Ardıç Yağının Faydaları ve Zararları – Saça ve Cilde Kullanımı

Ardıç yağının faydalarından çokta haberdar değiliz ve ülkemizde çok tüketilmiyor. Ardıç meyvesinden elde edilen ardıç yağı ülkemizde de Konya yöresinde bulunuyor. Kanın temizlenmesi, saç dökülmelerinde önleme, üst solunum yollarını iyileştirme, uykusuzluk sorununa iyi gelmesi, idrar söktürme, cildin beslenmesi ve mide rahatsızlıklarını azaltması ardıç yağının faydaları arasındadır.

Ardıç Yağının Faydaları

Meyveden elde edilen ardıç yağının faydalarını detayları ile birlikte sizler için ele alıyoruz.

 • İdrar Söktürür: Ardıç yağı küçük tuvaletini yapmakta zorlananlar için tavsiye edilen yağlar arasındadır. İdrarın artmasını sağlayan bitkisel yağ tüketildiğinde boşaltım yolundaki mikroplar giderilir ve rahat tuvalete çıkılır.
 • Toksinlerin Atılmasını Sağlar: Ardıç yağı vücudun temizlenmesinde destek verirken kalp ve damar yollarını, böbrekleri ve bağırsaklarda bulunan zararlı toksinleri atılır.
 • Uyku Döngüsünü Arttırır: Uykuya dalmakta sorun yaşayanlar için tavsiye edilen ardıç yağı uyku problemlerinin oluşumunu engeller. Yattığınızda daha çabuk uyumanızı sağlayan ardıç yağı uykunun daha sağlıklı ve kaliteli olmasını sağlar.
 • Kış Hastalıklarından Korumak: Kış hastalıklarına karşı vücudunuzun daha dirençli olmasını istiyorsanız suyunuzun içerisine ekleyeceğiniz iki – üç damla ardıç yağı gribal enfeksiyonların oluşumunu engeller.
 • Vücut Ağrılarını Dindirir: Vücutta yorgunluktan veya başka nedenlerden dolayı oluşan ağrılar için ardıç yağı ile ağrıyan bölgelere masaj yaparak ağrıların dinmesi sağlanabilir.
 • Mide Sorunlarını Azaltır: Midenizde sürekli bir ağrı, kramp ve yanmalar var ise ardıç yağı kullanılabilen yağlar arasındadır. Ardıç yağı mide yaralarından tutunda reflü ve gastrit gibi mide sorunlarının azalmasında yardımcı olur.
 • Romatizmal Ağrıları Azaltır: Romatizmal ağrılar bazen uykularınızın kaçmasına bile neden olabilir. Bu nedenle ağrıları azaltmak için kullanılabilen ardıç yağının zeytinyağı ile karıştırılıp uygulanması iyi gelecektir.
 • Kanın Temizlenmesinde Etkendir: Vücuttaki pis kanın toksinlerden arınmasını sağlayan ardıç yağı vücudu temizleyerek pis kanın uzaklaştırarak temiz kanın vücuda yayılmasını sağlar.
 • Şişkinlikleri Azaltır: Ardıç yağı yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık problemlerinin giderilmesinde etken maddedir. Gaz sorunlarını azaltan ardıç yağı göğüs ve mide bölgesinde yaşanan krampların azalmasında ardıç yağı tüketilebilen doğal yağlar arasındadır.
 • Cildin Derinden Besler: Cildinizi temizledikten sonra cildi sıkılaştırmak için tonik uygulamanız gerekir. Doğal ürünlere geçtiğimiz bu yıllarda tonik olarak kullanılabilir ve cildin sıkılaşması, canlanması ve kırışıklıkların azalması için akşamları cilde uygulanabilir.
 • Saç Dökülmelerini Önler: Ardıç yağından şampuanınıza bir miktar ekleyebilir yada saçınıza uyguladığınız bakım ürünlerinin içine ardıç yağı da ekleyebilirsiniz. Saç derisinin kirden temizlenmesine yardımcı olan ardıç yağı saç köklerinden ucuna kadar güçlenmesini sağlayacaktır. Saç dökülmesine ne iyi gelir makalemizi okuyabilirsiniz.

Ardıç Yağının Cilde Faydaları

Balmumu ( 1 tatlı kaşığı )

Ardıç yağı ( 1 tatlı kaşığı )

Zift ( biraz istenirse )

Hazırlanışı: Yukarıda verilen malzemelerin hepsini ufak bir tavaya alın ve kaynatın. Hazırlanan karışım soğuduktan sonra çatlama oluşmuş bölgelere uygulanır ve üzeri streçle kaplanıp 20 dakika kadar beklenir. Haftada 1 kere çatlayan alanlara uygulayabilirsiniz.

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar

Ardıç yağı yoğun ve kıvamlı bir yağ olduğu için çok küçük miktarlarda alıp uygulamak gerekir.

Ardıç yağının keskin kokusunu kokladığınızda nefesin rahatlaması sağlanır ve göğüs bölgesini rahatlatır.

Ardıç yağını en etkin olmasını sağlamak için cilde yedirdikten sonra mutlaka streçle sarılmalıdır.

Ardıç Yağının Zararları

Diğer bir çok üründe olduğu gibi fazla kullanımda ardış yağının zararları baş gösterir. Kullanım metodunu ve miktarını tavsiyelerimiz ışığında ayarlamanızı öneririz.

 • Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için ardıç yağı kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Ciddi hastalığı olanlar ve sürekli ilaç kullananlar ardıç yağı kullanımından önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay