Aralıklı Oruç (İntermittent Fasting- IF) Diyeti Nedir ? Nasıl yapılır ?

Aralıklı oruç diyeti yani INTERMITTEN FASTING – IF diyeti nedir ? Nasıl yapılır ve diyet listesi hakkında bu yazımızda sizlere tüm detayları bahsetmek istiyoruz. İntermittent Fasting Diyeti nasıl uygulanır ve diğer merak ettiğiniz tüm soruları cevaplamaya başlayalım.

 Aralıklı Oruç (İntermittent Fasting- IF) Diyeti Nedir?

İF diyeti nedir? İntermittent Fasting Diyeti nedir? “İntermittent Fasting” aslında aralıklı oruç tutma anlamına gelmekte. IF diyeti ise genel anlamda aç kalmak ve beslenme aralıkları ile sağlıklı ve performanslı bir şekilde vücudu geliştirmek için yapılan bir diyettir. Ülkemizde aralıklı oruç adı ile anılan bu diyet listelerinde en başta yer alan if diyeti ile güzel başarılara imza atmak mümkün.

Haftanın belli günlerinde veya gün içerisinde belirlenen saatler arasında kaloriyi ciddi şekilde kısıtlanması sonucunda kilo verme hedefine ulaştırmayı amaç edinen IF diyeti, bir diyet yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Diyetin teorisinde ise metabolizma yavaşlatılarak iştahınızın azaltılması hedefleniyor.

Aralıklı Oruç (İntermittent Fasting- IF) Diyeti Nasıl Yapılır?

IF diyeti nasıl yapılır? Dr. Michael Moslet “Hızlı Diyet Kitabı” adında kitabını yayınlamasından sonra birçok İntermittent Fasting programları ortaya çıkmaya başlamıştır. 5:2 diyetiyle haftanın 5 günü kişiler harcamış oldukları enerji kadar kalori alıyorlar. Bu bakımdan kişiler günlük egzersizlerini de beslenmelerini de programlamış oluyor. Diyetin kalan son 2 gününde ise çok düşük kalorili ve günde 600 kalorilik bir beslenme gerçekleştiriliyor. Ancak bugün bizim anlatacağımız 5:2 değil aralıklı oruç diyeti olacak. İntermittent Fasting programları  içerisinde en popüler olanı, aralıklı oruç diyet yani 8 saat diyeti nasıl yapılır sizlere anlatmaya çalışacağız.

Aralıklı Oruç (İntermittent Fasting- IF) Diyet Listesi

8 Saat Günlük Program

Saat 7:00-11:00 arası aç kalacaksınız. Bu oruç süresi olarak bilinir.

Saat 11:00- 12:00 arası egzersiz yapın.

Saat 12:00-18:00 arası yemek yiyeceksiniz.

Saat 18:00-23:00 arası aç kalacaksınız.

Saat 23:00- 07:00 arası uyku zamanınız olacak.

Yemek yeme kuşağında bildiğimiz sağlıklı beslenme öğünlerini tüketebilirsiniz. Oruç esnasında dayanamayacağınız kadar açlık hissederseniz 1 elma veya 1 avuç badem tüketebilirsiniz. Bunun dışında oruç esnasında sade kahve, şekersiz çay ve bitki çaylarını dilediğinizce tüketebilirsiniz. Karbonhidrat seviyesinin çok düşük olması gerekiyor. Bu bakımdan ekmek, makarna gibi yiyeceklerin yerine balık, et ve yumurta gibi yiyecekler tüketmelisiniz.

Margarin gibi yağları bırakıp, zeytinyağı ve şekersiz içecekler tüketin.

İlk defa IF diyeti yapacaksanız, ilk gün 16 saat aç kalmayın. Açlık sürenizi adım adım arttırın ki sağlıklı olsun.

Uyku çok önemli olduğundan, uyku düzeninize özen gösterin.

İşin sonunda  Aralıklı Oruç (İntermittent Fasting- IF) diyeti ile 1 ayda 7 kiloya kadar sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay