Argan Yağı Faydaları Ve Zararlari – Cilde ve Saça Faydası – Nasıl Kullanılır

Cilt, vücut ve saç sağlığına son derece faydalı olan argan yağının faydaları arasında yaraların ve kızarıklıkların hızlıca iyileşmesi bulunur. Argan yağının faydaları arasında cildin nemlenmesi, yaşlanmayı geciktirme, kanser riskine karşı korunma, diyabet rahatsızlıklarına iyi gelmesi, kalp sağlığını koruması ve ciltteki iltihaplanmaları azaltması yer alır.

Argan Yağı Faydaları

Makalemizin bu paragrafında sizlere 5 madde ile argan yağı faydaları neler açıklayıcı bir şekilde anlatacağız.

 • Sağlıklı Kalbi Destekler: Argan yağını salatalarda ve yemeklerde kullanarak kalp sağlığınızın korunmasını sağlayabilirsiniz. Kolesterol ve kan basıncını dengeleyen argan yağı kötü kolesterolün azalmasını sağlayarak iyi kolesterolün yükselmesini sağlayacaktır. Kalp rahatsızlıklarında kalp krizi ve felç riskinin önlenmesi için argan yağı tüketimi önemli bir yer teşkil eder.
 • Yaraları İyileştirir: Cildin kaza, düşme veya böcek ısırıklarından kaynaklı yara ve kesiklerin hızlıca iyileşmesi için argan yağının iyileştirici etkisi bulunur. Ciltte mikroplardan ve enfeksiyonlardan vücudun korunmasını sağlayan antiseptik özelliğe sahiptir.
 • Kanser Riskine Karşı Korur: Argan yağı kullanımı vücuttaki zehirli atıkların hızlıca giderilmesi için antioksidanlarla yüklüdür. Serbest radikallerin vücuda verdiği zararı inhibe eden argan yağı kanser hücrelerinin çoğalmasını engellerken kanser hücrelerinin oluşumunu da engeller. Argan yağı meme, prostat ve mesane kanserlerine karşı vücudun koruyucu etkisini aktif ederek vücudu koruma altına alır.
 • Karaciğeri Korur: Karaciğer sağlığı çokta önemsenmese de hayati organlardan biridir. Argan yağı kullanarak karaciğere zarar veren zehirli atıklar ve toksinlerin temizlenmesi sağlanır ve karaciğer sağlığını iyileştirir. Günde 1 kere 1 öğünde kullanacağınız argan yağı sağlıklı kalmanızı destekler.
 • Sindirim Sistemini Çalıştırır: Mide sağlığının korunmasında destekleyici olan argan yağı mide asidinin emilimini sağlayarak sindirim sisteminin korunmasını sağlar. Sindirimi rahatlatan argan yağı midenin rahatlamasını sağlarken hazımsızlık sorunu çekenler için tavsiye edilir.

Argan Yağının Cilde Faydaları

 • Tırnakları Besler: Tırnaklar birçok bakterinin üreme alanı olarak bilinir ve bu nedenle mantar enfeksiyonlarının en çok beslendiği alandır. Argan yağı ile tırnak bakımı yaparak enfeksiyonlardan ve bakterilerden uzaklaştıran doğal bir bakım sağlar.
 • Argan Yağı Sivilceleri Önler: Birçok bitkisel yağ sivilce ve akne oluşumunun tetiklenmesini sağlar. Argan yağı tam tersi etki oluşturarak cilt gözeneklerini temizler ve ölü hücrelerin ve kirlerin deriden uzaklaşmasını sağlayarak hasarlı dokularında iyileşmesini destekler.
 • Güçlü Bir Nemlendiricidir: Yaz kış kullanabileceğiniz argan yağı çatlamış ve kurumuş cildin derinlemesine nemlenmesini sağlayan E vitaminine sahiptir. El ve ayaklara daha çok kullanılabilen argan yağını akşamdan tüm vücuda masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Argan Yağı Saça Faydaları

Saç Kremi Olarak Kullanılır, Özellikle asi ve elektriklenen saçlar için argan yağı kullanılabilir. Özellikle kıvırcık saçları yatıştırmak için kullanılan argan yağı saç kremi olarak banyodan sonra saçlara yedirilerek yumuşaması sağlanabilir. Argan yağı aynı zamanda saç kırıklıkları ve saç yanıklarını hızlıca toparlanır.

Argan Sabunun Faydaları

 • Argan sabununda yer alan kükürt dışarıdan güneş ışınlarında dahil zarar verdiği cildin onarılmasını sağlar ve cildi temizler.
 • Argan yağı ile yapılan sabunda aynı argan yağı gibi enfeksiyonlar üzerinde antiseptik ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.
 • Cilt hücrelerinin korunmasını sağlayan argan sabunu dokuları iyileştirerek dokuları yeniler.
 • Sivilce ve egzama rahatsızlıkları bulunanlar için argan sabunu tavsiye edilen doğal bakım ürünleri arasındadır.

Argan Yağı Zararları

Argan yağı zararları sadece yanlış yöntem ve yanlış doz kullanımı sonunda oluşabilir. Tavsiye edilen metotlar ile tavsiye edilen ölçülerde kullanılması durumunda sizlere pek bir zararı olmayacaktır.

 • Argan yağının ağızdan alımının hamileler ve yeni anne olmuş kişiler için kullanımı tavsiye edilmez.
 • Bazı hassas bünyelerde ciltte kızarıklık ve tahrişlere neden olabileceği için ilk kullanımdan sonra etkilerine bakılmalı bir sorun gözlenirse kullanım kesilmelidir.
 • Ciddi rahatsızlıkları bulunanlar ve ilaç kullanlar argan yağı kullanımından önce mutlaka doktora danışmalıdır.
 • Çocuklarında ağızdan alımı kesinlikle tavsiye edilmez.

Argan Yağı Kullananlar

Her ne kadar uzman doktorların tavsiyeleri ve makalelerinden öne çıkarak bu yazımızı hazırlamış olsak da argan yağı kullananlar tarafından yapılacak yorumlar ve tavsiyeler bizlere yön verebilir. Bir ürün hakkında en iyi bilgiyi daha önce bu ürünü kullanmış ve deneyimlere sahip olmuş kişiler verebilir. O yüzden argan yağı kullananlar okurlarımızın tecrübelerini yorumlar kısmından bizlere iletmesini rica ediyoruz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay