Adet Sancılarına Çözüm Yolları

Adet Sancılarına Çözüm Yolları Nelerdir?

Adet, ya da bir diğer adı ile menstrüasyon her sağlıklı kadının belli bir yaştan sonra aylık periyotlarla gördüğü ve menopoza kadar sürecek olan dönemdir. Çoğu kadında bu dönem çok sancılı ve yıpratıcı olabilir. Günlük işlerin yapılmasına engel teşkil edebilir. Böyle süreçlerde, Adet Sancılarına Çözüm Yolları bulmak çoğumuz ağrı kesici ya da antibiyotiklere yöneliriz. Ancak, ağrı kesici ilaçları gereğinden fazla kullanmak, vücudumuzun mevcut ağrıya karşı bağışıklık kazanmasına ve ağrı kesici ilaçların işlevsizleşmesine neden olabilir. Bu nedenle ağrı kesici kullanımını abartmak yerine, adet görülen süreçlerde doğal yöntemlerle Adet Sancılarına Çözüm Ne İyi Gelir edeceğimiz üzerinde yoğunlaşacağız.

 

Adet Sancılarına Çözüm Yolları arıyorsak; sadece adet gördüğümüz gün sayısı içinde değil, aynı zamanda genel anlamda kendi yaşamımızda da dikkat edip, uymamız gereken kurallar var. Eğer bu kuralları yaşamımızın bir parçası haline getirebilir isek adet dönemlerini çok daha rahat atlatabilir, günlük işlerimizden kopmayız.

Bir çok sağlık sorununun tetikleyicisi olan sigara ve alkol kullanımını normal yaşantımızda minimum seviyeye indirmeliyiz. Sigara içinde bulunan yüklü karbondioksit sayesinde iç organlarımızda ve solunum yollarımızda hasarlara neden olur. Adet sürecinde zaten hassaslaşan genital bölgede ağrı hissedilmesinin temel nedenlerinden biri olarak sigara gösterilebilir. Alkol kullanımı ise beyin ve sinir sistemimizde yarattığı hasarlarla birlikte uyku bozukluğuna neden olur. Oysa, menstrüasyon döneminde düzenli ve yeterli uykunun bu dönemi daha sağlıklı ve rahat atlatmak için önemli bir araç olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda alkol tüketiminin özel olarak adet dönemlerinde düzensizlik yarattığı da araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Adet Sancılarına Kesin Çözüm Bulunabilir mi ?

En önemli meselelerden biri ise; düzenli beslenme. Yeterli ve dengeli beslenme bir çok sağlık sorununu iyileştirici etkiye sahiptir. Adet dönemlerinde ki ağrıların bir kısmı düzensiz ve kötü beslenme ile ilgilidir. Sağlıklı beslenmeyi yalnız adet dönemlerinde portakal suyu içip sebze yemekleri yemekten ibaret olduğunu düşünmeyelim. Tam tersine yalnızca adet dönemlerinde değil genel yaşantımızda sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatımızın bir parçası haline getirirsek hem kendimizi daha zinde, güçlü ve sağlıklı hissedecek, hemde adet sancılarında ciddi oranda azalma olacaktır.

Adet sürecinde yaşanan kan kaybından ötürü, kan şekerinde düşüş gözlenir. Kan şekerinin düşmesi ise karnı acıktırır ve şeker oranı yüksek besinlere yönelmemizi teşvik eder. Özellikle adet dönemlerinde kan şekerimizi çok çabuk yükselten gıdalar yerine alternatif ara öğünlere yönelmeliyiz. Örneğin kuru kayısı, elma, armut gibi meyveler içlerinde yüksek orada fruktoz barındırırlar, ayrıca lifli gıdalar oldukları için sağlığa yararlı ve doyurucudurlar. Ciddi anlamda şeker tüketimi arzulandığında, rafine şeker kullanımı olmadan (beyaz ya da esmer farketmez, ikisi de tüketilmemeli) alternatif tatlılar yapılabilir. Örneğin yulaf ezmesi, kuru üzüm ve muz ile yapılan kurabiye örnek olarak gösterilebilir.

Günlük yaşantımızda fast foud tüketimini kesmeli olabildiğince sebze ve bakliyat ağırlıklı beslenmeliyiz.

Adet sancılarının keskin ağrı kesicisi ise spor veya egzersiz yapmak. Spor yapan birisi iseniz şanslısınız, ama değilseniz en azından adet dönemlerinde kısa yürüyüşler ve esneme hareketleri çok iyi hissettirecektir.

Bir diğer doğal ağrı kesici yöntem ise ılık sıcak arası kısa duşlar almak ve ağrı hissedilen bölgeyeye sıcak su torbası uygulamak.

Son olarak, tüketilen sıcak içeceklerde epey önem arz ediyor. Adet döneminde , Melisa, Papatya ve zencefil çayları içmek ağrıyı azaltır, yaşanan psikolojik değişim, sinir ve gerilim haline iyi gelir.

Sağlıklı yaşamı bir prensip haline getirdiğinizde hayatınızın ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz.

Kansızlık Nasıl Geçer ? En İyi Besin Önerileri

Zayıflama Haplarının Zararları Nelerdir

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay