Adet Söktürücü Bitkiler – Adet Söktüren Bitki Çayları Neler ?

Adet söktürücü bitkiler regl döneminin gecikmesi ile başvurulan faydalı bitkilerdir. Adet söktürücü bitkileri yemeklerinizde kullanabilirken bu bitkilerle hazırlanan çaylarda adetin söktürülmesinde etkili besinlerdir. Adet söktürücü bitkiler gelmeyen adetin verdiği sıkıntıları ve ağrıları da azaltırken rahimin düzene girmesini ve sağlıklı bünyeye kavuşmanızı sağlayacaktır.

Adet Söktüren Bitkiler Nelerdir?

Makalemizin bu kısmında adet söktüren bitkiler kategorisinden bir dizi bitkiyi sizlerle detaylandıracağız.

 • Çörek Otu: Çörek otu eski zamanlardan beri adet söktürücü etkisi bilindiği için tavsiye edilir. Çörek otunu havanda dövdükten sonra balla karıştırabilir ya da sabahları 1 çay kaşığı su ile birlikte sadece çörek otu yağını içebilirsiniz.
 • Zerdeçal Bitkisi: Zerdeçal bitkisi de reglinin gelmediği dönemlerde kullanılabilir. Adet söktürmek için kullanılan zerdeçal salatalara eklenip tüketilebilirken, yoğurda da karıştırıp faydalarından yararlanabilirsiniz. Toz halinde alacağınız zerdeçalı adet söktürmesi için bal ve yoğurt eklenerek de tüketmek alternatiftir.
 • Kereviz: Kereviz bitkisinin sadece tohumlarından faydalanıp adet söktürmek için kullanabilirsiniz.
 • Dereotu: Dereotunu direk taze ve çiğ olarak tüketmek regl dönemlerinin düzene girmesi için yardımcı olur. Dereotunu ince kıyarak yoğurda ekleyebilir akşam veya öğle yemeklerinde salatalarınıza doğrayabilir kahvaltılarında direk olarak yeşillik olarak yiyebilirsiniz. Anne adaylarının tüketimi kesinlikle tavsiye edilmez. Bunun için hekiminize danışmalısınız.
 • Koho Siyah ve Mavi: Amerika’da çok bilinen koho bitkisi ülkemizde henüz keşfedilmemştir. Fakat Amerika’lı kadınlar regl dönemlerinde gecikmeler için siyah veya mavi koho bitkisinden sıkça faydalanıyor. Koho hem adetin gelmesini düzenlerken hem de regl dönemlerinde olası olan sancıları ve ağrıları azaltıyor.
 • Kekik: Kekik herkesin evinde olan ve birçok yemekte kullanılan oldukça faydalı bitkilerden biridir. Kekik sıcak suyun içine bir miktar atılarak bitki çayı olarak içilebilirken yemeklere de bu dönemde bolca eklenerek adetin gelmesi hızlandırılabilir.
 • Kantaron Bitkisi: Kantaron bitkisi birçok çocuklu evde bulmak mümkündür. Kantaronun bitkisi de yağı da oldukça faydalıdır ve ciltteki birçok dokuyu iyileştirmede başarılıdır. Kantaron bitkisini adet döneminize yakın süreçte tüketerek gelmesini hızlandırabilirsiniz. Kaynayan suya kantaron bitkisi eklenip suyu içildiğinde şifa bulunabilir.
 • Havuç: Hiç aklınıza gelmez değil mi havucun adet söktürmede etkili olduğu. Havucu adetinizden 5 – 6 gün önce sık, sık tüketmeye başladığınızda regl döneminin zamanında gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Adet Söktüren Bitki Çayları Nelerdir?

 • At Kuyruğu Otu Çayı: En etkili yöntemlerden biri olarak atkuyruğu bitkisini kullanabilirsiniz. Regl döneminden 1 hafta önce tüketebileceğiniz atkuyruğu bitkisini kaynamış suda normal bitki çayları gibi demleyip süzdüğünüzde bal ilave edip içebilirsiniz. At Kuyruğu otu hakkında daha fazla bilgi almak için at kuyruğu otu faydaları makalemizi okuyabilirsiniz.
 • Hatmi Çiçeği ve Civan Perçemi Çayı: İki bitkiden de 1 çay kaşığı kaynamış suya ekleyip 5 dakika demlendirin ve ılıdığında için. Regl döneminden önce içilebilen bitki çayı ilk kez regl gecikiyorsa hemen içmeye de başlanabilir.
 • Alıç Çayı: Adet dönemlerinin gecikmesinde yaşanan sorunlar alıç çayı içilerek azalabilir. Alıç çayı bitki çayı olarak içilebilir ve regl dönemi rahatlatılır. Regl döneminden 1 hafta önce alıç çayından günde 1 bardak içilebilir.
 • Civanperçemi Çayı: Regl dönemlerini düzene sokmak ruh ve vücut sağlığı için son derece önemlidir. Cezvede kaynattığınız 1 bardak suyun içerisine civanperçemi ve kekik bitkisinden ekleyin ve 5 dakika demleyip süzdürün. Süzdükten sonra 1 çay kaşığı bal ilave edin.
 • Papatya ve Biberiye Çayı: Kaynamış suyun içerisinde ekleyeceğiniz papatya ve eşit miktarda biberiyeyi 5 – 6 dakika kadar demlenmesi için sıcak suda bekletin. Demlenen karışımı ılık halde için. Papatya çayı hakkında detaylı bilgi için – Papatya çayı nasıl demlenir ? makalemizi okuyabilirsiniz.

Adet Söktüren Çay Nasıl Kullanılmalı?

Bitkilere veya yukarıda verilen besinlere alerjiniz varsa vücudunuzda bu ürünler yan etkiler oluşturabilir. Bu nedenle kullanımda kısıtlama önemlidir. Herhangi bir yan etkide hemen kullanım bırakılmalıdır.

Adet söktüren çaylara en erken 5 – 6 gün önce başlanılmalıdır. Sürekli 1 ay boyunca içilirse etkisini yitirebilir.

Verilen bitki çaylarından gün içinde en fazla iki bardak için. Fazlası bünyeye zarar verebileceği ve yan etkileri çoğalacağı için tavsiye edilmez.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay