Akdeniz Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ? Akdeniz diyetinin Listesi

Akdeniz diyeti insanlar tarafından çok merak edilen bir diyettir. Çünkü diğer diyetlere oranla bu diyetin risk oranı daha düşüktür. Dünya ülkeleri tarafından med diet olarak da bilinen Akdeniz diyeti nasıl yapılır? Bu soru Akdeniz diyeti ile ilgili merak edilen bir sorudur. Burada bu sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Fakat öncelikle Akdeniz diyeti nedir ondan bahsetmemiz gerekmektedir. Akdeniz diyetini uygulayan kişiler diğer kişilere oranla daha az sağlık riski taşımaktadır. Bunun yanında  insanlara kilo verme konusunda da oldukça yardımcı olmaktadır.

Özellikle Türkiye gibi ülkelerde yaşayan insanların beslenme şeklini model alan bir diyet çeşididir. Bu yazımızda sizlere Akdeniz diyetinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve Akdeniz diyeti listesi konusunda bilgilendirmeler yapacağız.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti adından da tahminde bulunabileceğiniz gibi Akdeniz bölgesine kıyısı bulunan ülkelerin günlük olarak tükettiği yiyecekler dikkate alınarak oluşturulmuş bir diyet çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akdeniz diyeti dendiğinde bu diyetin diğer diyet çeşitlerinden bir farkı olmaktadır. Bu fark ise diğer diyet çeşitlerinden birtakım sıkı kuralların olmasına karşın Akdeniz diyetinde bu tarz kuralların olmamasıdır. Sıkı kurallar barındırmayan bu diyeti insanların yemek yedikleri saatlere, yedikleri yiyeceklerin çeşidine ve sayısına karışmamaktadır.

Bu durum Akdeniz diyetini diğer diyetlerden ayıran önemli bir farktır. Diyeti uygularken yenilecek besinleri dikkatle seçmektedir. Fakat bunu da kötü algılamamak gerekir. Çünkü bu diyet aslında yiyecek açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Akdeniz diyetinde sebzeler ve deniz mahsulleri ön plana çıkmasının yanı sıra süt ürünleri, kırmızı et ve kümes ürünleri gibi ürünler de yer almaktadır. Bu diyette sadece yiyeceklere dikkat etmek gerekmektedir. Bunun dışında kolay uygulaması olan bir diyet çeşididir.

Yeme şekline ek olarak egzersiz yapılmasını da gerektirmektedir. Bu şekilde insanların çeşitli sağlık sorunları yaşamaları önlenmektedir.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Uygulaması oldukça kolay olan bir diyet çeşididir. Maddi açıdan da insanları zorlamamaktadır. Sadece seçilen yiyecekleri dikkatli seçmek gerekmektedir. Peki, Akdeniz diyeti nasıl yapılmaktadır?

Öğün sayısına müdahale etmemekle birlikte 3 ana öğün olmalıdır. Acıkırsanız ara öğün yapabilirsiniz. Bol su tüketimi olmalıdır. Kırmızı et tüketimi olacaksa düzeyinde olmalıdır. Ara öğünlerde havuç gibi çiğ sebzeler, yoğurt veya porsiyon meyve olmalıdır. Haftada minimum 2 kez balık tüketilmelidir. Taze sebze ve meyve ağırlıklı yenmelidir. Margarin gibi yağlar kullanılmamalıdır.

Akdeniz Diyet Listesi

  • İlk gün kahvaltıda; 2 adet kepek ekmek, 1 parça yağsız beyaz peynir, 5 adet tuzsuz zeytin, bolca domates ve yeşillik. Öğlen; ton balıklı zeytinyağlı salata, 1 adet kepek ekmek. Akşam; zeytinyağlı sebze yemeği, yarım yağlı yoğurt ve salata.
  • İkinci gün kahvaltı; 1 tane kepek ekmeği, 2 dilim beyaz peynir, 5 adet zeytin, bolca domates ve yeşillik. Öğlen; fırında sebze ızgara, tam buğday ekmek, üç kaşık makarna ve ayran. Akşam; bakliyat yemeği, yarım yağlı yoğurt, salata.
  • Üçüncü gün kahvaltı; yoğurt, yulaf ezmesi, taze meyve. Öğlen; peynirli salata, kepek ekmeği ve ayran. Akşam; ızgara balık ve bol yeşillikli salata.
  • Dördüncü gün kahvaltı; tuzsuz beyaz peynir, zeytin yağlı omlet, kepek ekmek, zeytin. Öğlen; bakliyat yemeği, yarım yağlı yoğurt, salata. Akşam; sebze yemeği, karabuğday pilavı, ayran.
  • Beşinci gün kahvaltı; lor peyniri, ceviz, kepek ekmeği, bol yeşillik ve domates. Öğlen; haşlanmış mercimek salatası, ayran. Akşam; zeytinyağlı sebze yemeği, kepek ekmek, salata

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay