avokado yağı, zeytin yağına benzerdir. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir. Peki bu yağ nelere iyi gelir, nasıl kullanılır, bunları hep birlikte inceleyelim.

Avokado Yağının Faydaları

  • Kalbe iyi gelir, kolesterol seviyesini ve kandaki yağ oranını düşürür.
  • Lutein yönünden zengin olan avokado yağı, gözde katarakt ve sarı nokta hastalığını önlemeye yardımcı olur.
  • İlerleyen yaşlarda meydana gelen kireçlenme riskini azaltır.
  • Soya yağı ile birlikte kullanıldığı zaman diş eti çekilmesini önler.
  • İçerisindeki vitamin, doymamış yağ asitleri sayesinde bağırsaklarda oluşan gazları gidermeye yardımcı olur.
  • Kuru saçları nemlendirir ve saçtaki kepek sorununu çözer.
  • Alfa karoten ve beta karoten sayesinde kansere meydan okur. Özellikle prostat kanserinin düşmanıdır.

Avokado Yağı Zayıflatırmı?

Tabii ki hiçbir besin tek başına zayıflatamayacağı gibi avokado yağı da tek başına zayıflatmaz. Ama en sağlıklı yağlar kategorisindedir. Yemeklerinizde ve salatalarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca oldukça etkili bir metabolizma hızlandırıcıdır.

Avokado Yağının Cilde Faydaları

Avokado yağı içerisinde bulunan E vitamini, ciltteki kızarık ve kaşıntıları önler. Egzamayı yatıştırır. Cildi yatıştırdığı için pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor. Sebum dengeleyen özelliği sayesinde cildin akneli görüntüsü ortadan kalkar. Nemlendirici olarak kullanılabilir. İçerisinde bulunan tekli doymamış yağ ile güneş koruyucusu olarak da etki gösterir. Cildin kararmasını engeller.

Avokado Yağının Saça Faydaları

Bayanlar için duş aldıktan sonra saçlarını taramak oldukça zor bir iştir. Ancak bu yağ burada da devreye giriyor. Hem doğal hem de kolay bir çözüm oluyor. Az miktarda avokado yağını saçlarına sürüp ardından kolaylıkla tarayabilirsiniz. Ayrıca saç dökülmesine de faydalıdır.

Avokado Yağı Nasıl Yapılır?

Aslında yapımı oldukça kolaydır. Evde kendi imkanlarınızla yapmanız mümkündür. Bunun için bir tane olgunlaşmış avokado ve 500 ml zeytinyağı gereklidir.

Öncelikle avokadoyu temizleyip tahta kaşık yardımı ile güzelce ezin. Cam kavanoz içerisinde ezilen avokadoyu ve zeytinyağını karıştırın ve kapağını kapatarak iyice çalkalayın. 20 gün boyunca güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edin. Avokado yağınız kullanıma hazır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay