Adet Geciktirme Yöntemleri – İlaçlar, Haplar veya İlaçsız Bitkisel Çözümler

Adet geciktirme, kadınların regl dönemlerini daha ileri bir tarihe erteleme olayıdır. Özel gün ve davet, tatil, vb. durumlar, adet geciktirmek isteyen kadınların başlıca nedenleri arasında gelmektedir.

Adet geciktirme yöntemleri, günümüzde tıbbi ve doğal yöntemlerle yapılmaktadır. Araştırmalar ve doktorlar doğal yöntemlerin ilaçlara göre daha sağlıklı olduğunu belirtmektedir.

Adet Geciktirme İçin İlaçlar ve Haplar

Adet geciktirmek için birkaç farklı tıbbi yöntem olmakla beraber bunların mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiği unutulmamalıdır.

  • Progesteron İçeren İlaçlar:

Bu ilaçlar beklenen regl gününden en fazla beş(5), en az üç(3) gün önce kullanılmaya başlanılmalıdır. Kullanmayı bıraktıktan iki(2) veya üç(3) gün sonra adet görülebilir. İlaçların yan etkisi olarak diğer ayki regl tarihinde değişiklikler ve adet sancıları görülebilir.

  • Doğum Kontrol Hapları:

Bu hapların bir kısmı hormon, bir kısmı boştur. Kişi boş hapları içmeye başladığında normal adetini görür. Adet görmemek için boş hap yerine hormonlu haplara devam edebilir böylece adetini erteleyebilir ancak bu yöntem mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

  • Geciktirici İğneler:

Bu iğneler, ilaçlar gibi kişiye direk hormon yüklemektedir ancak enjeksiyon yolu ile uygulandığı için kişide beklenmeyen ağrılar ve psikolojik değişiklikler (ani ruh hali değişimi, vb.) gösterebilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Adet Geciktirici Bitkisel Çözümler

Herhangi bir ilaç kullanmadan da adetinizi doğal bitkiler ile geciktirebilirsiniz. Adet geciktirmek için etkili olan bitki çayları regl döneminde kadınların kurtarıcısı haline gelmiştir. İşte o bitkiler;

  • Tarçın: Birçok kadın tarafından denenmiş ve genelde olumlu sonuç alınmıştır. Tarçının regliyi geciktirdiği gibi durdurma özelliği de mevcuttur. Kullanım olarak; toz veya tarçın çubuğu su ile birlikte tüketilebilir veya meyve ya da yoğurdun içine eklenebilir.
  • Zencefil ve Civanperçemi: Adet geciktirme yöntemlerden biri de zencefil ile civanperçemi bitkisini demleyerek çay halinde tüketmektir. Bu işleme regl olmadan bir(1) hafta önce başlanmalıdır.
  • Biberiye: Bir diğer bitki ise biberiyedir. Biberiye de adet tarihine yakın bir tarihte günde iki(2) defa demlenerek çay halinde tüketildiğinde regl tarihi dört(4) beş(5)gün kadar ertelenir.
  • Maydanoz: Adet geciktirmede yardımcı olan bitkiler arasında maydanozda bulunmaktadır. Sapları ile kaynatılıp regl gününe yakın bir tarihte içilmelidir.
  • Böğürtlen Yaprağı: İki adet böğürtlen yaprağı kaynatıp içmek, adet gecikmesini beş(5) gün, bir(1) hafta kadar ileri atmaya yardımcı olacaktır. Günde iki(2) veya üç(3) kez tüketilebilir, herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Kadınlar değişen regl günlerinden hem psikolojik hem fizyolojik etkileneceklerdir. Bu nedenle uzmanlara göre kadınlar çok gerekmeyen durumlarda adet döngüsü ile oynamak doğru değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay