Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet söktürücü ilaçlar kullanılırken, hekimlere danışılmalıdır. Farklı senaryolar göz önüne alındığında, adet söktürücü ilaçların reçeteyle yazılarak alınması gerekmektedir. Özellikle günümüzde adet düzensizliği yaşayan kadınların, ilaçları bittiği zaman adet söktürücü ilaçlar yazdırmak için hekimlerine gitmeleri gereklidir. Eczanelerden de satın alınabilecek bu ilaçlar, genellikle reçeteli olarak satılmakta ve herkesin ulaşmasına izin verilmeyecek şekilde satışa sunulmaktadır.

Gebelik Riski Var Mı?

Adet söktürücü ilaçlar alınırken, adetinizin niye geciktiğini sorgulamalısınız. Adet gecikmesi bir haftaya kadar normal olarak karşılanmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı vücut adet takviminde değişiklik yapabilir.

Bu nedenler arasında:

  • Üşütme,
  • Ağır hastalık,
  • Depresyon,
  • Stres,
  • Hormon
  • Gebelik yer alır.

Nedeni kesin olan en önemli nokta gebeliktir. Yumurta döllendiği için rahimden dışarı atılmayacaktır, bu nedenle adet gecikmesi yaşayan kişi en az dokuz ay boyunca adet göremeyecektir. Gebelik durumunuzun olup olmadığına karar vermelisiniz. Eczanelerde satılan test kitlerinden satın alarak test yapabilir, içiniz rahatlamıyorsa doktora giderek sorun hakkında konuşabilirsiniz. Kan testi sonucunda gebelik durumu net olarak çıkacağı için adet söktürücü alıp almamanız gerektiğine de hekiminiz karar verebilecektir.

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır?
Adet Söktürücü İlaçlar

Adet Söktürücüler ve Geciktiriciler

Adet söktürücü ilaçlar gebelik riski ortadan kalktığında kullanılabilir. Kadının hamile olması durumunda adet söktürücü alması, gebeliğin sonlanmasına bile neden olabilir. Bu nedenle dikkatli ve önlemli bir şekilde kullanılması şarttır. Adet söktürücülerin vücudunuza etkisi, hormon düzeylerini değiştirerek, geciken adetinizin gelmesini sağlamaktır. Adet söktürücülerin bir diğer versiyonu olan adet geciktiriciler de beklenmeyen durumlarda regli olmanızı engellemek için tercih edilen ilaçlar arasındadır. Bu ilaçların da dikkatli ve dozajına uygun şekilde kullanılması gereklidir.

Hormon Dengesi ve Düzensizlik

Adet söktürücü ilaçlar, doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. İlaçların kutu içerisindeki adedi, regli olmanıza kadarki süreci kapsar. Böylece regliniz gelene kadar kullanır ve reglinizin ilk günü bırakırsınız. Hormon bakımından eksiklikleri olan ve bozukluklara sahip olan kadınlarda doktorlar sıklıkla adet söktürücü verebilmektedir.

Bunun nedeni, vücudun doğal işleyişinin tekrar yerine gelmesini sağlamaktır. Yapılan hormon testlerinden sonra doktor başlanması gereken düzenli ilaçları belirler. Bu nedenle reçetenize uygun adet söktürücüler almanız gerekir. Eğer reçeteniz varsa, doktorunuz bir süre daha devamlı olarak bu ilacı kullanmanız gerektiğini söylüyorsa, eczaneye bu reçeteyle başvurarak ilaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Hastalık Durumu ve Adet Söktürücüler

Hastalıklar, insan metabolizmasını etkileyebilmektedir. Hormonların da dengesinin bozulduğu bu durumlarda insanlar kendilerini içinden çıkılamayacak durumlarda hissedebilirler. Adet söktürücüler, genellikle her ay düzenli regli olan kadınlarda aniden ortaya çıkan adet gecikmelerinde başvurulan ilaçlar arasındadır. İlaçların düzenli olarak alınması, saatinin şaşmaması son derece önemlidir. Üşütme gibi hafif hastalıkların yanında depresyon, stres, kaygı bozukluğu gibi psikolojik hastalıklar da insanların dengelerini bozarak adet olmasını engellemektedir.

Adet Düzensizliği ve Yan Hastalıklar

Her ilacın yan etkisi olduğu unutulmamalıdır. İlaçlar alındıktan sonra prospektüsü okunmalı, herhangi bir yan etki meydana gelirse, acilen tıp kuruluşuna başvurulmalıdır. Özellikle hormon etkisi olan adet söktürücüler, genellikle yan etki yapabilirler. Adet düzensizliğinize ve gecikmenize eşlik eden farklı yan hastalıklarınız varsa doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız. Verilen adet söktürücünün, diğer hastalıklarınızı tetiklemediğinden emin olarak ilaçları kullanmaya başlamalısınız.

Adet Söktürücü ve Emzirme

Gebeliğin sonlanması ve bebeğin dünyaya gelmesinin hemen ardından tüm kadınlar adet olmaya başlamaz. Bazıları uzun süreler boyunca adet göremediği ve döngüsünün yeniden başlamasını istediği için adet söktürücülere başvurabilmektedir. Adet söktürücüler, bebek emziren annelere önerilmemektedir.

Özellikle doktor kontrolünde olmadan içilmemesi gerekir. Emzirmeyi bıraktıktan sonra da yine regli döngüsü başlamadıysa, doktor randevusuyla kendisine uygun ilacın belirlenmesini sağlamalıdır. Gebelik sürecindeyse kullanılan adet söktürücüler, genellikle bebeklerde doğumda sorunlara yol açar. Bu nedenle tavsiye edilirken doktor onayı alınması gereklidir.

Adet Söktürücü İlaçların Düzeni

Adet söktürücüler, düzenli olarak günde bir hap olarak alınırlar. Çoğu bu şekilde alınan adet söktürücüler, bazen adet başlayana kadar, bazense adet başladıktan sonra bir süre daha kullanıma devam edilmelidir. Hormon içeren ilaçlar arasında yer alan adet söktürücüler, her gün aynı saatte alınmalıdır. Bu nedenle ilacınızı alırken her gün uyanık olduğunuz bir saati seçmeniz önemlidir. İlacın tok ya da aç karnına içileceği, doktorunuzla görüştükten sonra, ilacınızı ne kadar süre kullanmanız gerektiği konusunda da bilginiz olacaktır. Böylece yanlış bir adım atmadan, en iyi şekilde tedavinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Adet Söktürücü
Adet Söktürücü

Her Ay Geciken Adet Kanamasında Kullanılır Mı?

Adet kanamanız, uzun süredir düzenli olarak devam ediyor fakat son bir aydır düzensizleştiyse, adet söktürücü için doktorunuza başvurabilirsiniz. Bunun dışında ilaçları almak için her ay düzensiz adet olmanız geçerli sebep olarak görülmemektedir. Her ay düzensizlik içinde regli olduğunuz için döngünüzün başladığı günü ve geleceği günü de bilemeyeceksiniz. Bu nedenle ilaca başvurmak yerine bitkisel destek ve takviye alabilirsiniz.

Düzensizlik nedeninin araştırılması gerekir. Bazı kadınlarda kanser teşhisinden sonra uygulanan kemoterapiler de adet gecikmesine ve kesilmesine neden olmaktadır. Doktorunuzla bu bilgileri paylaşmalı, eğer kemoterapi hastasıysanız mutlaka destek almalısınız. İki ayı geçkin süredir regli olamıyorsanız, doktora başvurmanız önerilmektedir.

İlaç Kullanımından Ne Kadar Süre Sonra Adet Kanaması Başlar?

Kadınların en merak ettiği soru, ilacı aldıktan hemen sonra mı adet olacaklarıdır. İlaçların bünyeye etki etmesi, hormonların devreye girmesi ve fayda sağlayacak şekilde çalışması bir haftaya yakın süre almaktadır.

Bu nedenle verilen ilaçlarda da genellikle 7 ile 10 gün aralığında kullanım sağlanır ve sonrasında regli olunduğu görülür. Bazı ilaçlar regli süresinde kullanılırken, bazıları başlar başlamaz kesilmelidir. Doktorunuzdan bu konuyla ilgili ve ilacınızla ilgili bilgi alabilirsiniz. Böylece bilinçli bir şekilde ilaç kullanımı sağlarsınız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay