Aloe Vera Faydaları Zararları – Tıbbi Sarısabır 10 Önemli Kullanım Alanı

Sizlere Aloe Vera’nın ne olduğu hakkında kısaca bilgiler vermek istiyoruz.Türkçe dilinde karşılığı ise tıbbi sarısabır olarak adlandırılır. Türkçe karşılığı olan kelimeler ve kelime öbeklerinde yabancı kelime kullanmama politikamızdan dolayı, makalemizin bir bölümünde bu bitkiyi bu ad ile duyabilirsiniz. Aloe vera; kaktüs bitkisine benzeyen bir süs bitkisidir. Genellikle sıcak ve kuru iklime sahip yerlerde yetişir. Tıbbi sarısabır ilaç yapımında kullanılan jel ve lateksi maddelerinin üretilmesinde kullanılır. Aloe vera jeli bitkinin iç yaprağının olduğu bölümde bulunur ve açık jöle benzeri bir maddedir. Aloe lateksi sarı renkte bir maddedir ve bitkinin zarının hemen altındaki bölümde bulunuyor.

Aloe vera’dan yapılan bazı ürünler ezilmiş olan bütün yapraklardan yapılıyor. Böyle olduğundan dolayı bu ürünler hem lateksi hem de jeli bir arada bulunduruyorlar. Dini bir kitap olan İncil’de Aloe vera bitkisinden bahsediliyor. Aloe vera bitkisinin kokusundan bahsetmek gerekirse; tütsü olarak kullanılır ve alakası olmayan odun kokusuna sahip bir bitki olduğunu söyleyebiliriz.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Sizlere bu konumuzda Aloe vera nasıl yetiştirilir sorusun cevabını kısaca vermek istiyoruz. Daha önce sizlere Aloe Vera bitkisinin sıcak ve kuru iklime sahip olan bölgelerde yetiştirildiğinde bahsettik. Fakat tıbbi sarısabır bitkisini yetiştirmek isteyen kişiler bu bitkiyi ev ortamında da yetiştirebilirler. Yeter ki ev ortamında yetiştirirken ortamın sıcak ve kuru olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Dikkat edildiği müddetçe evde de tıbbi sarısabır bitkisini yetiştirmek hiç de zor olmaz ve aksine kolay bir şekilde evde de yetiştirebilirsiniz. Saksıya bitkiyi diktikten sonra en çok dikkat etmeniz gereken bitkinin güneş ışınları ile temasını sağlamanız gerekiyor. Güneş ışınları bitkisin sağlıklı bir şekilde olgunlaşmasını sağlayacaktır.

Evde Aloe Vera Bitkisi Bakımı

Evde yetiştirmek istediğiniz Aloe vera bitkisini önce saksıya dikiniz. Bitkinin evde bakımından bahsetmemiz gerekirse, evde Aloe vera bitkisi bakımı oldukça kolay yapılıyor. Bitkinin büyümesi için düzenli olarak ve sık sık sulamanıza gerek yoktur. Bitkinin büyümesi için sık sulamaya ihtiyacınız olmadığı gibi düzenli olarak bir bakım gerektiren bitki değildir. Tıbbi sarısabır sukulentlere özel toprak karışımını yaptığınızda ve güneşli bir köşeye koyduğunuzda kendi kendisine kolay bir şekilde büyüyen bitki çeşididir. Bakımı sizin için oldukça kolay oluyor.

Dikkat etmeniz gerekenler arasında sulama yaparken yapraklarına su değmemesine dikkat ediniz. Buna dikkat ettiğiniz zaman büyümesi açısından gerisi bitkiye kalıyor. Eğer bitkiyi çoğaltmak isterseniz, saksının dibinde bulunan kök haline gelmiş bir yaprağı ayırma işlemini yapmanız gerekir. Bu yaprak parçasını aldıktan sonra başka bir saksıya dikimini gerçekleştirerek bitkinin daha fazla olmasını sağlamış olursunuz.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Bazı kişilerin merak ettikleri ve cevabını öğrenmek istediği sorulardan bir tanesi olan Aloe Vera nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek istiyoruz. Kullanım alanları arasında en çok tıbbi sarısabır jel olarak yüze uygulanıyor. Yüzde bulunan sivilcelerin iyileşmesi için ve sivilce izlerini azaltmak için kullanabilirsiniz.

Peki, yüz bölgesindeki sivilce bölgesine nasıl uygulandığını merak edenler için şunları söyleyebiliriz;

 • Jeli parmak uçlarınızla alınız.
 • Sonra yüzünüzde sürmek istediğiniz yeri kurulayınız.
 • Sonra sivilcenin olduğu yere nazikçe sürünüz.

Sürerken masaj yapar gibi sert uygulama yapmayınız. Eğer jeli yüzünüzün deri çok fazla emerse bu yan etki yapar ve cildinizin kurumasına neden olur. İnce bir jel tabaka ile uygulama yapınız. Jeli kalın bir katman halinde bırakmayınız. Bunun size bir faydası olmayacaktır. Jelden en iyi sonucu almak istiyorsanız sürdükten sonra 10 dakika bekletiniz. Daha sonra ise yüzünüzü soğuk su olmak kaydıyla yıkayarak kurulamasını yapınız. Cildinizle jelin uzun süre kalmasından kaçınız. Bunun nedeni ise uzun süre kaldığı müddetçe cildinizle kuruma yapacaktır.

Aloe Vera Suyu Nasıl Yapılır?

Aloe Vera suyunun insan vücuduna birçok faydaları bulunuyor. Aloe Vera suyunu marketlerden bulabileceğiniz gibi evde yapmanız da mümkün olabiliyor. Sizlere evde Aloe Vera suyu nasıl yapılır tarifini vermek istiyoruz.

 • Tıbbi sarısabır bitkisinin yaprağını kesin
 • Sonra yaprakların dış tarafında olan dikeni kısmını temizleyin.
 • Ortaya çıkan sarı renkteki lateks katmanını dışarıya alınız.
 • İçindeki tıbbi sarısabır jelini dışarıya alınız.
 • Jelin içerisinde su ekleyerek blender yardımıyla 5 dakika karıştırın.

Daha sonra ortaya çıkan suya zencefil ve limon ekleyiniz. Eğer isterseniz limon ve zencefil yerine başka meyve suları ekleyerek tatlandırma yapabilirsiniz. İşte sizlere ev ortamında Aloe Vera suyunun nasıl yapıldığını anlatmış olduk.

Aloe Vera Yağı Nasıl Yapılır?

Aloe Vera suyunu evde yapabildiğiniz gibi aynı şekilde Aloe Vera nasıl yapılır sorusuna da ev ortamında nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz. Ev ortamında tıbbi sarısabır yağı yapmanız mümkün oluyor. 4 adet tıbbi sarısabır bitkisinin yaprağını alınız. Sonra almış olduğunuz yaprakları elinizle ezerek parçalayınız.

Ellerinizle parçalamanızın sebebi metal bir şeyin temas etmemesi içindir. Sonra parçalamış olduğunuz yaprakları cam kavanoza koyunuz ve içerisine zeytinyağı koyunuz. Sonra balkonda güneş ışığının yoğun olduğu yere koyunuz. Daha sonra mümkünse her gün tahta kaşıkla cam kavanozun içerisindeki yaprak parçalarını eziniz. 20 ile 30 gün arasında günde kavanozun içerisinde güneşte bırakınız. Sonra kavanozu süzgeçten geçirerek süzünüz.

Süzerken süzgecin altına bir kap yerleştiriniz. Daha sonra yaprakları elinizle eziniz ve çıkan yağı koyu renkli bir kavanoza koyunuz. Koyu renkli olması güneş ışığından ve ışıktan etkilenmemesi içindir. Çıkan yağı serin bir yerde muhafaza ederek koruyabilirsiniz. Yaklaşık 1 yıl ömrü olan bu Aloe Vera yağını kullanabilirsiniz.

Kolay Tıbbi Sarısabır Kremi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar Aloe Vera kreminin insan vücuduna birçok faydaları olduğunu ifade ediyorlar. Aloe Vera kremi kullanmak istiyorsanız kolaylıkla her yerden satına alabilirsiniz. Eğer ben satın almak istemiyorum ve evde tıbbi sarısabır kremi yapmak istiyorum diyorsanız evde bunu yapmak mümkün oluyor. Sizinde kafanızda evde Aloe Vera kremi nasıl yapılır sorusuna cevap vererek sizlere bilgilendirmek istiyoruz.

Önce sizlere malzemelerden bahsetmek istiyoruz;

 • Yaklaşık 45 ml aloe jeli
 • 20 gram kakao yağı
 • 250 ml badem yağı
 • 45 g doğal balmumu
 • Birkaç damla koku vermesi için esansiyel yağ

Malzemeleri hazırladıktan sonra yapılışını sizlere yazacağız. Tıbbi sarısabır jelini bir kavanoza koyunuz. Sonra üzerine kakao yağı ile beraber badem yağını ekleyiniz. Ayrıyetten bunlarla beraber balmumunu da ekleyebilirsiniz. Sonra karışımı koyduğunuz kavanozu sıcak su içerisine koyunuz. Biraz bekledikten ve malzemelerin yumuşadığını ve eridiğini gözlemleyiniz. Sonra kavanozu sıcak su içerisinden çıkartınız.

Eğer karışımın iyi bir şekilde yumuşadığını görmediyseniz blender yardımıyla karıştırabilirsiniz. Daha sonra hazır olan krem içerisinde esansiyel yağdan bir kaç damla ekleyiniz. Karışım soğumadan ve sıcaklığını yitirmeden krem kaplarına koyabilirsiniz. Sonra koymuş olduğunu kremi soğumaya bırakarak buzdolabına kaldırınız.

Aloe Vera Faydaları

Sizlere yazımızın başında Aloe Vera hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Oldukça önemli bitki olan Aloe Vera’nın sayısız faydaları bulunuyor. Sizlere kısaca Aloe Vera faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Aloe Vera’nın yapılan araştırmalar sonucunda birçok faydasının olduğu kanıtlanmıştır. Tıbbi sarısabır bitkisinden çeşitli şeyler yapılarak insan için gerekli faydalı şeyler üretiliyor. İnsan üzerinde bu yapılan şeylerin birçok faydaları oluyor. Aloe Vera’nın insan için faydalarını sizlere yazmak istiyoruz.

 • Krem olarak kullanılarak cilde faydaları bulunuyor.
 • Sivilceler üzerinde kremi son derece etkili fayda sağlıyor.
 • Suyu çıkartılarak vücut sağlığına birçok faydası bulunuyor.
 • Suyunun o kadar çok faydası var ki buraya yazmakla bitiremeyiz.

Kısaca bahsetmek gerekirse; sindirim sistemini kuvvetlendiriyor. Mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Bağırsak hastalıkları tedavisinde kullanılıyor ve kolon kanseri riskini azaltıyor. Bunlar gibi çok faydaları bulunuyor.

Tıbbı Sarısabır Cilde Faydaları

İnsan vücuduna faydası olan Aloe Vera’nın aynı şekilde Aloe Vera cilde faydaları oldukça fazla oluyor.

Kısaca cilde olan faydalarından bahsedelim;

 • Boyun ve yüz kısmında olan kırışıklara iyi geliyor.
 • Yüzdeki sivilce oluşumuna ve sivilcelerin iyileşmesine fayda sağlıyor.
 • Güçlü ve doğal bir nemlendirici olması sebebiyle yaşlanmayı önlüyor.

Saymış olduğumuz faydaları uzmanlar tarafından tıbbi sarısabır kreminin kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Aloe Vera Cilt Maskesi

Kuru bir cildiniz varsa Aloe vera cilt maskesi kullanarak cildinize canlılık kazandırabilirsiniz. Tıbbi sarısabır ile birden çok cilt maskesi yapabilirsiniz ancak sizlere en çok tercih edilen ve en çok fayda görülen maskeyi paylaşacağız. Tıbbi sarısabır cilt maskesini badem yağı ile beraber kullanmanız kurumuş olan cildinize çok iyi gelecektir.

Cilt maskesi için gerekli olan malzemeler

 • 1 tane muz
 • üç çay kaşığı madem yağı
 • iki yemek kaşığı Aloe Vera jeli.

Yapılışı;

Başta muzu soyarak derince bir kabın içerisinde çatal ile ezin, püre haline geldikten sonra 2 yemek kaşığı tıbbı sarısabır ilave edin ve ezmeye devam edin. Muz ile jelin tamamen karıştığında badem yağını ekleyin. Tam olarak homojen olana dek ve macun kıvamına gelene  kadar karıştırın.

Uygulanışı;

Yüzünüzü hafif sıcak bir suyla ve yüz temizleme losyonu ile temizleyin. Ardından macun halinde ki maskeyi yüzümüze sürüyoruz. 15-20 dk kadar maskenin kurumasını bekliyoruz, kuruduktan sonra ılık bir suyla yıkayarak pamuk ve yumuş olan bir havlu ile duruluyoruz. Hafta da 2 veya 3 kere yatmadan önce bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera Sivilce Maskesi

Sivilcelerinizin çok olduğunu düşünüyorsanız ve rahatsız oluyorsanız Aloe vera sivilce maskesi yaparak bu probleminize çözüm sağlamış olursunuz ve sivilceleriniz kaybolur. Bu maskeyi özellikle yağlı ve akneler ile başı dertte olan hanımlarda kullanabilir.

Malzemeler;

 • 1 yaprak tıbbı sarısabır yaprağının jeli
 • 1 tatlı kaşığı kadar bal
 • 1 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı dolu dolu arpa unu

Yapılışı;

Yumurta, bal ve arpa ununu iyice karıştırdıktan sonra içerisine jeli ilave ediyoruz ve homojen bir karışım elde edene kadar çatal ile ezip karıştırıyoruz.

Uygulanışı;

Hafta da 3 defa temiz cildimize fırça ile iyice yediriyoruz. Maske kuruyana kadar bekliyoruz, maske kuruduktan sonra ılık suyla yıkarak işlemimizi tamamlıyoruz. Bu maskeyi sivilcelerden kurtulana kadar kullanmaya devam edebilirsinz.

Sivilce İzi Maskesi

Sivilcelerimizden kurtulduktan sonra yüzümüzde kalan sivilce izlerini geçirmek için yine şifayı tıbbı sarısabır maskesinde buluyoruz. Cilt için faydaları saymakla bitmiyor, bu yazımız içerisinde ki 3.  cilt maskemiz.

Malzemeler;

6 adet yemek kaşığı tıbbı sarısabır jeli, bal ve limon suyu.

Yapılışı;

tüm malzemelerden 6 yemek kaşığı olmak üzere bir kapın içerisinde krem halini alana kadar ve tam homojen kıvamı yakalayana kadar karıştırın.

Uygulanışı;

Diğer maskelerimizden farklı olarak bu maskeyi tüm cildimize sürmüyoruz. Sadece sivilce izinin kaldığı bölgeye masaj yaparak yediriyoruz. Daha sonra kurumasını bekliyor ve duruluyoruz, bal ciltte kıllanma yapabilir o yüzden sadece sivilce izinin bulunduğu bölgeye kullanmalıyız.

Aloe Vera Zararları

 • Yararları oldukça fazla bulunduğu gibi jelini ağızdan kullanırsanız Aloe vera zararları olarak ishal ve karın kramplarını görebilirsiniz.
 • Yine ağızdan alınması sonucunda böbreklere zarar verebilir.
 • Hamile bayanlar da olması gereken zamandan daha önce kasılmalara neden olur, bunun sonucunda düşük yapmaya yol açabilir. Bu yüzden hamile kadınların kesinlikle kullanması önerilmez.
 • Ayrıca çocuklar ve emziren anneler kullanmamalıdır.
 • Polene veya yeşil bitkilere alerjisi olan kimseler kullanmamalıdır.
 • Ağızdan alınması adet kanamalarını artırabilir.
 • Kan şekerini hızlı bir şekilde düşürdüğü için diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

Kös Forum da Konu İle ilgili Başlıklar;

https://www.kadinaozelsirlar.com/forum/konu/aloe-vera-kullananlar.21/

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay