Akgünlük Faydaları – Boswellia Kapsülü Yararları – Kullanıcı Yorumları

Akgünlük faydaları son günlerde her yerde dile getiriliyor. Hindistan ve Pakistan bölgelerinde daha çok karşımıza çıkan akgünlük ağacı ülkemizde de İç Anadolu’da yetiştirilir. Akgünlük faydalarına değinmeden bulamaç ismi ile ülkemizde tanındığını hatırlatmak isteriz. Ayrıca Latince adıyla boswellia olarak adlandırılır tam olarak akgünlük bitkisi ise Latince de Boswellia serrata olarak söylenmektedir yazımızın bazı bölümlerinde bu şekilde adlandırma yapılacaktır. Anti inflamatuar etkisi bulunan akgünlük faydaları ayurveda tıbbında oldukça fazla tercih edilir. Akgünlük bitkisinin sağlığa bir çok yararı vardır ve sabun yapımında, reçineler de, içeceklerde ve kozmetik sektöründe sıkça kullanılır. Akgünlük faydaları yaraların iyileşmesini, cilt sağlığına, kanser risklerinden korunmada, artrit rahatsızlıklarında, kas gücünün artmasına ve baş ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır.

Akgünlük Faydaları

 • Artrite Faydaları: Akgünlük faydaları arasında en çok bilinen özelliği inflamatuar rahatsızlıklar üzerinde fayda sağlamasıdır. Düzenli olarak tüketilen akgünlük faydaları eklem rahatsızlıklarına iyi gelerek eklem rahatsızlıklarına neden olan problemleri diskalifiye eder. Akgünlük yaşam kalitenizi yükseltir ve ağrıların hafiflemesine yardımıdır.
 • Hormon Dengesi Sağlar: Akgünlük bitkisi özü ve yağı kullanıldığında hormonların dengelenmesi sağlanır. Ruh halini onaran akgünlük bitkisi vücuttaki stresin de azalmasını sağlayarak metabolizmanın optize edilmesine yardımcıdır ve menstrüasyonun şiddetini hafifleterek enerji metabolizmasını iyileştirir.
 • Yaraları İyileştirir: Hindistane özgü bitki bilimi tıbbında çokça kullanılan Boswellia serrata yaraların hızlı iyileşmesi için başvurulan yöntemlerdendir. Yaraların enfeksiyon kapmasını önleyen bitki hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Sindirim Sistemini Hızlandırır: Akgünlük bitkisi tüketildiğinde bağırsaklarda sık görülen iltihaplanmaların azalması sağlanır ve bağırsak sendromlarının azalmasına yardımcı olur. Kabızlık ve şişkinlik rahatsızlıklarına karşı koruyucu olan akgünlük bitkisi mide kanserine karşı sizi korur ve sindirim sorunlarının önüne geçer.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirin: Vücuttaki T hücreleri ve lenfositler üzerinde etkisi bulunan Boswellia serrata bağışıklık sistemini güçlendirir ve birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttırır. Mikroplara ve vücuda giren zararlı maddelere karşı korunmayı arttıran akgünlük oto bağışıklık sistemini harekete geçirerek yaşam kalitenizi yükseltir.
 • Kas Gücünü Arttırır: Kas ve eklemlerinin iltihaplanmalarını azaltan akgünlük bitkisi kas gücünün artmasında destekleyicidir. Çok fazla spor ve aktivite sonrası kas dokusunun artması ve spor esnasında yorgunluğun oluşmaması akgünlük bitkisi dayanıklılığın artmasına neden olur.
 • Kanser Riskine Karşı: Kanserli hücrelerin büyümesini ve gelişmesini engelleyen akgünlük bitkisi hücre üremesini önleyen etkiler içerir. Kemoterapi etkilerini azaltan Boswellia serrata semptomların azalmasında etkendir modern kanser ilaçlarının verdiği etkileri azaltır.
 • Stresi Azaltır: Bitki biliminde stresin azaltılması için özellikle Hindistan ülkesinde meşhurdur. Aromatik etkileri sayesinde yağının vücuda kullanılması ve rahatlatma etkileri sürekli stres halinde olanlar ve anksiyete sorunu olanlar için tüketilmesi tavsiye edilen bitkilerdendir.
 • Baş Ağrılarını Dindirir: Stresten kaynaklı sürekli baş ağrıları yaşıyorsanız akgünlük bitkisi size iyi gelecektir. Kılcal damarların rahatlamasını sağlayan akgünlük bitkisi migren ve baş ağrılarının azalmasında yardımcıdır. Bitkiler arasında yapılan araştırmalar sonucunda baş ağrıları yavaşça azaltılır ve zamanla ağrımalar görünmez.
 • Akgünlük Cilde Faydalıdır: Boswellia serrata içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde lekeler ve yaşlılıkta oluşan cilt deformasyonları önlenir. Cildin elastik yapısını güçlendiren akgünlük bitkisi nemlenme sağlayarak kırışıkları da azaltmada yardımcıdır.

Akgünlük Zararları

 • Boswellia  bitkisinin aşırı tüketimi midede şişkinlik ve hazımsızlığa neden olabilir. Mide sorunlarına neden olan akgünlük ishal problemlerine neden olarak sizi zora sokabilir.
 • Çok fazla görülmese de aşırı tüketilen akgünlük bitkisi karaciğeri zorlar ve işlevinin doğru çalışmasını engeller.
 • Akgünlükten elde edilen yağ veya besinler ciltte tahrişlere neden olabilir. Bu bitkinin kullanımı sonrasında vücudunuz reaksiyon veriyorsa kullanımdan uzak durmanızda fayda vardır.

Akgünlük Kullanıcı Yorumları

İnternet üzerinden çok az bilgiye sahip olabileceğimiz daha yeni yeni insanların tanıştığı bu bitki hakkında ne doğru yönlendirmeyi daha önce bu bitkisinin sabununu, hapını veya kremini kullananlar tarafından yapılacak kullanıcı yorumlarından elde edebiliriz. Sizler de makalemizin yorum kısmına bu bitki hakkında duyduklarınızı veya tecrübe edindiklerinizi yazmayı unutmayın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorumlar
 1. Ahmet diyor ki;

  Annem için kullandık ve son 1 haftada çok fazla yararını gördük. Teşekkürler.

 2. Melahat diyor ki;

  Bende 1 hafta kadar denedim. Gerçekten Bağışıklık sistemine birebir geldi. Vede şuan kendimi bile çok iyi hissediyorum. Ayrıca herkese tavsiye ederim. Mutlaka Tüketin.

 3. Abdurrahman diyor ki;

  İlk defa duydum bu bitkiyi. Gerçekten vitamin deposu. En kısa sürede temin ederek kullanacağım.

 4. Ayşe Ceren diyor ki;

  Romatizma ağrısı nasıl geçer diye araştırırken akgünlük kullanmanın yararları ile tanıştım. 1 aylık kullanımla ciddi fayda sağladığımı düşünüyorum. Bitkisel olması ayrıca güven veriyor. Teşekkür ederim.

 5. Berkcan diyor ki;

  İlk defa fark ettim çok faydalıymış. En kısa sürede temin edip denemek istiyorum. Yorumlardan anladığım kadarıyla gerçekten faydalı bulunmuş ve herkes önermiş. Denemek için sabırsızlanıyorum.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay