Anne İle Bebek Arasında Kan Uyuşmazlığı

Kan grubu uyuşmazlığı bilinenlerin aksine sadece eşler arasında değil gebelik döneminde bulunan anne ile karnındaki bebeği arasında da mümkün olan bir durumdur. Bu durum Anne İle Bebek Arasında Kan Uyuşmazlığı olarak adlandırılır. Annenin kan grubu negatif ise (-), bebeğin kan grubu pozitif (+) olması durumunda ise anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı tespit edilir. Bu nedenden ötürü annenin kan grubunun negatif (-) eşinin ise pozitif (+) olması durumunda bebek ile anne arasında kan uyuşmazlığı problemi olup olmadığının tespiti oldukça önemlidir.  Hamilelik döneminde oluşan kan uyuşmazlığı tedavi edilmez ise anne adayının ve bebeğin sağlığı tehlikeye girmesi muhtemel bir durumdur. Önceden gerekli önlemlerin alınabilmesi için gebe kalınmadan önce anne adayının ve babanın kan gruplarının ve yaratabileceği olası risklerin belirlenerek buna göre adım atılması her iki taraf içinde oldukça önemlidir.

Anne İle Bebek Arasında Kan Uyuşmazlığı nasıl anlaşılır

Anne İle Bebek Arasında Kan Uyuşmazlığı Problemi Nasıl Tespit Edilir?

Kan uyuşmazlığını tespit edebilmek için koldan alınan kan ile gerekli testler yapılır ve sonuçlara göre kan takibi için belirlenen prosedürler hazır hale getirilir. Hamilelik döneminde kan uyuşmazlığının ilerlemesini önlemek için gebeliğin 28. Haftasında ve doğumdan sonra ki 72 saat içinde mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekmektedir. Kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılmaması bir sonraki gebelik dönemi için veya anne karnındaki bebek için hayati riskler taşıyabilir. İğne yaptırmak oldukça önemli bir adımdır.

Anne İle Bebek Arasında Kan Uyuşmazlığı görsel anlatım

Hamilelik Döneminde Kan Uyuşmazlığı İçin Önlem Alınmazsa Ne Olur?

Kan uyuşmazlığı hangi tipte ise önce bu tip belirlenir ve bu tipe göre önlem alınır. Her tip uyuşmazlık için alınması gereken önlem ve adımlar farklıdır. AB0 gruplarına ait kan uyuşmazlıkları daha hafif ilerlerken Rh grubu uyumsuzluğu ise çok daha ağır hastalıklara neden olmaktadır. Rh kan grubu uyuşmazlığının ilerlemesi halinde tende sarılık, anemi, beyin hasarı problemleri ve kalp yetmezliği görülmektedir.  Hatta tedavi edilmez ise bebeğin ölümüne yol açabilecek kadar tehlikeli durumlar yaratmaktadır.

Kan uyuşmazlığı genellikle ilk değil ikinci gebeliklerde ortaya çıkar. Anne adayı ile bebek arasındaki uyuşmazlığının bebekte ortaya çıkardığı problemler hemen hemen ikinci ve sonraki gebeliklerde ortaya çıktığı için ilk seferki hamilelikten hemen sonra rahim içine Anti-d serumu uygulanması gerekmektedir. Bu serum ikinci hamileliklerde bir problem yaşanmasını önlemek için kullanılmaktadır.

Sonuca gelecek olursak anne adayı ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığı erken dönemde tespit edilip önlenebilecek bir durumdur.

Bu Kategoride ki Diğer Yazınımız

Bebeklerin Gazını Gidermek

Bebeğiniz İçin Sağlıklı Besleniyor Musunuz ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay