Ananas ve Ananas Suyunun Faydaları – Zararları Nedir ?

Ananas tropik meyveler arasında muzdan sonra gelen popüler meyvedir. Ananasın içinde barındırdığı aroma sayesinde yemeklerde ve tatlılarda kullanılır. İçinde barındırdığı sağlıklı yağlar ve sodyum sayesinde hayati önem taşır. Örneğin, ananas tek başına gün içinde tam bir boy tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Bakır ve manganez yeterli miktarda barındıran ananas sindirim için etkili maddedir.

Ananasın Genel Faydaları

 • Antioksidan Zenginidir: C vitamini içeren Ananas vücuda son derece faydalı bir vitamindir. Damar tıkanıklığı, solunum yollarında oluşan hastalıklar, kalp hastalıkları ve diyabet gibi birçok hastalığın önlenmesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini serbest radikallerin vücuda zarar vermesini de önler. Aynı zamanda C vitamini vücutta oluşan yara ve izlerin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Ananasın Cilde Etkileri: Ananas hem yaşlanmayı geciktirir hem de cildin gençleşmesinde etken bir meyvedir. Ciltte oluşan güneş lekelerinin ve kızarıklıkların azalmasında etkili olan ananas aynı zamanda tamamen iyileşmesine de yardımcı olur. Ciltte oluşan ölü deri hücrelerinin giderilmesinde etkili olan ananas cildin daha taze ve genç görünmesini sağlar. Ananas suyu ile hazırlanan unlu maskeler ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır ve soğuk su ile cilt temizlendiğinde etkisi daha da artar.
 • Göz Sağlığına İyi Gelir: Ananas tüketmek görme bozukluğu olan sarı nokta hastalığına iyi gelmektedir. Düzenli şekilde ananas tüketen kişilerde erken yaşta oluşan göz rahatsızlıklarını %30 oranında azaltmaktadır. A vitamini de barındıran ananas beta karoten de içerir ve bu saydığımız vitaminler göz sağlığına iyi gelen vitaminlerdendir.
 • Kanserden Vücudu Korur: Antioksidan açısından zengin olan ananas kanser hücreleri ile savaşmada vücuda yardımcı olur. Serbest radikalleri vücuttan uzaklaştıran ananas göğüs, ağız ve boğaz da oluşan kanser hücrelerini önlemeye yardımcıdır. Ananas’da bulunan bromelain maddesi kanser hücrelerine iyi geldiği söylense de bu konuda tam teşekküllü bir araştırma yapılmamıştır.
 • Kilo Kaybına Neden Olur: İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun yağ depolamasını önleyerek kilo kaybına neden olur. Diyet yapanlar için önerilen ananas meyvesi iştahın azalmasında etken maddeler barındırarak 100 gram ananasın 50 kalori içerir. Özellikle diyet yaparken ara öğünlerde ve çok acıktığınızda bir iki dilim ananas yerseniz tokluk hissiniz oluşur.
 • Sindirimi Düzenler: Sindirim açısından önemli bir yere sahip olan lifli meyveler arasında ananas ilk sıralarda yer alır. Bağırsaklarda oluşan suyun emilimini sağlayan ananas dışkıyı yumuşatarak daha kolay dışkı atılmasını sağlar.
 • Ananasın Dişlere Faydası: Ananas tüketmek dişlerin ön bölümünde yer alan minelerin güçlenmesini sağlayarak diş çürüklerini önler, ağızda oluşan kötü kokuyu giderir ve komple ağız sağlığına iyi gelir. Diş minelerine iyi geldiği gibi yendikten sonra ağız temizlenmezse tam tersi etki yapabilir. Sonuçta ananasta asitli meyveler arasındadır.
 • Mide Bulantılarına İyi Gelir: Özellikle mide sorunu olanların sabahları yaşadığı mide bulantılarında ananas etken bir meyvedir. Sabahları kalktığınızda 1 dilim ananas tüketmeniz midenizde oluşan bulantıların ve kusma isteğinin azalmasına yardımcı olur.
 • Tansiyonu Dengeler: Özellike hipertansiyon rahatsızlıklarında kan basıncının yükselmesini önler. Ananasın içeriğinde yer alan yüksek potasyum ve düşük sodyum oranı yüksek tansiyon rahatsızlıklarına iyi gelir. Gün içinde 1 kase ananas yiyerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 • Ananasın Saça Etkisi: Ananas meyvesi ve ananas suyu vücutta çabuk emilebilen C vitamini içeriğine sahiptir. Saç köklerini besleyen ananas saçların dökülmesini önlediği gibi saçların güçlenmesinde de etkilidir.

Ananas Suyunun Faydaları

Ananas suyu faydalarından sadece yaz aylarında serinlemek için değil A, B ve C vitaminleri dışında, çinko, kalsiyum, demir, protein ve diyet lifi ile yüklü olması ile de tercih edilmelidir. Ananas suyunun faydaları arasında artrit ağrıları, sindirim ve hazımsızlık sorunları, kemik kaybını önlemesi, cilt sağlığını onarması, vücuda enerji vermesi ve kanser riskine karşı vücudu koruması yer alır. Harika bir lezzete sahip olan ananas suyunu kendiniz evde hazırlayabilirken organik ürünler satan marketlerden hazır sıkılmış olarak da temin edebilirsiniz.

 • Eklem Ağrılarını Azaltır: Ananas suyunun içinde yer alan bileşenler kas ve eklem ağrılarının azalmasında etkin sonuçlar verir. Artrit ağrılarının hafiflemesinde etken olan ananas suyuna bir miktar zerdeçal ekleyip etkisini arttırabilirsiniz.
 • Kardiyovasküler Sağlığı Korur: C vitamini değeri yüksek olan ananas suyu kalp, damar, kolesterol ve tansiyon gibi birçok kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı vücudu korur. İçeriğinde yer alan lif ve vitamin değerleri vücuttaki kötü kolesterolü azaltarak iyi kolesterolün desteklenmesini sağlar.
 • Kolesterolü Düşürür: Ananas suyunu taze şekilde hazırlayarak içtiğinizde kötü kolesterolün azalıp iyi kolesterolün yükseldiğini görürsünüz. Düzenli olarak tüketilen ananas suyu kan basıncını da normal seviyede tutmada yardımcıdır.
 • Ananas Suyu Cildi Besler: Ananas suyundan düzenli olarak içtiğinizde cildinizin daha genç ve dinamik olmasını sağlayabilirsiniz. Cilt kırışıklıklarını azaltan ananas suyu cildin nem seviyesini de arttırarak elastikiyet seviyesini yükseltir. Ananas suyunu ayrıca cilt maskelerinize de ekleyerek daha nemli bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Kemik Yapısını Güçlendirir: Ananas suyunda yer alan manganez kemik yapısını güçlendirerek kemik dokusunun daha sağlam olmasını sağlar. Günde 1 bardak içilen ananas suyu manganez ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılayacağı için özellikle çocuklara da içirilmesi önerilir.
 • Bağışıklığı Güçlendirir: Yaz kış her mevsim içebileceğiniz ananas suyu gribal enfeksiyonların ve soğuk algınlığının önlenmesinde ilaç görevi görür. İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık seviyesini arttıran taze hazırlanmış ananas suyu vücuttaki virüsleri önler.
 • Kanser Riskini Azaltır: Antioksidan yüklü olan ananas suyu serbest radikallere savaş açarken vücuttaki kanser hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını önler. Kanserli hücrelerin büyümesini engelleyen ananas suyu taze olarak düzenli içildiğinde vücuda kalkan oluşturur.
 • Ananas Suyu Yaraları İyileştirir: Ananas suyunda yer alan bromelain bileşeni yaraların ve kas yırtıklarının hızlıca iyileşmesinde güçlü etkenlere sahiptir. İçildiğinde de yaraya tampon yaparak uygulandığında da ananas suyunun iyileştirici ve tedavi edici özellikleri vardır.
 • Sindirim Sistemini Çalıştırır: Ananas suyunda yer alan lif değeri sayesinde sindirim sisteminin olumlu çalışması desteklenir. Bağırsakların daha aktif ve hareketli olmasını sağlayan ananas suyundan günde 1 bardak aç karnına içerek kabızlık şikayetlerini önleyebilirsiniz.
 • Çocuk İsteyenler İçin: Erkek sperminin kalitesini arttıran ananas suyu çocuk isteyen aileler için önerilen içecekler arasındadır. Ananas suyunda yer alan manganez ve diğer vitaminler spermin hareketlenmesinde etken güce sahiptir. Ananas suyu faydaları cinsellik acısında da çiftlere katkı sağlamaktadır.
 • Kansızlık Tedavisinde: Mucizevi yiyeceklerden biri olarak nitelendirilen ananasın suyu da kendisi gibi çok faydalıdır. Kan sayımını yükselten ananas suyu anemi rahatsızlıklarında ilaç görevi görürken kırmızı kan hücrelerinin desteklenmesinde ve alyuvar kalitesinin artmasında yardımcı olur.
 • Enerji İçeriğine Sahiptir: B ve C vitaminlerine sahip olan ananas suyu vücudun ihtiyaç duyduğu dinamiklik ve enerji ihtiyacını karşılar. Daha aktif ve dinç olmak istiyorsanız günde 1 bardak içilen ananas suyu spordan önce içildiğinde yorulmanızı engeller.

Ananasın Zararları Nelerdir?

 • Ananasın zararı olduğu tam olarak bilinmese de bazı uzmanların ananas konusunda uyarılarını göz ardı etmemek de gerekiyor.
 • Ananas mide ile ilgili problem yaşayanlarda ve ananasa alerjisi bulunanlarda alerjik problemler oluşturabilir.
 • Ananas tüketiminde sonra dişler temizlenmezse diş çürümeleri ve minelerin incelmesine neden olur.
 • Ananası aşırı tüketimden uzak durmak gerekir ve ananas tüketimi ishale neden olabilir.
 • Midenizde yara var ise aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
 • Şeker hastaları şeker oranı olduğu için fazla oranda tavsiye edilmez.
 • Özellikle kan sulandıran ilaçlar kullanan kişiler ananası doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay