Anne Sütünü Artıran Gıdalar Nelerdir ?

An​ne Sütünün Faydaları

Bebeğe çok faydası vardır. Bu yüzden anne sütünü artıran gıdalar tüketmelisiniz. Bebeğin bedensel ve ruhsal gelişimi açısından çok faydalıdır. Bebek ile anne arasındaki bağı kuvvetlendirmek için büyük fırsattır. Bebek anne kucağında iken kendini güvende hisseder. Mutlaka bebek doğar doğmaz anne sütü ile beslenmelidir. Bebek ve anne birbirlerinin kokusuna alışırlar. Hem anne de bedenen ve ruhen dinlenmiş olur. Mümkün ise ilk altı ay sadece bu şekilde beslenmelidir bebek. Altı aydan önce gıda takviyesi yapılmamalıdır. Çünkü ilk altı ay bebeğin anne sütü ile beslenmesi sağlık açısından da çok önemlidir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Canan Karatay Önerileri

Annenin yediği her şey süt olarak çocuğa geçer. Altı aydan sonra ek gıda takviyesiyle iki yaşına kadar  devam etmesi bebek açısından çok sağlıklıdır. Bu yüzden bebeğinizi mutlaka bu şekilde ile besleyin. Hem maddi açıdan sarsmaz sizi hem kolay ve güvenilirdir. Anne sütünün bebeğin kemik gelişimi açısından etkisi olduğu bilinir. Ayni mucizevi bir ilaç gibidir. Bebeğin bağışıklık gücünü de arttırır. Bebek daha az hastalanır. Hastalansalar bile hastalığı atlatmaları anne sütü alamayan bebeklere göre daha çabuktur. Bebeği enfeksiyona karşı korur. Çene ve diş yapısı için faydalıdır. Yani bebeğin çene yapısını güçlendirir.  Sindirimi mama ve hazır sütlere göre daha kolaydır.

Anne Sütünü Hangi Gıdalar Arttırır?

Öncelikle yediklerinizin hepsi bebeğe geçtiği için sağlıklı ve sütü arttıran yiyecek ve içecek tüketilmelidir. Anne strese girdiği zaman sütü kesilebilir ve bu bebeğe geçebilir. Bebeğimizi emzirirken sakin olmalıyız ve strese girmemeliyiz. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalıyız.

Anne Sütünü Artıran Gıdalar Listesi

  • Yeşil sebzeleri az suda haşlayarak tüketmekte fayda var.
  • En önemlisi su ne kadar çok tüketirseniz o kadar kalitesi ve miktarı artar.
  • Havuç da miktar arttırmada faydalıdır.
  • Salatada ya da yemeklerinizde kullanabilirsiniz.
  • Kara mercimek ve bulgurun pilavını ve çorbasını yaparak sütünüzü arttırabilirsiniz.
  • Dereotu, yeşillikler, meyve suları ve komposto, incir, kayısı, hurma, karpuz, kavun, balık, kuru soğan, yumurta ve kuru yemişler arttırır.
    ​​​​​​

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay