Ağız Yarasına Ne İyi Gelir – Bitkisel Çözümler Karbon, Sumak ve Buz

Ağız yaraları birçok kişi tarafından mikrobik oluşumlardan, eksik beslenmeden veya stresten oluşan sancılı bir durumdur. Yemek yiyememek gibi birçok sorunu da beraberinde getiren ağız yarasına ne iyi gelir konumuz yaşam kalitenizin artmasında size yardımcı olacaktır. Ağız içinde yanak kısımlarında, dil bölgesinde, dudak içlerinde ve ağzın alt bölgesinde oluşabilen ağız yaraları kimi zaman insanı canından bezdirir. Ağız yaraları oluştuğunda kullandığınız diş fırçalarını ve yediğiniz yiyeceklerin asit oranını dikkate alın.

Ağız Yarasına Olarak Bilinen AFTlere Ne İyi Gelir?

  • Buz Koymak: Ağız içinde oluşan yaralar sadece acı vermez ağrıda yapabilirler. Buz tam bu noktada işinize yarayacaktır. Ağız içindeki ağrıyan yaraların uyuşarak ağrının dinmesi sağlanabilir. Ağız içindeki yaralarınız da herhangi bir yanma hissettiğinizde de buz aktif etki sağlayacaktır.
  • Meyan Kökü Etkilidir: Meyan kökünde yer alan antimikrobiyal etkiler ve demulent etken maddesi ağız içinde oluşmuş açık yaraların iyileşmesinde yardımcıdır. Ağız içindeki yaraların ve iltihaplanmaların kısa zamanda iyileşmesi için yapmanız gereken meyan kökü bitkisinden ezdirip 1 yemek kaşığı alın ve 2 saat süresince 1 çay bardağı suda bekletin. Süre sonunda bu su ile günde 2 kere veya 3 kere ağzınıza gargara yapın.
  • Fesleğenli Tedavi: Fesleğen yapraklarında yer alan antimikrobik içerikte ağız içinde oluşan açık yaraların hızlı iyileşmesinde etkili antibakteriyel içerik barındırır. Bunun içinde 4 tane kadar fesleğen yaprağı suda yıkanır ve iyice çiğnenerek yenmelidir. En son yutmadan önce su ile birlikte hepsi yenmelidir. Her sabah ve her akşam fesleğen yapraklarından çiğnemelisiniz.
  • Hindistan Cevizi Sütü Tüketilebilir: Hindistan cevizi sütünün faydalarından son yıllarda herkes yararlanmak istiyor diyebiliriz. Fakat Hindistan cevizi sütünün lezzeti dışında ağızdaki açık yaralara da iyi gelmesi ekstra katkılarındandır. Bunun için Hindistan cevizi sütünden alın ve 1 kaşık organik bal ekleyip macun haline getirin. Bununla açık yaralara masaj yaparak sürün.
  • Kereviz Yiyin: Kerevizler mevsiminde çıktığında alıp taze olarak saplarından çiğnemek iyi gelecektir. Ağız içindeki açık yaraların iyileşmesinde yardımcı olan kereviz sapında yer alan vitamin ve mineral bileşenleri vücudun tamamı için iltihaptan arınmaya etkendir. Kereviz sapı çiğnendikten sonra atılır fakat açık yaralara iyi gelmesi için ağız 10 – 15 dakika süre ile yıkanmamalı ve su içilmemelidir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Ağız yarası olarak adlandırılan aftlere iyi gelecek 5 adet bitkisel çözüm ve açıklamasına bu paragrafta değineceğiz.

  • Deniz Tuzu İyi Gelir: Hidrojen peroksit ve deniz tuzu hem bir arada hem de ayrı, ayrı kullanılarak ağız içindeki açık yaraların iyileşmesi için tavsiye edilir. 1 su bardağı oda sıcaklığında suyu koyun ve içine deniz tuzundan 2 çay kaşığı ekleyip ekstra olarak hidrojen peroksitten %3 ekleyip harmanlayın. Hazırlanan deniz tuzlu karışımdan ağzınıza gargara yapın ve yutmamaya özen gösterin. Gün içinde bu uygulamayı iki kere tekrarlayabilirsiniz.
  • Aloe Vera Etkisi: Aloe vera içeren jellerden hazırlayın ve ağız içindeki ağrı oluşmuş bölgelere sürün. Antibakteriyel etkisi bulunan aloe vera jeli ağız içindeki açık yaralara değil, diş etlerinde oluşan iltihaplanmalara ve birçok ağız problemleri ile iyileşmelerinde etkilidir.
  • Kişniş Tohumu İyileştirir: Ağız içindeki yaraların birçoğu stresten ve mikrobiklerden kaynaklı olarak oluşur. Ayurvedik şifa deposu olarak görülen kişniş tohumunun 1 bardak suda 1 çay kaşığı ekleyerek kaynatın ve süzdükten sonra ılık halde ağız içinde gargara yapın. Gün içinde 2 – 3 kez yapılabilir.
  • Karbonat Uygulayın: Vücuda giren asitli besinlerin oluşturduğu asit seviyesini azaltmada etkili olan karbonat diğer adı ile yemek sodası ağız içindeki açık yaraları iyileştirir. Suyun içine ekleyeceğini z 1 çay kaşığı karbonat ile ağız gargara yapılır.
  • Bal: Balın iyileştirici etkisi ve antimikrobiyal etkisi sayesinde ağız yaraları iyileştirilir. Pamuğa ekleyeceğiniz balı yaraların olduğu bölgeye koyun ve bekletin.

Ayrıca kekik yağının faydalarına ulaşmak isterseniz – Kekik yağının 10 Etkin Faydası makalemizi okuyabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay