Arı Sokmasına Ne İyi Gelir ? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir ?

Arı sokmaları özellikle yaz ve ilkbahar aylarında piknik bölgelerinde daha çok sık oluşan rahatsızlıktır. Arı sokmasına alerjisi olan kişiler çoğu zaman bu durum öldürücü bile olabilir. Bu nedenle arı soktuğu anda hemen yapabileceğiniz bir takım ev ilaçları bulunur.

Arı Sokması Zehirlenme Belirtileri

Arı soktuğu anda oluşan hafif bir acı, kızarıklık ve şişlik duygusu birkaç saat içinde alerjiniz yoksa azalır ve acısı yavaş, yavaş geçer. Arı sokmalarında farklı bir his ve acı hissediyorsanız bu durumda acilen doktora görünmenizde fayda vardır. Bu belirtiler ise;

Hafıza kayıpları

Kurdeşen dökme

Baş dönmesi oluşması

Cilt renginde değişim

Bağırsak hareketlerinin artması

Aşırı derecede kaşıntı hali

Dilde fark ettirecek kadar şişme olması

Kusma isteği ve midenin bulanması

Nefes darlığı çekmek

Kalp ritminin hızlanması

Bu belirtiler ciddi problemlerdir ve arı soktuktan sonra biri ile bile karşılaşırsanız vakit kaybetmemenizi öneririz.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı sokmasına iyi gelen en önemli 9 maddeyi sizlere sıralayacağız. İşte arı sokmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı.

  1. Çay Ağacı Yağı: Antiseptik özelliği bulunan çay ağacı yağını arı sokan bölgeye sürdüğünüzde oluşan ağrıyı hafifletir. Bunun için uçucu bir yağla harmanlayıp arı sokan bölgeye yavaşça sürmeniz yeterli.
  2. Bal Rahatlatır: Balda bulunan bileşenler arı sokmasından sonra oluşan şişlik ve kaşıntının azalması için son derece etkendir. Organik baldan yarım çay kaşığı alıp arı sokan yere sürün ve 45 – 50 dakika bekletin.
  3. Lavanta Yağı Kullanın: Uçucu yağlar arasında yer alan lavanta yağında antiinflamatuar özellik bulunur ve arı sokan bölgeye uygulandığında rahatlama ve acıda hafifleme gösterir. Zeytinyağı ile çok az karıştırıp arı sokan bölgeye uygulayabilirsiniz.
  4. Karbonat: Karbonatı su ile karıştırıp harmanlayın ve arı sokan bölgeye yavaşça uygulayın. Arının bıraktığı zehirin etkisiz olmasını sağlayan karbonat 10 dakika arı sokan alanda bekletin ve üzerini sargı bezi ile kapatın.
  5. Calendula Krem Kullanın: Calendula krem antiseptik özelliği sayesinde hafif ısırıklarda ve yaralanmalarda etkisi yüksekte olan bir kremdir. Arı sokan bölgeye rahatlıkla uygulanabilen calendula krem uygulamadan sonra üstü kapatılmalıdır.
  6. Elma Sirkesi Uygulayın: Elma sirkesini arı sokan bölgeye direk uygulayacağınız gibi sargı bezi alıp sirkeye bandırıp bu tarz bir uygulamada gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 10 dakika süresince kalması yeterli gelecektir.
  7. Aloe Vera: Aloe vera bitkisi her evde hemen hemen bulunan doğal bir ilaçtır ve birçok cilt sorununda etkili bir bitkidir. Arı sokan bölgeye aloe vera jeli veya direk olarak aloe vera bitkisi içindeki suyu uygulanarak arı sokan bölgenin ağrısı hafifletilir.
  8. Diş Macunu Uygulayın: Bal arısı soktuğunda uygulayabileceğiniz diş macunu yaban arısı soktuğunda aynı iyileştirici etkiyi göstermez. Bal arısı soktuğunda küçük bir miktar bu bölgeye diş macunu uygulayıp 10 dakika bekletin.
  9. Aspirin Etkilidir: Büyükler için olan aspirinden arı sokan bölgeye uygulayabilirsiniz. Birtakım uzmanlar aspirinin etkisiz olduğunu söylese de bazıları ağrıyı ve şişliği azaltacağını söylüyor.

Yukarıda da belirtirleri verdiğimiz gibi ciddi durumlarda doktora gidilmesi gerekir. Aksi taktir de basit bir arı sokmasında doktora gitmeye gerek duyulmaz. Yukarıda verdiğimiz belirtilerden birini görürseniz hızlıca doktora gidip durumunuzu belirtmelisiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay